Polacy w ligach zagranicznych

Podczas minionego weekendu na boiskach europejskich klubów oglądać mogliśmy poczynania 20 polskich zawodników. Kilku Polaków w ten weekend zadebiutowało w swoich zespołach, jednak dla niektórych z nich pierwszy występ nie należał do wymarzonych.

Niestety, żadnemu z Polaków nie udało wpisać się na listę strzelców, zabrakło nawet asyst. Mimo tego, nie można powiedzieć, że nic się nie działo.

Marcin Celejewski

Tomasz Cywka czekał na swoją szansę do 7. kolejki angielskiej Championship. W meczu z Nottingham Forest wystąpił pierwszy raz w nowym sezonie i to od razu w podstawowym składzie. Jednak już w 4. minucie musiał opuścić murawę. Powodem ściągnięcia Polaka z placu gry, była czerwona kartka dla bramkarza Derby County, w konsekwencji czego drugi golkiper zmienił zawodnika z pola, a był to właśnie Cywka. Debiutu do udanych nie zaliczy na pewno Artur Sobiech. Wracający po kontuzji napastnik pojawił się na boisku w 83. minucie, a w doliczonym czasie gry wrócił do szatni po obejrzeniu czerwonej kartki.

Debiut w drużynie Lille zaliczył również Ireneusz Jeleń. Polak na boisku pojawił się w 86. minucie gry, a jego drużyna zremisowała z Sochaux 2:2. W Ligue 1 swoją szansę dostał w końcu występujący w Girondins de Bordeaux Grzegorz Krychowiak. Polak zagrał od 89. minuty w przegranym 2:3 meczu z Toulouse.

Tragicznie w skutkach spotkanie zakończyło się dla bramkarza reprezentacji Polski Przemysława Tytonia. 24-letni bramkarz w 30. minucie meczu z Ajaxem Amsterdam został kopnięty przez wchodzącego wślizgiem kolegę z drużyny. Były zawodnik Rody Kerkrade leżał nieprzytomny na murawie przez blisko 15 minut. Jak donosi De Telegraaf, 24-latek odzyskał już przytomność, ale jego uraz głowy, kręgów szyjnych, a może także kręgosłupa wygląda na bardzo poważny.

Anglia

Premier League
Wojciech Szczęsny (Arsenal Londyn) - 90 minut w meczu ligowym z Blackburn (3:4)
Łukasz Fabiański (Arsenal Londyn) - rezerwowy w meczu ligowym z Blackburn (3:4)
Tomasz Kuszczak (Manchester United) - poza kadrą w meczu ligowym z Chelsea (3:1)

Championship
Tomasz Cywka (Derby County) - Do 4. minuty w meczu z Nottingham Forest (2:1)
Radosław Majewski (Nottingham Forest) - 90 minut w meczu ligowym z Derby County (1:2)
Bartosz Białkowski (Southampton) - rezerwowy w meczu ligowym z Birmingham City (4:1)

Austria

T-Mobile Bundesliga
Tomasz Wełnicki (Kapfenberger SV) - poza kadrą w meczu ligowym z Rapid Vienna (1:5)
Konrad Gilewicz (FC Wacker Innsbruck) - poza kadrą w meczu ligowym z Sturm (1:1)

Belgia

Jupiter League
Marcin Wasilewski (RSC Anderlecht Bruksela) - od 54. minuty w meczu ligowym z KAA Gent (1:0)
Grzegorz Sandomierski (Racing Genk) - rezerwowy w meczu ligowym z St. Liege (3:0)

Francja

Ligue 1
Ludovic Obraniak (LOSC Lille Metropole) - od 74. minuty w meczu ligowym z Sochaux (2:2)
Ireneusz Jeleń (LOSC Lille Metropole) - od 86. minuty w meczu ligowym z Sochaux (2:2)
Damien Perquis (Sochaux) - 90 minut i żółta kartka w meczu ligowym z Lille (2:2)
Dariusz Dudka (AJ Auxerre) - 90 minut w meczu ligowym z Caen (1:1)
Grzegorz Krychowiak (FC Girondins de Bordeaux) - od 89. minuty w meczu ligowym z Toulouse (2:3)

Grecja

Alpha Ethniki

Mirosław Sznaucner (PAÓK Saloniki) - od 90. minuty w meczu ligowym z Panionios (2:1)
Tomasz Wisio (Ergotelis Iraklion) - 90 minut w meczu ligowym z AEK (0:1)
Roger Guerreiro (AEK Ateny) - poza kadrą w meczu ligowym z Ergotelis (1:0)
Radosław Matusiak (Asteras Tripolis) - z powodu kontuzji poza kadrą w meczu ligowym z Giannina (1:3)
Michał Stasiak (Skoda Xanthi) - rezerwowy w meczu ligowym z Olympiakosem (1:2)

Holandia

Eredivisie
Przemysław Tytoń (PSV Eindhoven) - z powodu kontuzji opuścił boisko w 44. minucie w meczu ligowym z Ajaxem (2:2)
Mateusz Prus (Roda JC Kerkrade) - rezerwowy w meczu ligowym z Vitesse (0:5)
Mikołaj Lebedyński (Roda JC Kerkrade) - poza kadrą w meczu ligowym z Vitesse (0:5)
Paweł Kieszek (Roda JC Kerkrade) - 90 minut w meczu ligowym z Vitesse (0:5)

Eerste divisie
Michał Janota (Go Ahead Eagles) - od 68. minuty w meczu ligowym z FC Eindhoven (0:1)
Paweł Wojciechowski (Willem II Tilburg) - poza kadrą w meczu ligowym z SC Telstar (3:2)

Niemcy

Bundesliga
Jakub Błaszczykowski (Borussia Dortmund) - 90 minut w meczu ligowym z Hannoverem (1:2)
Łukasz Piszczek (Borussia Dortmund) - 90 minut w meczu ligowym z Hannoverem (1:2)
Robert Lewandowski (Borussia Dortmund) - z powodu kontuzji boisko opuścił w 66. minucie w meczu ligowym z Hannoverem (1:2)
Adam Matuszczyk (FC Koln) - rezerwowy w meczu ligowym z Leverkusen (4:1)
Sławomir Peszko (FC Koln) - Z powodu kontuzji opuścił boisko w 77. minucie oraz otrzymał żółtą kartkę w meczu ligowym z Leverkusen (4:1)
Mateusz Klich (VfL Wolfsburg) - poza kadrą w meczu ligowym z Hoffenheim (1:3)
Sebastian Boenisch (Werder Brema) - poza kadrą w meczu ligowym z Nurnberg (1:1)
Eugen Polański (1.FSV Mainz 05) - do 67. minuty w meczu ligowym z Kaiserslautern (1:3)
Artur Sobiech (Hannover 96) - od 83. minuty i czerwona kartka w meczu ligowym z Borussią Dortmund (2:1)

2. Bundesliga
Sebastian Tyrała (SpVgg Greuther Fürth) - poza kadrą w meczu ligowym z Aachen (0:0)

Turcja

Superliga
Paweł Brożek (Trabzonspor Kulübü) - poza kadrą w meczu ligowym z Buyuksehir (0:1)
Arkadiusz Głowacki (Trabzonspor Kulübü) - poza kadrą w meczu ligowym z Buyuksehir (0:1)
Piotr Brożek (Trabzonspor Kulübü) - poza kadrą w meczu ligowym z Buyuksehir (0:1)
Adrian Mierzejewski (Trabzonspor Kulübü) - do 59. minuty w meczu ligowym z Buyuksehir (0:1)
Kamil Grosicki (Sivasspor) - od 47. minuty w meczu ligowym z Eskisehirspor (0:4)
Maciej Iwański (Manisaspor) - poza kadrą w meczu ligowym z Orduspor (0:1)
Marcin Kuś (Istanbul Büyükşehir) - poza kadrą w meczu ligowym z Trabzonspor (1:0)

Włochy

Serie A
Artur Boruc (Fiorentina) - 90 minut w meczu ligowym z Udinese (0:2)
Przemysław Frąckowiak (Atalanta BC) - poza kadrą w meczu ligowym z Palermo (1:0)