LM: Dwa gole Lewandowskiego w Sankt Petersburgu, Borussia jedną nogą w ćwierćfinale!

Borussia Dortmund strzeliła Zenitowi aż cztery bramki i wykonała milowy krok w kierunku ćwierćfinału Ligi Mistrzów. W niemieckim zespole wyróżnił się Robert Lewandowski.

Konrad Kostorz

Juergen Klopp posadził wśród rezerwowych Pierre-Emericka Aubameyanga, a w linii pomocy wystawił Kevina Grosskreutza. Z kolei Luciano Spalletti w porównaniu do prognozowanego składu wicemistrza Rosji dokonał dwóch roszad w defensywie - od pierwszego gwizdka zagrali Luis Neto i Aleksandr Aniukow w miejsce Igora Smolnikowa oraz Tomasa Hubocana.

Borussia pojedynek na Stadionie Pietrowskim rozpoczęła perfekcyjnie i już po 5 minutach prowadziła różnicą dwóch goli! Przy pierwszym błysnął Marco Reus, który wpadł w pole karne i chociaż było ostro naciskany przez Domenico Criscito, zdołał odegrać do Henricha Mchitarjana, a ten pewnym strzałem pokonał Jurija Łodygina. Drugie trafienie to zasługa Reusa, który oddał mierzony strzał przy słupku po podaniu Kevina Grosskreutza.

Petersburżanie w pierwszej połowie byli zupełnie bezradni i nie potrafili zagrozić bramce Romana Weidenfellera, zaś wicemistrzowie Niemiec, chociaż nie forsowali tempa, stwarzali sytuacje strzeleckie. Po zmianie stron bliski zdobycia bramki na 3:0 był Robert Lewandowski, lecz jego mocny strzał obronił Łodygin.

Jesteśmy na Facebooku. Dołącz do nas!

Rywalizacja ożywiła się dopiero w 58. minucie, kiedy Zenit strzelił gola kontaktowego - obrońcy Borussii wyraźnie zaspali, a w podbramkowym zamieszaniu przytomnie zachował się Oleg Szatow, który dobił strzał Jose Salomona Rondona. Riposta BVB była błyskawiczna, a w roli głównej wystąpili Polacy: Łukasz Piszczek wbiegł w "16" i odegrał do "Lewego", a ten nieniepokojony przez obrońców zmusił Łodygina do kapitulacji.

Rosjanie ponownie złapali kontakt z BVB w 69. minucie, a pomógł im w tym arbiter, który dopatrzył się faulu Piszczka w polu karnym na Wiktorze Fajzulinie. Rzut karny perfekcyjnym strzałem wykorzystał Hulk, jednak po chwili Borussia znów miała dwa gole zaliczki! Tym razem Reus przejął futbolówkę w środku boiska i zagrał na wolne pole do Lewandowskiego, który uderzeniem w długi róg ustalił wynik meczu.

Finaliści poprzedniej edycji Champions League świetnie spisali się w ofensywnie i są już jedną nogą w najlepszej "8". Rewanż na Signal-Iduna Park, który odbędzie się 18 marca, wydaje być się jedynie formalnością.

Zenit Sankt Petersburg - Borussia Dortmund 2:4 (0:2)
0:1 - Mchitarjan 4'