Polacy w ligach zagranicznych - raport

Spośród polskich piłkarzy grających w ligach zagranicznych bramki zdobyli: Łukasz Piszczek, Robert Lewandowski (obaj Borussia Dortmund) oraz Euzebiusz Smolarek (ADO Den Haag). Na wszystkich boiskach ujrzeliśmy 35 Polaków.

Mateusz Kołtoniak

Łukasz Piszczek i Robert Lewandowski strzelili bramki w meczu FC Koeln 6:1 (1:1). Prawy obrońca reprezentacji Polski rozegrał całe spotkanie, wpisując się na listę strzelców w 26. minucie, a na dodatek asystował dwukrotnie przy bramkach zdobytych przez Shinjiego Kagawę. Dla Polaka było to trzecie ligowe trafienie w obecnym sezonie. Natomiast były napastnik Lecha Poznań rozegrał 90 minut, wpisując się na listę strzelców w 52. minucie, a przy jego golu asystował Jakub Błaszczykowski. Dla Lewego była to siedemnasta bramka ligowa w obecnym sezonie. Kapitan reprezentacji Polski rozegrał także całe spotkanie. W barwach FC Koeln grał inny reprezentant Polski - Sławomir Peszko, którego w 77. minucie zmienił Mikael Ishak.

Euzebiusz Smolarek strzelił swojego pierwszego gola w barwach ADO Den Haag w meczu przeciwko Twente 1:1 (1:0). Polak grał do 70. minuty, kiedy zmienił go Ahmed Ammi. Były zawodnik Al-Khor wpisał się na listę strzelców w 8. minucie spotkania.

Występy Polaków w ligach zagranicznych:

Anglia

Premier League
Wojciech Szczęsny (Arsenal Londyn) - 90 minut w meczu ligowym z Aston Villa (3:0)
Łukasz Fabiański (Arsenal Londyn) - rezerwowy w meczu ligowym z Aston Villa (3:0)

The Championship
Tomasz Cywka (Reading) - poza kadrą w meczu ligowym z Blackpool (3:1)
Bartosz Białkowski (Southampton) - poza kadrą w meczu ligowym z Doncaster Rovers (2:0)
Tomasz Kuszczak (FC Watford) - 90 minut w meczu ligowym z Ipswich Town (2:1)
Radosław Majewski (Nottingham Forest) - występ do 71. minuty w meczu ligowym z Brighton & Hove Albion (1:1)

League One
Artur Krysiak (Exeter City) - rezerwowy w meczu ligowym z Tranmere Rovers (0:2)

Białoruś

Wyszejszaja liha
Tomasz Nowak (FK Homel) - występ do 42. minuty w meczu ligowym z Dinamem Mińsk (0:0)

Cypr

Protathlima A' Kategorias
Łukasz Sosin (Aris Limassol) - 90 minut w meczu ligowym z Nea Salamis (0:2)
Paweł Kapsa (AS Alki Larnaka) - rezerwowy w meczu z Enosisem (0:2)
Adam Stachowiak (Anorthosis Famagusta) - rezerwowy w meczu ligowym z Apollonem (1:1)

Czechy

1. Gambrinus liga
Mateusz Słodowy (FK Viktoria Zizkov) - 90 minut w meczu ligowym z FK Jablonec nad Nisou 97 (4:2)
Dawid Pietrzkiewicz (FC Banik Ostrawa) - 90 minut w meczu ligowym z 1. FC Slovacko (0:1)
Łukasz Zejdler (FC Banik Ostrawa) - poza kadrą w meczu ligowym z 1. FC Slovacko (0:1)

Francja

Ligue 1
Ludovic Obraniak (Girondins de Bordeaux) - 90 minut w meczu ligowym z PSG (1:1)
Ireneusz Jeleń (LOSC Lille Metropole) - poza kadrą w meczu ligowym z Evian TG (3:0)
Dariusz Dudka (AJ Auxerre) - 90 minut w meczu ligowym z Toulouse (0:1)
Damian Perquis (Sochaux) - z powodu kontuzji nie wystąpił w meczu ligowym z Olympique Lyon (1:2)

Grecja

Alpha Ethniki
Roger Guerreiro (AEK Ateny) - występ do 67. minuty w meczu ligowym z Panaitolikosem (1:0)
Mirosław Sznaucner (PAOK Saloniki) - 90 minut i żółta kartka w meczu ligowym z PAE AO Kerkyra (4:0)
Michał Stasiak (AO Xanthi) - 90 minut w meczu ligowym z Atromitosem Ateny (0:1)

Holandia

Eredivisie
Przemysław Tytoń (PSV Eindhoven) - 90 minut w meczu ligowym z Ajaxem (0:2)
Mateusz Prus (Roda JC Kerkrade) - rezerwowy w meczu ligowym z Vitesse (3:1)
Mikołaj Lebedyński (Roda JC Kerkrade) - rezerwowy w meczu ligowym z Vitesse (3:1)
Paweł Kieszek (Roda JC Kerkrade) - 90 minut w meczu ligowym z Vitesse (3:1)
Adrian Lis (Roda JC Kerkrade) - poza kadrą w meczu ligowym z Vitesse (3:1)
Euzebiusz Smolarek (ADO Den Haag) - występ do 70. minuty i bramka w meczu ligowym z Twente (1:1)

Eerste divisie
Michał Janota (Go Ahead Eagles) - występ od 74. minuty w meczu ligowym z Helmondem Sport (1:5)
Paweł Wojciechowski (Willem II Tilburg) - występ od 82. minuty w meczu ligowym z Dordrechtem (1:1)

Niemcy

Bundesliga
Jakub Błaszczykowski (Borussia Dortmund) - 90 minut i asysta w meczu ligowym z Koeln (6:1)
Łukasz Piszczek (Borussia Dortmund) - 90 minut, bramka oraz dwie asysty w meczu ligowym z Koeln (6:1)
Robert Lewandowski (Borussia Dortmund) - 90 minut i bramka w meczu ligowym z Koeln (6:1)
Sławomir Peszko (FC Koeln) - występ do 77. minuty w meczu ligowym z Borussią Dortmund (1:6)
Mateusz Klich (VfL Wolfsburg) - poza kadrą w meczu ligowym z HSV (2:1)
Sebastian Boenisch (Werder Brema) - występ od 78. minuty w meczu ligowym z Augsburgiem (1:1)
Eugen Polański (1.FSV Mainz 05) - występ do 75. minuty w meczu ligowym z Herthą (1:3)
Artur Sobiech (Hannover 96) - poza kadrą w meczu ligowym z Bayernem (1:2)
Jakub Świerczok (1. FC Kaiserslautern) - występ od 72. minuty w meczu ligowym z Freiburgiem (0:2)
Ariel Borysiuk (1. FC Kaiserlautern) - 90 minut i żółta kartka w meczu ligowym z Freiburgiem (0:2)

2. Bundesliga
Sebastian Tyrała (SpVgg Greuther Furth) - występ od 65. minuty w meczu ligowym z Karlsruher (3:0)
Tomasz Zahorski (MSV 02 Duisburg) - poza kadrą w meczu ligowym z Paderborn 07 (2:1)
Martin Kobylański (Energie Cottbus) - rezerwowy w meczu ligowym z Sankt Pauli (0:0)
Adam Matuszczyk (Fortuna Dusseldorf) - występ do 46. minuty w meczu ligowym z Eintracht Braunschweig (1:1)

Rumunia

I liga
Łukasz Szukała (Universitatea Cluj) - 90 minut w meczu ligowym z Concordia Chiajna (0:0)

Szkocja

Scottish Premier League (SPL)
Łukasz Załuska (Celtic Glasgow) - rezerwowy w meczu ligowym z Rangersami (2:3)
Paweł Brożek (Celtic Glasgow) - rezerwowy w meczu ligowym z Rangersami (2:3)
Adrian Mrowiec (Heart of Midlothian) - uraz uniemożliwił mu występ w meczu ligowym z Saint Johnstone (1:2)

Turcja

Super Lig
Arkadiusz Głowacki (Trabzonspor Kulubu) - uraz uniemożliwił mu występ w meczu ligowym z Galatasarayem (1:1)
Piotr Brożek (Trabzonspor Kulubu) - poza kadrą w meczu ligowym z Galatasarayem (1:1)
Adrian Mierzejewski (Trabzonspor Kulubu) - występ od 86. minuty w meczu ligowym z Galatasarayem (1:1)
Kamil Grosicki (Sivasspor Kulubu) - występ od 62. minuty w meczu ligowym z Manisasporem (3:1)

Bank Asya 1. Liga
Marcin Robak (Konyaspor) - występ do 90. minuty w meczu ligowym z Gungorenspor (2:0)
Mariusz Pawełek (Konyaspor) - 90 minut w meczu ligowym z Gungorenspor (2:0)

Ukraina

Premier-liha
Wojciech Szymanek (Czornomorec Odessa) - rezerwowy w meczu ligowym z Worsklą Połtawa (2:1)

Włochy

Serie A
Artur Boruc (Fiorentina) - 90 minut i żółta kartka w meczu ligowym z Genoą (2:2)