ME: Skromne zwycięstwo przy miażdżącej przewadze - relacja z meczu Lech Poznań - Lechia Gdańsk

W spotkaniu 11. kolejki Młodej Ekstraklasy Lech Poznań wygrał na stadionie we Wronkach z Lechią Gdańsk 2:1. Piłkarze ze stolicy Wielkopolski byli o klasę lepsi od przeciwników, ale udokumentowali to tylko dwoma golami.

Szymon Mierzyński

Od pierwszego gwizdka sędziego gospodarze byli stroną dominującą i dyktowali warunki na boisku. Już w 2. minucie próbę lobowania Sebastiana Małkowskiego podjął Wojciech Golla, lecz bramkarz Lechii był dobrze ustawiony i odbił futbolówkę. Po upływie kwadransa nieźle przymierzył też Szymon Drewniak, ale raz jeszcze na drodze do szczęścia stanął poznaniakom golkiper.

Gdańszczanie w ofensywie spisywali się bardzo słabo i nie potrafili oddać celnego strzału. Godna odnotowania była tylko nieudana próba Kamila Poźniaka z rzutu wolnego. W 36. minucie ekipa Radosława Gaca miała jeszcze okazję po katastrofalnej pomyłce Gerarda Bieszczada, lecz Mateusz Łuczak nie opanował piłki przed polem karnym, choć bramka była pusta.

Lechici z kolei w 42. minucie zaatakowali najgroźniej w pierwszej połowie. Tomasz Kowalczuk precyzyjnie zacentrował do Drewniaka, a ten pięknym strzałem z woleja posłał futbolówkę centymetry obok słupka.

W drugiej części obraz gry był dokładnie taki sam. Ofensywa Lechii nie istniała, a podopieczni Karola Brodowskiego mieli bezdyskusyjną przewagę. Udokumentowali ją już w 48. minucie. Tomasz Kędziora przedarł się prawym skrzydłem, dośrodkował w pole karne, a Michał Jakóbowski wykorzystał nieporadność gdańskich defensorów i pokonał Małkowskiego uderzeniem z najbliższej odległości.

Poznaniacy nie zamierzali bronić korzystnego wyniku i nadal kreowali dobre sytuacje. Po godzinie gry atomowy strzał z rzutu wolnego oddał Kowalczuk, zmuszając golkipera gości do niemałego wysiłku. Chwilę później pomocnik Kolejorza wystąpił w roli podającego, a zamykający akcję Drewniak minimalnie spóźnił się do futbolówki.

Lechia była bezradna i nie sprawiała wrażenia drużyny, która może odmienić losy rywalizacji. Nadeszła jednak 75. minuta i gdańszczanie oddali pierwszy celny strzał w meczu, zamieniając go od razu na wyrównującego gola. Poźniak wykorzystał fatalne ustawienie Bieszczada przy rzucie wolnym z narożnika boiska i pokonał go precyzyjnym uderzeniem w krótki róg.

Podopieczni Karola Brodowskiego byli wyraźnie podrażnieni niespodziewaną utratą bramki i dość szybko odzyskali prowadzenie. W 81. minucie sporą przytomność w polu karnym wykazał Maciej Maślany. Zawodnik, który wszedł na boisko kilkadziesiąt sekund wcześniej, trafił do siatki z 5 metrów po mocnej centrze Kowalczuka.

Zwycięstwo Kolejorza powinno być wyższe, wszak w końcówce poznaniacy mieli jeszcze jedną wyborną okazję. Techniczny strzał rezerwowego Wiktora Bagińskiego zatrzymał się na poprzeczce, zaś dobijający z bliska Maślany koszmarnie spudłował.

Rezultat 2:1 utrzymał się do ostatniego gwizdka sędziego i można go uznać za najniższy wymiar kary dla lechistów. Podopieczni Radosława Gaca zaprezentowali się we Wronkach bardzo słabo, a oba zespoły dzieliła różnica klas.

Lech Poznań - Lechia Gdańsk 2:1 (0:0)
1:0 - Jakóbowski 48'
1:1 - Poźniak 75'
2:1 - Maślany 81'

Lech Poznań: Bieszczad - Kędziora, Barabasz, Łągiewka (46' Witt), Sadowski, Chromiński, Golla (80' Bagiński), Drewniak (80' Maślany), Jakóbowski, Kowalczuk, Ubiparip (46' Wolski).

Lechia Gdańsk: Małkowski - Karwat (53' Fojut), Rzepnikowski, Pujdak, Skibowski, Kucharski, Gac (78' Rybakowski), Korzępa (46' Kujtkowski), Poźniak, Łuczak, Wrzask (46' Dałek).

spalone 1:1 0:0 1:1

WYNIKI POZOSTAŁYCH NIEDZIELNYCH MECZÓW 11. KOLEJKI MŁODEJ EKSTRAKLASY: PGE GKS Bełchatów - Jagiellonia Białystok 1:3 (1:1) 0:1 - Makuszewski (k.) 9' 1:1 - Sawala 25' 1:2 - Makuszewski 82' 1:3 - Kądzior 87' Podbeskidzie Bielsko-Biała - Śląsk Wrocław 2:3 (1:1) 0:1 - Sikorski 22' 1:1 - Sacha 39' 2:1 - Sacha 61' 2:2 - Zieliński 67' 2:3 - Moroń (sam.) 84' ->Wyniki Młodej Ekstraklasy<- ->Tabela Młodej Ekstraklasy<-