Eliminacje MŚ: Szok w Berlinie, od 4:0 do 4:4! Francja uratowała remis z Hiszpanią

Niemcy do 61. minuty prowadzili ze Szwecją 4:0, ale nie odnieśli zwycięstwa! Bez trudu po komplet punktów sięgnęli Holendrzy i Włosi. Francuzi po golu w 94. minucie wywieźli remis z Madrytu.

Konrad Kostorz

Najciekawiej zapowiadający się mecz, który odbył się na Vicente Calderon, nie zawiódł. Kibice w Madrycie obejrzeli szybką grę i wiele sytuacji podbramkowych. Początek rywalizacji należał do La Furia Roja, która dopięła swego w 25. minucie, gdy Sergio Ramos posłał piłkę pod poprzeczkę po niepewnej interwencji Hugo Llorisa. Bramkarz Tottenhamu zrehabilitował się jeszcze przed przerwą, broniąc rzut karny wykonywany przez Cesca Fabregasa. W międzyczasie fatalny błąd popełnił niemiecki sędzia Felix Brych, który dopatrzył się spalonego przy prawidłowo zdobytej bramce Karima Benzemy.

Po przerwie Trójkolorowi wielokrotnie mogli pokonać Ikera Casillasa. Zawodnikom Didiera Deschampsa nie sprzyjało szczęście - Franck Ribery oddał strzał w boczną siatkę, Moussa Sissoko w idealnej pozycji przestrzelił, a Benzema zmarnował sytuację oko w oko z golkiperem Realu. W końcówce zespół Vicente del Bosque opanował sytuację i przeniósł ciężar gry na połowę Francji. Gdy Hiszpanie czekali na końcowy gwizdek, goście wyprowadzili błyskawiczną kontrę, po której Ribery idealnie dośrodkował do Oliviera Giroud, a napastnik Arsenalu głową skierował piłkę do bramki! Les Bleus zaprezentowali się przeciwko mistrzom świata znacznie lepiej niż podczas Euro 2012, gdy przegrali 0:2, i całkowicie zasłużenie wywalczyli jeden punkt.

66. i 67. gola w narodowych barwach zdobył Miroslav Klose, któremu do rekordu Gerda Muellera brakuje już tylko jednego trafienia! Zawodnikowi rzymskiego Lazio dwukrotnie asystował Marco Reus. Szwedzi długo byli zupełnie bezradni i w Berlinie zanosiło się na pogrom, jednak Trzy Korony w ciągu trzech minut zdobyli dwa gole (dwie asysty Kima Kallstroma). Niewiele brakowało, a po chwili byłoby już tylko 4:3, ale świetnej okazji nie wykorzystał Mikael Lustig. Drużyna Erika Hamrena nie rezygnowała i w 78. minucie strzeliła gola kontaktowego - Johan Elmander wykorzystał podanie Alexandra Kacaniklicia. Wydawało się, że Niemcy zdołają utrzymać prowadzenie, jednak do wyrównania strzałem z 14 metrów doprowadził Rasmus Elm. Manuel Neuer nie miał w tej sytuacji nic do powiedzenia. To był szalony wieczór na Olympiastadion w Berlinie!

Zgodnie z przewidywaniami zakończyło się spotkanie na San Siro w Mediolanie. Włosi nie pozostawili złudzeń Duńczykom, choć przez całą drugą połowę grali w osłabieniu - Pablo Osvaldo popełnił brutalny faul 16 sekund po wznowieniu gry i został wyrzucony z boiska. W pierwszej połowie przedniej urody bramki zdobyli Riccardo Montolivo i William Kvist. Rozstrzygnięcie zapadło w 54. minucie, gdy Andrea Pirlo świetnym dalekim podaniem uruchomił Mario Balotellego, a gracz Man City z 10 metrów nie dał szans Stephanowi Andersenowi.

W 100. występie Cristiano Ronaldo w narodowych barwach Portugalia podejmowała słabą kadrowo Irlandię Północną. Seleccao byli zdecydowanym faworytem i jakież było zdziwienie kibiców, gdy w 30. minucie Niall McGinn dostał podanie na wolne pole od Kyle'a Lafferty'ego i z zimną krwią pokonał Rui Patricio. Zespół Paulo Bento, podobnie jak w piątek w Moskwie, bił głową w mur. Akcje gospodarzy długo nie przynosiły rezultatu i zanosiło się na sensację - dopiero w 79. minucie Helder Postiga po podaniu Luisa Naniego doprowadził do remisu. Choć arbiter doliczył do regulaminowego czasy gry aż 300 sekund, Portugalczycy nie strzelili zwycięskiej bramki i do lidera grupy tracą aż 5 "oczek".

W meczu na szczycie grupy D przekonujące zwycięstwo odnieśli Holendrzy. Świetną partię rozegrał Rafael van der Vaart, który asystował Bruno Martinsowi Indiemu i zdobył bramkę z rzutu karnego. Wynik ustalił niezawodny Robin van Persie. Ogromne kłopoty mieli Rosjanie, którzy w szczęśliwych okolicznościach pokonali Azerów. O zdobyciu 3 "oczek" przez ekipę Fabio Capello zadecydował strzał Romana Szyrokowa z 11 metrów po faulu popełnionym przed linią pola karnego!

W wielu potyczkach pewnie wygrywali faworyci. Problemów z wywalczeniem kompletu punktów nie mieli Chorwaci, Bośniacy, Irlandczycy, Szwajcarzy, Austriacy, Belgowie i Norwegowie. Po cenną wyjazdową wygraną nad Słowacją sięgnęli Grecy. Za niespodziankę należy uznać porażki Turcji z Węgrami, Serbii z Macedonią, Słowenii z Albanią oraz Ukrainy z Czarnogórą. Rozczarowali Czesi, którzy na własnym terenie nie zdołali pokonać Bułgarów.