Super Lig: Pasjonująca walka o mistrzostwo, znamy komplet spadkowiczów, asysta "Grosika" (wideo)

Zdjęcie okładkowe artykułu:  /
/

Na dwie kolejki przed zakończeniem sezonu tureckiej Super Lig wciąż nie wiadomo, kto zostanie mistrzem kraju. Po 76 punktów na koncie mają Fenerbahce Stambuł i Trabzonspor, ale stambułczycy prowadzą w tabeli dzięki lepszemu bilansowi spotkań bezpośrednich z bordowo-niebieskimi.

W tym artykule dowiesz się o:

W 32. kolejce pretendenci do tytułu solidarnie sięgnęli po komplet punktów. Żółte Kanarki po golu Diego Lugano (siódmy gol urugwajskiego obrońcy w sezonie!) pokonały na wyjeździe Karabukspor 1:0. Trabzonspor natomiast w Izmirze pogrzebał szanse Bucasporu na utrzymanie w Super Lig. Kolejny raz pełne 90 minut w drużynie Senola Gunesa rozegrał Arkadiusz Głowacki, a Paweł Brożek został ściągnięty z boiska w 62. minucie gry. Jego brata bliźniaka Piotra zabrakło w kadrze meczowej ze względu na kontuzję mięśnia dwugłowego, którą leczy w Krakowie.

Ze zwycięstwa Trabzonsporu nad Bucasporem ucieszyła się ekipa Kamila Grosickiego, czyli Sivasspor. Yigidos swoje spotkanie 32. serii zremisowali z Ankaragucu 1:1, ale wobec wyniku w Izmirze zapewnili sobie dzięki temu utrzymanie w najwyższej klasie rozgrywkowej. "Grosik" po raz pierwszy od przenosin do Turcji znalazł się poza wyjściową "11" i wszedł do gry w 65. minucie przy stanie 0:1 i osiem minut później dośrodkowując z rzutu rożnego, zanotował asystę przy wyrównującym golu Serdana Bayraka. To trzecia asysta reprezentanta Polski w Super Lig (do tego ma sześć trafień).

Pełne 90 minut rozegrali natomiast w barwach pogodzonego ze spadkiem Konyasporu Mariusz Pawełek i Marcin Robak. Ich Orły Anatolii uległy 1:2 Genclerbirligi Ankara. Również Marcin Kuś zaliczył występ w pełnym wymiarze czasowym, a jego Istanbul BB zremisował 1:1 z Antalyasporem. Z kontuzją odniesioną przed trzema tygodniami wciąż zmaga się Maciej Iwański z Manisasporu.

Nie wszystkie spotkania 32. kolejki zostały rozegrane. Do wielkiego skandalu doszło w Bursie przed spotkaniem aktualnego jeszcze mistrza kraju, Bursasporu z Besiktasem Stambuł. Kibice gospodarzy nie chcąc dopuścić do wejścia na swój stadion fanów ze Stambuł, wywołali zamieszki, w wyniku których ucierpiało kilkadziesiąt osób. Mecz został przełożony na inny termin.

Oprócz tego, kto wywalczy tytuł mistrzowski, na dwie kolejki przed końcem rozgrywek znane są praktycznie wszystkie inne rozstrzygnięcia. Z Super Lig żegnają się Kasimpasa Stambuł, Konyaspor i Bucaspor, a awans bez konieczności rozgrywania baraży wywalczyli piłkarze Samsunsporu i Mersin İdmanyurduSK. Tylko kataklizm odbierze Bursasporowi lub Gaziantepsporowi awans do Ligi Europejskiej, a walczące o mistrzostwo Fenerbahce i Trabzonspor są już pewne udziału w Lidze Mistrzów.

Polacy w 32. kolejce Super Lig:

Paweł Brożek (Trabzonspor) - od 1. do 62. minuty w meczu z Bucasporem

Piotr Brożek (Trabzonspor) - poza kadrą na mecz z Bucasporem (kontuzja)

Arkadiusz Głowacki (Trabzonspor) - pełne 90 minut w meczu z Bucasporem

Kamil Grosicki (Sivasspor) - od 65. do 90. minuty w meczu z Ankaragucu (asysta)

Maciej Iwański (Manisaspor) - poza kadrą na mecz z Gaziantepsporem (kontuzja)

Marcin Kuś (Istanbul BB) - pełne 90 minut w meczu z Antalyasporem (żółta kartka)