Puchar Narodów Afryki: Angola zremisowała z Sudanem, ale jest bliska ćwierćfinału

Niezbyt ciekawe, choć obfitujące w bramki widowisko stworzyły reprezentacje Sudanu i Angoli. Po 90 minutach odnotowano sprawiedliwy rezultat 2:2. "Czarne Antylopy" mają na koncie już cztery punkty i są na dobrej drodze do ćwierćfinału.

Szymon Mierzyński

Rywalizacja rozpoczęła się zgodnie z oczekiwaniami. Już w 5. minucie faworyt objął prowadzenie po tym jak Mateus Contreiras Alberto wykorzystał koszmarny błąd defensywy przeciwnika. Piłka wpadła do siatki po bardzo mocnym uderzeniu z ostrego kąta. Sudańczycy zdołali się jednak podnieść i wyrównali w ostatnim kwadransie pierwszej połowy. Wówczas kapitalnie główkował Mohamed Ahmed Bashir. Strzał był tak precyzyjny, że Carlos Alberto Fernandes mógł tylko bezradnie patrzeć jak jego zespół traci gola.

Po zmianie stron zdecydowanie zaatakowały "Czarne Antylopy". Efekt? Nazar Hamid Nassir sfaulował w polu karnym Mateusa i sam poszkodowany stanął przed szansą na drugą bramkę w tym meczu. Wykorzystał ją, choć Akram Elhadi Salim wyczuł jego intencje i był bliski obrony.

Kolejne fragmenty to dość senna i nieciekawa gra. Pierwsi z tego letargu otrząsnęli się Sudańczycy, choć znacznie pomógł im w tym Jose Pierre Vunguidica. Angolański rezerwowy popełnił fatalny błąd we własnym polu karnym i wyłożył piłkę jak na tacy Ahmedowi Bashirowi. Ten natychmiast huknął pod poprzeczkę z 9 metrów i skompletował dublet.

Końcówka wynagrodziła kibicom nie najlepsze widowisko, bo obie drużyny nie były usatysfakcjonowane jednym punktem. Tempo gry wzrosło i mecz mógł się podobać. Decydująca bramka jednak nie padła. Taki wynik bardziej ucieszył z pewnością "Czarne Antylopy", które mają już cztery oczka i są bliskie awansu do ćwierćfinału. Sudan natomiast musi liczyć na wygraną z Burkina Faso oraz korzystne wyniki innych potyczek.

Sudan - Angola 2:2 (1:1)

0:1 - Mateus Contreiras Alberto 5'
1:1 - Mohamed Ahmed Bashir 33'
1:2 - Mateus Contreiras Alberto (k.) 50'
2:2 - Mohamed Ahmed Bashir 73'

Sudan: Akram Elhadi Salim - Muawia Bashir Koko, Abdelgabar Nagm Eldin Abdalla,
Ala Eldin Yousif Hado, Hitham Mostfa Karar (65' Badr Eldin Aldod Abdalli), Saif Eldin Ali Idris, Mohamed Tahir Osman, Balla Gabir Kortokaila, Mudathir Eltaib Ibrahim (90+2' Ramadan Agab Shareif), Mohamed Ahmed Bashir, Nazar Hamid Nassir.

Angola: Carlos Alberto Fernandes - Marco Ibraim de Sousa Airosa, Massunguna Alex Afonso, Djalma Braune Manuel Abel Campos (83' Joao Hernani Rosa Barros), Andre Vensceslau Valentim Macanga, Mateus Contreiras Alberto, Zuela Francisco Santos, Felisberto da Graca Amaral, Miguel Geraldo Quiami, Flavio da Silva Amado (46' Nando Rafael, 73' Jose Pierre Vunguidica), Mateus Galiano da Costa.

Żółte kartki: Muawia Bashir Koko, Balla Gabir Kortokaila (Sudan) oraz Felisberto da Graca Amaral, Carlos Alberto Fernandes (Angola).