Próba generalna przed mundialem - startuje Puchar Konfederacji 2013

TVN Agency
TVN Agency

Na rok przed mistrzostwami świata Brazylia przejdzie próbę generalną organizując Puchar Konfederacji 2013. Obsada jest bardzo silna i przez najbliższe dwa tygodnie emocji na pewno nie zabraknie.

Przed nami już dziewiąta edycja imprezy rozgrywanej od 1992 roku. Co ciekawe, jeszcze nigdy jej triumfator nie wygrał najbliższego mundialu. Największą wpadkę zaliczyli w 2002 Francuzi, którzy na boiskach Korei Południowej i Japonii nie potrafili wyjść z grupy (musieli uznać wyższość Danii i Senegalu), mimo że zaledwie rok wcześniej zwyciężyli w Pucharze Konfederacji.

Początkowo turniej miał inną nazwę (Puchar Króla Fahda), a pierwsze trzy edycje zostały rozegrane w Arabii Saudyjskiej. Obecnie (od 2005 roku) odbywa się on raz na cztery lata w kraju, który jest najbliższym organizatorem mistrzostw świata. Stanowi więc swoistą próbę generalną przed znacznie większą imprezą.

W 2003 roku impreza kończyła się w bardzo smutnej atmosferze, a powodem była tragedia, do której doszło w trakcie półfinałowego starcia Kamerunu z Kolumbią. Zawodnik ekipy z Afryki, Marc-Vivien Foe zasłabł na boisku i mimo natychmiastowej pomocy lekarskiej, zmarł wkrótce po przewiezieniu do szpitala. Później ustalono, że przyczyną śmierci był atak serca. Spotkanie rozgrywano na Stade Gerland w Lyonie - obiekcie, na którym pomocnik spędził trzy lata swojej kariery.

Obsadę Pucharu Konfederacji tworzy osiem zespołów. Sześć z nich to mistrzowie poszczególnych kontynentów, a pozostałe to gospodarz oraz mistrz świata. W przypadku gdy organizator lub triumfator poprzedniego mundialu jest równocześnie najlepszy na swoim kontynencie, wówczas prawo uczestnictwa w turnieju zyskuje wicemistrz tego samego kontynentu (w tym roku są to Włochy, które w finale EURO 2012 przegrały z Hiszpanią).

Do nadchodzącej edycji sporo egzotyki wniesie reprezentacja Tahiti (138. miejsce w rankingu FIFA). Drużyna ta nie miała jeszcze okazji uczestniczenia w mistrzostwach świata, ale w strefie Oceanii jest jedną z bardziej utytułowanych (obok Australii i Nowej Zelandii). W 2012 roku udało jej się zwyciężyć na swoim kontynencie (po raz pierwszy w historii) i właśnie dlatego zobaczymy ją na brazylijskich boiskach.

Tahiti to najbardziej anonimowy uczestnik tegorocznej edycji. W kadrze próżno szukać wielkich nazwisk. Bardziej uważni kibice rozpoznają tylko jedno. To Marama Vahirua - 33-letni pomocnik mający za sobą bogatą karierę we Francji. W klubach z tego kraju występował przez ponad dekadę i dopiero w 2012 roku przeniósł się do greckiego Panthrakikosu.

Od soboty będziemy mogli podziwiać mecze na sześciu stadionach, w tym słynnej Maracanie, która przeszła gruntowną modernizację. Ogromnym pozytywem jest poziom zainteresowania turniejem. Brazylijscy kibice nie zawiedli i zakupili już 800 z 940 tys. wejściówek. To dużo lepszy wynik niż cztery lata temu w RPA, gwarantujący, że trybuny nie będą świecić pustkami.

Kto jest faworytem Pucharu Konfederacji 2013? Najwyżej stoją akcje Hiszpanii i Włoch. Na sukces liczą też Canarinhos, choć warto zaznaczyć, że drużyna prowadzona przez Luiza Felipe Scolariego zajmuje dopiero 22. miejsce w rankingu FIFA. Nieco wyżej - na 19. pozycji - plasuje się Urugwaj, który wciąż jest jednak zaabsorbowany walką o udział w przyszłorocznym mundialu. Na razie idzie mu jak po grudzie i zajmuje 5. lokatę w tabeli (dającą zaledwie możliwość gry w barażach).

Dotychczasowi triumfatorzy Pucharu Konfederacji:

1992 (turniej w Arabii Saudyjskiej): Argentyna
1995 (Arabia Saudyjska): Dania
1997 (Arabia Saudyjska): Brazylia
1999 (Meksyk): Meksyk
2001 (Korea Południowa / Japonia): Francja
2003 (Francja): Francja
2005 (Niemcy): Brazylia
2009 (RPA): Brazylia

Uczestnicy Pucharu Konfederacji 2013 w rankingu FIFA:

1. Hiszpania
8. Włochy
17. Meksyk
19. Urugwaj
22. Brazylia
31. Nigeria
32. Japonia
138. Tahiti

Stadiony:

Estadio Mineirao w Belo Horizonte (pojemność 62 547)
Estadio Nacional de Brasilia (68 009)
Estadio Castelao w Fortalezie (64 846)
Arena Pernambuco w Recife (44 248)
Estadio Do Maracana w Rio de Janeiro (76 804)
Arena Fonte Nova w Salvadorze (48 747)

Sędziowie:

Djamel Haimoudi (Algieria)
Ravshan Irmatov (Uzbekistan)
Yuichi Nishimura (Japonia)
Felix Brych (Niemcy)
Bjorn Kuipers (Holandia)
Pedro Proenca (Portugalia)
Howard Webb (Anglia)
Joel Aguilar (Salwador)
Diego Abal (Argentyna)
Enrique Osses (Chile)

->Kalendarz Pucharu Konfederacji 2013

Źródło artykułu: