I liga: Spadek Stomilu Olsztyn, GKS Bełchatów najlepszy na zapleczu T-Mobile Ekstraklasy

Koniec emocjonującego sezonu 2013/2014 w I lidze! Mistrzem został GKS Bełchatów, a czwartym spadkowiczem z zaplecza T-Mobile Ekstraklasy okazał się być Stomil Olsztyn.

Maciej Kmita
Olsztynianie pożegnali się z I ligą, choć nie przegrali żadnego z ostatnich sześciu spotkań, a w ostatniej kolejce pokonali u siebie świeżo upieczonego beniaminka T-ME Górnika Łęczna po kapitalnym strzale Pawła Głowackiego, po którym piłka trafiła w samo okienko bramki Pawła Sochy. Golkiper ten na początku II połowy zastąpił w bramce łęcznian ukaranego czerwoną kartką za faul na Pawle Łukasiku w swoim polu karnym Sergiusza Prusaka., ale "11" nie wykorzystał Grzegorz Lech - jego uderzenie zatrzymał świeżo wprowadzony do gry Socha.Stomil spadł, choć zwyciężył, bo trzy punkty zgarnęli też piłkarze GKS-u Tychy i Kolejarza Stróże. Tyszanie pokonali 3:1 Miedź Legnica, mimo że do 45. minuty przegrywali 0:1. Zwycięskie bramki dla ekipy Jana Żurka zdobyli pozyskani w przerwie zimowej Tomas Docekal, Denis Popović i Marcin Wodecki. Ten drugi w 13 wiosennych występach strzelił aż 7 goli.
Po raz trzeci w historii I ligę wygrał GKS Bełchatów, który wykorzystał olsztyńską porażkę dotychczasowego lidera z Łęcznej i przed własną publicznością wysoko 4:0 pokonał Sandecję Nowy Sącz. Dwie bramki zdobył Michał Mak, dzięki czemu został wicekrólem strzelców - o sześć trafień więcej od niego zaliczył Dariusz Zjawiński. Brunatni wcześniej wygrywali I ligę w sezonach 1994/1995 i 1997/1998. Obok nich do T-ME awansował też Górnik Łęczna. Rekordowo wysoko rozgrywki zakończył Dolcan Ząbki. Drużyna Roberta Podolińskiego co prawda nie wygrała w Chojnicach (0:0), ale i tak obroniła miejsce na podium - to najlepszy wynik w historii klubu z Ząbek. To dobre pożegnanie Podolińskiego z Dolcanem - w nowym sezonie ten 39-letni szkoleniowiec poprowadzi Cracovię.

Stomil uzupełnił w sobotę grono spadkowiczów, które wcześniej tworzyły drużyny Okocimskiego Brzesko, Puszczy Niepołomice i Energetyka ROW Rybnik. Puszcza i Energetyk to beniaminkowie I ligi w sezonie 2013/2014, a Stomil i Okocimski awansowali na zaplecze T-ME w 2012 roku.

Jako spadkowicze z T-ME do I ligi trafią Zagłębie Lubin i Widzew Łódź. Z kolei awans z II lig na zaplecze ekstraklasy wywalczyły już trzy ekipy: Chrobry Głogów, Bytovia Bytów z grupy zachodniej oraz Pogoń Siedlce z grupy wschodniej. Kto dołączył do Pogoni: Wigry Suwalki czy Siarka Tarnobrzeg? Przekonamy się w niedzielę, gdy Wigry zmierzą się ze Stalą Rzeszów, a Siarka z Concordią Elbląg. Wigrom do awansu wystarczy remis.