Ghana trzecim zespołem Afryki

Reprezentacja Ghany po dobrym meczu pokonała 4:2 Wybrzeże Kości Słoniowej i tym samym zajęła trzecie miejsce w Pucharze Narodów Afryki. Co prawda do przerwy to WKS prowadziło 2:1, ale w drugiej odsłonie miejscowi rzucili się do ataku i ostatecznie okazali się lepsi w małym finale.

W tym artykule dowiesz się o:

Goście bardzo szybko, bo już w 4. minucie mogli pokusić się o strzelenie bramki, znakomitej sytuacji nie zdołał wykorzystać jednak Salomon Kalou. W 10. w świetny sposób rzut wolny egzekwował Muntari i było 1:0 dla Czarnych Gwiazd. Od tego momentu odważniej zaczęły grać Słonie. W 24. znakomitym prostopadłym podaniem od Keity obsłużony został Sanogo, który najpierw wygrał ze swoim rywalem pojedynek biegowy, a następnie bez problemu pokonał Kingstona, tym samym doprowadzając do wyrównania. W 31. świetnej szansy do zdobycia bramki nie wykorzystał Drogba, który nie potrafił pokonać znakomicie interweniującego Kingstona. Po zaledwie 60 sekundach napastnik Chelsea otrzymał podanie z prawej strony boiska, co prawda ten bramki nie zdobył, ale futbolówka po jego uderzeniu wpadła wprost pod nogi Sanogo, dzięki któremu było 2:1 dla Wybrzeża Kości Słoniowej. W 39. mogło być 3:1 dla przyjezdnych. Drogba bardzo dobrze zagrał futbolówkę do Sanogo, ale ten tym razem trafił w poprzeczkę.

Druga odsłona w pierwszej fazie niczym nie przypominała pierwszej, która była bardzo emocjonująca. Tak na dobrą sprawę oba zespoły miały poważne problemy ze stworzeniem sobie sytuacji podbramkowych. Dopiero w 70. minucie znakomitą indywidualną akcję przeprowadził Owusu. Ten minął trzech rywali, a następnie skierował piłkę do bramki, tym samym doprowadzając do wyrównania. 10 minut później kapitalną trójkową akcję przeprowadzili gospodarze. Muntari dograł piłkę do Essiena, a ten podał do Agogo. Napastnik zdołał wyprowadzić Ghanę na prowadzenie. Wybrzeże Kości Słoniowej próbowało zdobyć bramkę na 3:3, ale Czarne Gwiazdy skutecznie się broniły i kontratakowały. W 84. bowiem Draman wpisał się na listę strzelców, choć należy zaznaczyć, że błąd przy tym trafieniu popełnił golkiper WKS. Zatem Ghana zwyciężyła 4:2.

Ghana - Wybrzeże Kości Słoniowej 4:2 (1:0)

1:0 - Muntari 10'

1:1 - Sanogo 24'

1:2 - Sanogo 32'

2:2 - Owusu 70'

3:2 - Agogo 80'

4:2 - Dramani 84'

Ghana: Richard Kingson, John Pantsil, John Mensah, Eric Addo, Hans Sarpei, Anthony Annan, Michael Essien, Sulley Muntari, Haminu Dramani (90' Harrison Afful), Junior Agogo, Baffour Gyan (20' Quincy Owosu-Abeyie).

Wybrzeże Kości Słoniowej: Tiasse Kone, Siaka Tiene, Marc Zoro, Didier Zokora, Arthur Boka, Abdul Kader Keita (64' Yaya Toure), Emerse Fae (83' Aruna Dindane), Romaric, Salomon Kalou (73' Gervinho), Boubacar Sanogo, Didier Drogba.