Podsumowanie 21. kolejki Ligue 1

Olympique Lyon niespodziewanie przegrał z RC Lens i wyprzedza w tabeli nowego wicelidera - Bordeaux już tylko o trzy punkty. Na trzecie miejsce spadło AS Nancy, podopieczni Pablo Correi, którzy w ostatnich siedmiu kolejkach wywalczyli zaledwie pięć punktów, tym razem nie sprostali OGC Nice.

Piotr Robaczyński

Mecz Le Mans - Girondins Bordeaux zapowiadał się wyjątkowo ciekawie i zgodnie z oczekiwaniami dostarczył zgromadzonym na Stade Omnisports Léon-Bollée kibicom wielu emocji. Od początku spotkania to goście stwarzali większe zagrożenie pod bramką Yohanna Pele i już w 13. minucie objęli prowadzenie, po bramce Fernando Cavenaghi'ego, który opanował piłkę po długim podaniu i przelobował golkipera Le Mans. Podopieczni Laurenta Blanca nie zwalniali tempa, w 21. minucie groźny strzał oddał David Bellion, Pele nie złapał piłki, co skutecznie wykorzystał Brazylijczyk Fernando, podwyższając wynik na 2:0. Początkowo zaskoczeni i bezradni gospodarze stopniowo zaczęli przeprowadzać coraz groźniejsze akcje ofensywne, w 34. minucie kontaktową bramkę zdobył Martin Douillard, jednak ostatecznie nie udało im się doprowadzić do wyrównania i zanotowali trzecią z rzędu porażkę w rozgrywkach ligowych. Warto także wspomnieć o tym, że oba zespoły kończyły mecz w dziesiątkę, po tym jak z boiska usunięci zostali Franck Jurietti (Bordeaux) i Grégory Cerdan (Le Mans).

Zespół AJ Auxerre zaledwie zremisował z przeżywającym ostatnio kryzys beniaminkiem ze Strasbourga. Gola dla gospodarzy zdobył już w 5. minucie Daniel Niculae, później aż przez 80 minut utrzymywali oni jednobramkowe prowadzenie, lecz nie zdołali utrzymać go do końca meczu. W końcówce jeden punkt dla podopiecznych Jean-Marca Furlana uratował James Fanchone. Pechowo zakończył się występ Ireneusza Jelenia, Polak doznał urazu pleców i musiał opuścić boisko już w 28. minucie spotkania. Nie wiadomo jeszcze jak długo potrwa jego absencja, jednak ewentualna nieobecność w najbliższych kolejkach byłaby dla drużyny AJA sporym osłabieniem. Po 21. kolejce zajmuje ona 16. pozycję, z przewagą zaledwie jednego punktu nad strefą spadkową.

Djibril Cisse strzelił dwie bramki i przyczynił się do zwycięstwa Olympique Marsylia w spotkaniu z Valenciennes. W zespole OM na listę strzelców wpisał się także Julien Rodriguez, a gospodarze ostatecznie wygrali 3:1. Drużyna prowadzona przez Erica Geretsa po fatalnym początku rozgrywek powoli pnie się w górę tabeli, a ogrywając kolejny zespół z czołówki tabeli piłkarze OM udowadniają, że wciąż liczą się w walce o miejsca, gwarantujące w przyszłym sezonie występy w europejskich pucharach. Valenciennes mimo porażki utrzymało wysoką, 5. lokatę w tabeli.

Trzecie zwycięstwo z rzędu odnieśli niepokonani w tym sezonie na własnym boisku piłkarze OGC Nice, pokonując w niedzielę AS Nancy 1:0. Podopieczni Frédérica Antonetti'ego byli przed tym meczem faworytem, goście statnio spisują się bardzo słabo (nie wygrali żadnego z ostatnich ośmiu ligowych spotkań), jednak wciąż plasują się w czołówce tabeli i przyjechali na Stade Du Ray z nadzieją na przerwanie niekorzystnej serii. Nie potrafili jednak nawiązać wyrównanej walki z OGC Nice, a gospodarze odnieśli zasłużone zwycięstwo. Gola na wagę trzech punktów zdobył David Hellebuyck, a jego zespół awansował po tym meczu na 4. miejsce w tabeli. AS Nancy natomiast po raz pierwszy w tym sezonie spadło na 3. pozycję w tabeli i aktualnie traci do wicelidera - Bordeaux trzy punkty.

Największą niespodzianką 21. kolejki jest porażka lidera - Olympique Lyon z 18. w tabeli zespołem RC Lens. Po pierwszej połowie, w której przeważającą stroną byli goście, na tablicy wyników widniał bezbramkowy remis, jednak w drugiej części spotkania sytuacja odwróciła się. Zgromadzeni na Stade Felix Bollaert fani byli świadkami świetnej gry gospodarzy, którzy konsekwentnie nacierali na bramkę Grégory'ego Coupeta i aż trzykrotnie pokonali 35-letniego bramkarza. Po drugiej stronie boiska świetnie spisywał się natomiast golkiper Lens Vedran Runje, kilkakrotnie uratował on swój zespół przed stratą bramki. Piłkarze Les Gones zaprezentowali się zaskakująco słabo, dali zepchnąć się do defensywy i skończyło się to dla nich wysoką porażką. Ich potknięcie wykorzystało Bordeaux, które aktualnie traci już do Lyonu zaledwie trzy punkty.

W pozostałych spotkaniach trzy punkty wywalczyły drużyny FC Lorient, AS Monaco i St Etienne, a mecze FC Sochaux - Lille OSC oraz Toulouse FC - SM Caen zakończyły się podziałem punktów.