LM: Barcelona gromi, Messi coraz bliżej rekordu Muellera

Zdjęcie okładkowe artykułu:

FC Barcelona, która przed dwoma tygodniami uległa Celtikowi, nie dała w Moskwie żadnych szans Spartakowi. Bohaterem meczu rozegranego na Łużnikach został Leo Messi.

Spartak, który na Camp Nou przez kwadrans prowadził z Barceloną, by ostatecznie przegrać 2:3, odważnie rozpoczął środowe spotkanie, ale szybko okazało się, że nie jest w stanie walczyć z Katalończykami jak równy z równym. Już w 12. minucie goście powinni prowadzić, ale Andrij Dykan w świetnym stylu obronił strzał Pedro Rodrigueza. Kilka chwil później nic nie uratowało Rosjan - Dani Alves wykorzystał błąd obrońców i płaskim uderzeniem wyprowadził Blaugranę na prowadzenie.

Bliski doprowadzenia do remisu był Marek Suchy, ale w dogodnej sytuacji spudłował. O wiele skuteczniejszy okazał się Leo Messi, który w 27. minucie dobił strzał Andresa Iniesty, podwyższając na 2:0. Argentyńczyk losy rywalizacji rozstrzygnął jeszcze przed przerwą, gdy otrzymał precyzyjne podanie od Pedro, ruszył na bramkę, minął Dykana i posłał piłkę do pustej bramki. Był to już 80. gol Messiego w 2012 roku, który jest coraz bliżej rekordzisty wszech czasów Gerda Muellera (85 bramek przed 40 laty).

Po zmianie stron zespół Tito Vilanovy nie forsował tempa, ale i tak był bliski zdobycia kolejnych goli. Najlepszą sytuację zmarnował Cesc Fabregas, który nie wykorzystał sytuacji sam na sam. W 83. minucie hat-trick mógł skompletować Messi, ale w ostatniej chwili piłkę spod nóg wybił mu Suchy. Katalończycy pewnie zwyciężyli i, mając w dorobku już 12 "oczek", umocnili się na prowadzeniu w tabeli.

Pierwsze punkty w tej edycji Ligi Mistrzów wywalczyli podopieczni Rudiego Garcii. OSC Lille, który na własnym terenie sensacyjnie uległ BATE 1:3, tym razem bez większych kłopotów pokonał Białorusinów. Na wygranej Salomona Kalou i spółki najbardziej skorzystała... Valencia CF, która dzięki porażce ekipy z Borysowa zapewniła sobie udział w 1/8 finału. Lille z kolei nie ma już szans nawet na awans do fazy pucharowej Ligi Europejskiej.