LE: Liverpool czeka na Lecha, drużyna Obraniaka za burtą

Potencjalnym rywalem Lecha Poznań w 1/8 finału Ligi Europejskiej został Liverpool. The Reds w rewanżowym spotkaniu 1/16 finału pokonali 1:0 Spartę Praga po golu Dirka Kuyta. Z rozgrywkami pożegnał się Lille OSC Ludovika Obraniaka, który nie sprostał na wyjeździe PSV Eindhoven.

W tym artykule dowiesz się o:

Lider francuskiej Ligue 1 dobrze zaczął na stadionie Phillipsa. W 22. minucie po wykopie Barela Mouko, który w bramce Lille zastępował oszczędzanego na rozgrywki ligowe Mickaela Landreau, Tulio De Melo zgrał piłkę głową do Pierre-Alaina Frau. Ten wygrał pojedynek biegowy ze stoperami PSV i w sytuacji sam na sam pokonał Andreasa Isakssona.

Po strzeleniu gola Lille ograniczyło się jedynie do obrony jednobramkowego prowadzenia, co udawało się w pierwszej połowie. W drugiej części spotkania goście praktycznie nie wychodzili z własnej połowy boiska, a napór PSV narastał z każdą minutą. Wreszcie w 55. minutę Mouko strzałem z rzutu wolnego pokonał Balazs Dzsudzsak. Kiedy golkiper Lille znajdował się przy jednym ze słupków swojej bramki, ustawiając mur, Węgier posłał piłkę w kierunku przeciwległego słupka. Zaskoczony taką sytuacją Mouko nie zdążył zareagować. Chwilę później za dwie żółte kartki z boiska wyleciał Pierre-Alain Frau, a niezadowolony z tej decyzji sędziego trener Lille Rudi Garcia został odesłany na trybuny. W ciągu następnych minut PSV zdobyło kolejne gole. Najpierw prowadzenie gospodarzom dał Jermaine Lens, a wynik spotkania ustalił znany z polskich boisk Marcelo. Ludovic Obraniak rozegrał pełne 90 minut.

Niesamowitym hartem ducha w spotkaniu rewanżowym ze Sportingiem Lizbona wykazali się Glasgow Rangers. Po 20 minutach gry na Estadio Jose Alvalade Szkoci prowadzili 1:0 dzięki celnej "główce" pozyskanego w styczniowym oknie transferowym El Hadji Dioufa. Taki wynik dawał The Gers promocję do kolejnej rundy, ale jeszcze tuż przed przerwą do wyrównania strzałem z ok. 20 metrów doprowadził Pedro Mendes. W 83. minucie drugą bramkę dla gospodarzy zdobył Yannick Djalo, ale ostatnie słowo należało do The Gers. W 92. minucie skutecznym uderzeniem z kilku metrów na miarę awansu do kolejnej rundy po podaniu Davida Healy'ego popisał się Maurice Edu.

Po niezwykle zaciętym spotkaniu potencjalnych rywali poznańskiego Lecha w kolejnej rundzie rozgrywek Liverpool pokonał 1:0 na Anfield Road Spartę Praga. Decydującą o awansie The Reds bramkę zdobył dopiero w 86. minucie gry Dirk Kuyt. Holender trafił do siatki prażan głową po dośrodkowaniu z rzutu rożnego. To, że bramki nie padły wcześniej, jest zasługą bramkarzy obu ekip. Zarówno Pepe Reina, jak i Jaromir Blażek popisali się kilkoma znakomitymi interwencjami.

W 1/8 finału Ligi Europejskiej zabraknie reprezentanta Szwajcarii. Po tym jak w pierwszym czwartkowym rewanżu Young Boys Berno odpadli z Zenitem Sankt Petersburg, w wieczornym spotkaniu FC Basel nie potrafiło odrobić strat z pierwszego meczu ze Spartakiem Moskwa, zaledwie remisując na Łużnikach 1:1