Sparingowo: Pierwsza wygrana Arki w Ameryce

W pierwszym meczu rozegranym w USA Arka Gdynia pokonała 1:0 amatorski FC Icon, po golu jedynego napastnika Macieja Wardzińskiego w 65 minucie sparingu. W I-ligowcu testowany był Dominik Szyszka.

Aleksander Wójcik

Już niecałą dobę po przylocie do USA żółto-niebiescy zmierzyli się z amatorskim FC Icon na akademickim i sztucznym boisku w Montville. Zwycięskiego gola zdobył napastnik III-ligowych rezerw Arki - Maciej Wardziński. W 65. minucie Michał Rzuchowski zza pola karnego trafił w słupek, ale z dobitką pośpieszył rezerwowy napastnik gdynian.

Trzy minuty, które "wstrząsnęły" Gdynią - relacja z meczu Arka Gdynia - Termalica Bruk-Bet Nieciecza Arkowcy mogli wygrać wyżej ale dwukrotnie dobrych okazji nie wykorzystał najbardziej aktywny w meczu Rzuchowski. Z kolei piłkarze z New Jersey, grający na co dzień w amatorskiej lidze Garden State Soccer League (piąty poziom rozgrywkowy w USA - przyp. red.) również mieli swoje okazje na pokonanie rezerwowego bramkarza Patryka Kamoli. Najpierw na przeszkodzie stanęła im poprzeczka, a w sytuacjach sam na sam, dwukrotnie nie potrafili pokonać golkipera Arki.

Szkoleniowcem zespołu FC Icon jest znany z polskich boisk Grzegorz Wędzyński. W jego zespole najbardziej wyróżniał się  Argentyńczyk z amerykańskim paszportem Gabriel Auras, a wystąpili także zawodnicy z polskim rodowodem: bramkarz Kacper Szarejko oraz obrońcy Mateusz Brela i Kevin Zalewski.
Mecz Arki z FC Icon rozgrywany był na sztucznej nawierzchni akademickiego boiska do futbolu amerykańskiego w Montville. (foto: arka.gdynia.pl) Mecz Arki z FC Icon rozgrywany był na sztucznej nawierzchni akademickiego boiska do futbolu amerykańskiego w Montville. (foto: arka.gdynia.pl)
W Arce prowadzonej przez II trenera Roberta Wilczyńskiego ze względu na kontuzję nie zagrał jej kapitan Tomasz Jarzębowski, za to testowany był kanadyjski napastnik polskiego pochodzenia Dominik Szyszka.  Z trybun spotkanie obserwował m.in. Danny Szetela - reprezentant USA o polskich korzeniach. Kolejny mecz sparingowy żółto-niebiescy rozegrają w sobotę z polonijnym zespołem Polonia New York Soccer, w barwach której gościnnie ma zagrać Tomasz Frankowski.

FC Icon New Jersey - Arka Gdynia 0:1 (0:0)

0:1 - Maciej Wardziński 65'

FC Icon NJ: Chris Duggan (46' Kacper Szarejko) - Michael Custidiano, Mateusz Brela, Nicholas Viaggio, Kevin Zalewski (60' Victor Belido) - Victor Ramirez Salazar (46' Nathaniel Winslow), Gabriel Alvas, Tavernce, Nelson Becerra (60' Gerardo Grasso), Walter Avans (46 Bajek) - Cassio Costa.

Arka Gdynia: Patryk Kamola - Przemysław Stolc (46' Maciej Dampc), Radosław Robakowski, Krzysztof Sobieraj, Marcin Radzewicz - Adrian Budka (46' Maciej Wardziński), Radosław Pruchnik (46' Damian Matys), Michał Rzuchowski, Piotr Tomasik (46' Robert Sulewski) - Tomoki Fujikawa, Dominik Szyszka.

Czy pokonanie amatorskiego zespołu (piąty poziom rozgrywkowy w USA), to sukces polskiego futbolu?