Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Flota Świnoujście zostaje w I lidze!

Jak udało się ustalić portalowi SportoweFakty.pl Stal Rzeszów nie uzyskała zgody od PZPN-u na grę w I lidze. Tym samym na zapleczu ekstraklasy występować będzie Flota Świnoujście!
Bartosz Wiśniewski
Bartosz Wiśniewski

Stal Rzeszów spadła w poprzednim sezonie do III ligi. Od czasu degradacji szukała sposobu, by wrócić na szczebel centralny. Nie zdołała nabyć licencji Kolejarza Stróże na II ligę, lecz następnie porozumiała się ws. przejęcia I-ligowego zespołu ze Świnoujścia.

Klub z Rzeszowa kupił licencję niemal "za bezcen". Nieoficjalnie mówi się o kwocie 700 tys. złotych, która pozwala pokryć zadłużenie Wyspiarzy i oddalić konieczność likwidacji klubu znad morza.


Wszystkie formalności pomiędzy klubami zostały dopełnione w sobotę. W poniedziałek Podkarpacki ZPN zaakceptował licencję Stali Rzeszów i do pełni "szczęścia" brakowało zgody centrali związku.

Wątpliwości budziła regulacja w art. 4.2.1.2 Podręcznika Licencyjnego dla Klubów I ligi na sezon 2014/2015, zgodnie z którym: "Niedopuszczalne są wszelkie zmiany formy prawnej wnioskodawcy lub struktury jego przedsiębiorstwa (np. zmiana siedziby, nazwy klubu, jego barw, akcjonariatu), które prowadziłyby do uzyskania awansu do rozgrywek I ligi w oderwaniu od osiągniętego wyniku sportowego".

Zapis ten wprowadzono wskutek podobnych, budzących sprzeciw procederów w poprzednich latach.

Na ten sam artykuł powołała się we wtorek Puszcza Niepołomice w specjalnie wydanym oświadczeniu. Drużyna z Małopolski była najwyżej sklasyfikowanym spadkowiczem w poprzednim sezonie I ligi. "Zaakceptowanie tego rodzaju praktyk może stanowić niebezpieczny precedens, przenoszący piłkarską rywalizację i los drużyn z muraw stadionów na biurka klubowych prawników. Mając na sercu dobro polskiej piłki nożnej wyrażamy nadzieję, że i tym razem Zarząd PZPN opowie się nie po stronie partykularnych interesów, lecz fundamentalnych dla sportu wartości, bez których wszelka sportowa rywalizacja traci jakikolwiek sens" (Pełna treść oświadczenia).

Decyzja PZPN-u miała zostać ogłoszona we wtorek po specjalnym posiedzeniu. Jak  udało się dowiedzieć portalowi SportoweFakty.pl piłkarska centrala nie zgodziła się na przystąpienie do I ligi Stali Rzeszów. Tym samym na zapleczu T-Mobile Ekstraklasy występować będzie... Flota Świnoujście! 

Jesteśmy na Facebooku. Dołącz do nas!

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (13):
 • Roar Zgłoś komentarz
  jesli Flota sprzedała licencje, to juz jej chyba nie mposiada..., na tym polega chyba umowa kupna sprzedazy..., wlascicielem licencji jest Stal, tylko ze nie zostala dopuszczona, a z tego co
  Czytaj całość
  wiem PZPN nie anulowal umowy, to o co chodzi?, czy Flota zwrocila kase, czy wyplaci nawiazke za niedotyrzymanie umowy kupna - sprzedazy, grajac dalej w 1 lidze? - stal jako ze jest wlascicielemlicencji, powinna widniec w tabeli, ewentualnie oddajac punkty walkowerem, gdyz nie zostala dopuszczona do rozgrywek przez "centrale" ... Polski paradox ps Bonini mial uzdrowic pilke i mialy byc same sukcesy- ale tak zle to jeszcze chyba nie bylo... tak w kadrze jak i druzynowce..
  • Sergh Khan Zgłoś komentarz
   W końcu sport wygrał z kasą, machlojkami i kombinowaniem. To powinien być przepis w PZPN, że [b]handel licencjami jest niedozwolony a jego próby powinny być karane spadkiem do najniższej
   Czytaj całość
   klasy rozgrywkowej[/b]. Sport jest biznesem ale tylko w pewnej części. O miejscu w klasyfikacji czyli lidze w jakiej gra drużyna TYLKO I WYŁĄCZNIE POWINNA DECYDOWAĆ RYWALIZACJA NA BOISKU. Biznes ma miejsce tylko w postaci sponsoringu i kontraktowaniu piłkarzy. Działaczy próbujących nieuczciwie zdobyć awans swojego klubu powinno się odsunąć dożywotnio od sportu. Tylko surowe przepisy pozwolą na ozdrowienie polskiej piłki i prawdziwie sportową rywalizację.
   • Maniutek81 Zgłoś komentarz
    Tylko zapomnielismy tu o jednej bardzo waznej rzeczy. Jezeli Flota sama chciala odsprzedac licencje zeby uregulowac dlugi to co teraz bedzie ?? Poglebianie dlugu ??
    • eXpErT Zgłoś komentarz
     • artini78 Zgłoś komentarz
      Super Flota 1 liga i tak ma być
      • Zły Zgłoś komentarz
       Odkupienie licencji to zwykły kontrakt finansowy ( moim zdaniem całkiem legalny ). Jest to oficjalne i całkiem legalne przedsięwzięcie. Zarządy są spółkami z o.o. więc mają
       Czytaj całość
       możliwości zbywania swoich aktywów. Jeśli zmienia się właściciel takiej spółki to też zabiera mu się licencje i degraduje ? Ale Boniek i spółka woli nielegalne szfindle, których ciągle nie brak. Przecież w PZPN nic sie wiele nie zmieniłe.
       • Rajon22 Zgłoś komentarz
        No i poprawnie.Raz chociaż PZPN dobrze się zachował.Niech Stal wywalczy sobie I Ligę poprzez rywalizacje sportową a nie pieniądze.
        • Karfus Zgłoś komentarz
         Flota Świnoujście nadal będzie grać w I lidze! - Mam bezpośrednią informację od prezesa PZPN Zbigniewa Bońka, z którym rozmawiałem telefonicznie - wyjaśnia prezes Floty, Edward
         Czytaj całość
         Rozwałka. - Poinformował mnie, że zarząd PZPN nie zatwierdził naszej umowy ze Stalą Rzeszów dotyczącej przeniesienia licencji na grę w I lidze. W tej sytuacji Flota nadal występować będzie w I lidze. Ponownie zaprosimy do klubu pana Andrzeja Kuchara, który był zainteresowany sponsorowaniem Floty. Zwrócimy się także do rady miasta o ponowne rozpatrzenie naszego wniosku o dotację. A zatem teraz główną walką zarządu Floty będzie walka o środki fiannsowe. Pojawiły się głosy, że jeżeli nie nastąpi przeniesienie licencji ze Świnoujścia do Rzeszowa, to w I lidze grać będzie Puszcza Niepołomice. - Nie ma takiego tematu: w I lidze będzie grała Flota - mówi krótko dyrektor Floty, Jarosław Dunajko. Źródło: http://www.mksflota.swinoujscie.pl/
         • Celta vigo Zgłoś komentarz
          Wisła Płock sie łączy z Hetmanem Zamość...
          • 99kerob Zgłoś komentarz
           Swoją drogą czemu w takich sytuacjach promuje się spadkowiczów, a nie najwyżej sklasyfikowane zespoły, które nie uzyskały awansu z niższej ligi?
           • Żmija Wonsz Zgłoś komentarz
            sportowefakty lekko nie doinformowane, sprawa nie zostala dzis poddana glosowaniu, ze wzgledu na komplikacje, beda zajmowac sie nia teraz prawnicy
            • Kibic Obiektywny Zgłoś komentarz
             Wszystkiego można by uniknąć , gdyby PZPN wcześniej przy wydawanych licencjach patrzał na zadłużenia klubu itd..
             • don godden Zgłoś komentarz
              No to po Greniu...
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×