Rośnie dach stadionu przy Roosevelta (foto)

Podczas gdy Górnik Zabrze walczy na boiskach elity o miejsce premiowane grą w europejskich pucharach, rosną mury stadionu, na którym śląska drużyna może zainaugurować przygodę z Ligą Europejską.

W tym artykule dowiesz się o:

Jeszcze niedawno najwyższym punktem modernizowanego obiektu w Zabrzu był górny poziom trybun po stronie wschodniej. Dzisiaj wszystko wygląda inaczej, a najwyższym punktem są dwa dźwigary kratowe dachu, zamontowane na trybunie wschodniej.

Potężne ramiona mają utrzymać ważącą 636 ton konstrukcję dachu
Potężne ramiona mają utrzymać ważącą 636 ton konstrukcję dachu

Montaż pierwszych dźwigarów konstrukcji stalowej zadaszenia trybuny wschodniej rozpoczęto w środę. Konstrukcja ta składać będzie się z mocowanych przegubowo dźwigarów wspornikowych o masie jednostkowej około 14 ton, stężeń zapewniających stateczność konstrukcji oraz płatwi kratowych, służących do usztywnienia górnych pasów dźwigarów. Całość poszycia dachowego stadionu będzie podtrzymywana przez 46 dźwigarów o łącznej wadze 636 ton.

Montaż tak dużych elementów wymaga użycia nie tylko wykorzystywanego już wcześniej na terenie budowy żurawia o udźwigu 500 ton, ale również zwyżek, które zostały osadzone na specjalnie w tym celu zaprojektowanych pomostach roboczych, umiejscowionych na stopnicach nowej trybuny. Dodatkowo, część prac wykonywana jest z dwóch innych zwyżek, z których pierwsza znajdujące się na bieżni stadionu im. Ernesta Pohla, zaś druga zlokalizowana jest od strony sąsiadującej z ul. Roosevelta ul. Damrota. Tam też ma znajdować się główne wejście na nowo powstały obiekt.

Prace na trybunie wschodniej stadionu przy Roosevelta są dziś najbardziej posunięte
Prace na trybunie wschodniej stadionu przy Roosevelta są dziś najbardziej posunięte

Poszycie dachu nowego stadionu w Zabrzu zaprojektowano z blachy trapezowej z zewnątrz oraz poliwęglanu - od strony wewnętrznej obiektu. Całość konstrukcji będzie wyposażona w system monitoringu, informujący o tym, jak zachowuje się konstrukcja, np. czy ulega odkształceniom oraz jakie są obciążenia związane z zaleganiem pokrywy śnieżnej.

Prace co prawda nie zostaną zakończone, jak wcześniej planowano, w kwietniu 2013 roku, ale jest wielce prawdopodobne, że na inaugurację sezonu 2013/2014 Górnik Zabrze będzie mógł zagrać na własnym stadionie przy 25 tys. fanów na trybunach. Niewykluczone, że w przypadku wywalczenia przez śląską drużynę miejsca w europejskich pucharach inauguracja nowo powstałego obiektu nastąpi w jednej ze wstępnych faz Ligi Europejskiej, o ile podopieczni Adama Nawałki zdołają utrzymać na wiosnę formę, jaką czarowali w rundzie jesiennej.

Komentarze (0)