El. ME 2012: Niemcy o krok od awansu, sensacyjne zwycięstwo Wysp Owczych!

Reprezentacja Niemiec jest już o krok od wywalczenia awansu na EURO 2012. Po zwycięstwie z Azerbejdżanem naszym zachodnim sąsiadom do pełni szczęścia brakuje już tylko dwóch oczek. Znakomitą partię rozegrał Zlatan Ibrahimović, a jego Szwecja rozgromiła 5:0 Finlandię. Ponadto Wyspy Owcze sensacyjnie ograły 2:0 Estonię.

Adam Kiołbasa

Podopieczni Joachima Loewa od początku stwarzali lepsze wrażenie i jak najbardziej zasłużenie pokonali Azerbejdżan. Wynik spotkania po pół godziny gry otworzył Mesut Oezil, a w 41. minucie Mario Gomez podwyższył na 2:0. W samej końcówce honorowego gola dla gospodarzy strzelił Huseynov, ale Niemcy odpowiedzieli także na tą bramkę i ostatecznie wynik potyczki na 3:1 ustalił Schurrle.

Wyspy Owcze sensacyjnie wygrały z Estonią 2:0, ale warto zaznaczyć, że od 57. Minuty goście grali w dziesiątkę, po tym jak Sander Puri (Korona Kielce) zobaczył czerwona kartkę. Gospodarze natomiast dość nieoczekiwanie objęli prowadzenie w 43. minucie po uderzeniu z rzutu karnego Benjaminsena. Zaraz po zmianie stron ten sam zawodnik nie wykorzystał jedenastki, ale po jego uderzeniu ostatecznie piłkę do siatki dobił Hansen. W samej końcówce z boiska został wyrzucony także jeden z graczy Wysp Owczych. W barwach Estonii grał Sergei Pareiko z Wisły Kraków i został ukarany żółtą kartką.

Bardzo ważne trzy punkty zgarnęła Białoruś, która planowo ograła Luksemburg. Chwilę po zmianie stron Kornilenko otworzył wynik rywalizacji, trafiając z rzutu karnego. Na siedemnaście minut przed końcem przewagę naszych sąsiadów ze wschodu na drugiego gola zamienił Putsila. Białoruś dzięki temu zwycięstwu nadal może powalczyć z Francją o bezpośredni awans do ME 2012.

Po porażce 0:3 z Rumunią, tym razem Bośnia i Hercegowina już odniosła zwycięstwo. Ekipa z Bałkanów ograła 2:0 Albanię po golach Medunjanina oraz Maleticia. Warto jednak odnotować, że goście kończyli to spotkanie w dziesiątkę.

W nordyckim pojedynku Szwecja nie dała żadnych szans Finlandii i rozgromiła swojego rywala 5:0. Fenomenalną partię rozegrał Zlatan Ibrahimović, który zaliczył hattricka i głównie to dzięki niemu ekipa Trzech Koron odniosła okazałe zwycięstwo. Ponadto po jednym golu dołożyli Kim Kallstroem oraz Bajrami. Dzięki temu, że Szwedzi zgarnęli całą pulę w tym momencie do liderującej w grupie E Holandii tracą już tylko trzy punkty.

Planowe zwycięstwo odnieśli Węgrzy, którzy zaaplikowali San Marino trzy gole, nie tracąc ani jednego. Trafienia Liptaka, Szabicsa oraz Komana spowodowały, że ich zespół może jeszcze myśleć o grze w barażach o udział w ME 2012.

2:0 - Hansen 47'
Inne wydarzenia: Benjaminsen (Wyspy Owcze) w 47. minucie nie wykorzystał rzutu karnego.
Czerwone kartki: Justinussen /89/ (Wyspy Owcze) oraz Puri /57/ (Estonia).