WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Flota Świnoujście zostaje w I lidze!

Jak udało się ustalić portalowi SportoweFakty.pl Stal Rzeszów nie uzyskała zgody od PZPN-u na grę w I lidze. Tym samym na zapleczu ekstraklasy występować będzie Flota Świnoujście!
Bartosz Wiśniewski
Bartosz Wiśniewski

Stal Rzeszów spadła w poprzednim sezonie do III ligi. Od czasu degradacji szukała sposobu, by wrócić na szczebel centralny. Nie zdołała nabyć licencji Kolejarza Stróże na II ligę, lecz następnie porozumiała się ws. przejęcia I-ligowego zespołu ze Świnoujścia.

Klub z Rzeszowa kupił licencję niemal "za bezcen". Nieoficjalnie mówi się o kwocie 700 tys. złotych, która pozwala pokryć zadłużenie Wyspiarzy i oddalić konieczność likwidacji klubu znad morza.


Wszystkie formalności pomiędzy klubami zostały dopełnione w sobotę. W poniedziałek Podkarpacki ZPN zaakceptował licencję Stali Rzeszów i do pełni "szczęścia" brakowało zgody centrali związku.

Wątpliwości budziła regulacja w art. 4.2.1.2 Podręcznika Licencyjnego dla Klubów I ligi na sezon 2014/2015, zgodnie z którym: "Niedopuszczalne są wszelkie zmiany formy prawnej wnioskodawcy lub struktury jego przedsiębiorstwa (np. zmiana siedziby, nazwy klubu, jego barw, akcjonariatu), które prowadziłyby do uzyskania awansu do rozgrywek I ligi w oderwaniu od osiągniętego wyniku sportowego".

Zapis ten wprowadzono wskutek podobnych, budzących sprzeciw procederów w poprzednich latach.

Na ten sam artykuł powołała się we wtorek Puszcza Niepołomice w specjalnie wydanym oświadczeniu. Drużyna z Małopolski była najwyżej sklasyfikowanym spadkowiczem w poprzednim sezonie I ligi. "Zaakceptowanie tego rodzaju praktyk może stanowić niebezpieczny precedens, przenoszący piłkarską rywalizację i los drużyn z muraw stadionów na biurka klubowych prawników. Mając na sercu dobro polskiej piłki nożnej wyrażamy nadzieję, że i tym razem Zarząd PZPN opowie się nie po stronie partykularnych interesów, lecz fundamentalnych dla sportu wartości, bez których wszelka sportowa rywalizacja traci jakikolwiek sens" (Pełna treść oświadczenia).

Decyzja PZPN-u miała zostać ogłoszona we wtorek po specjalnym posiedzeniu. Jak  udało się dowiedzieć portalowi SportoweFakty.pl piłkarska centrala nie zgodziła się na przystąpienie do I ligi Stali Rzeszów. Tym samym na zapleczu T-Mobile Ekstraklasy występować będzie... Flota Świnoujście! 

Jesteśmy na Facebooku. Dołącz do nas!

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna

Komentarze (13):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.
 • Sergh Khan 0

  Piłkę może uzdrowić wyłącznie kompletny system selekcji, szkolenia młodych zawodników i funkcjonowania klubów. A do tego potrzebne są właśnie pieniądze od cierpliwych inwestorów, wiedza merytoryczna i ciężka praca.


  Z tym się mogę zgodzić ale nie z tym, że III ligowy klub chce sobie kupić miejsce w lidze 2 klasy wyżej i to po tym gdy właśnie z powodu braku przedstawionych przez ciebie elementów spadł do niższej klasy. Właściwie poza kasą od sponsorów w tym klubie nic więcej nie ma z przytoczonej przez ciebie listy. Tą kasę chciano wykorzystać właśnie w celu niezgodnym z duchem sponsoringu.
  Odpowiednie surowe przepisy powinny być właśnie dla takich przypadków bo doczekamy się nowego " fryzjera" a w ekstraklasie zamiast najlepszych pod względem sportowym klubów będą te których sponsorzy wykupią licencje. Obecny poziom rozgrywek będzie wtedy marzeniem bo na boiskach będziemy mieć miernych kopaczy trafiających w nogi przeciwników a nie w piłkę.
  Licencja w piłce powinna dotyczyć konkretnego klubu, jego finansów i obiektu sportowego jakim jest stadion. Żaden handel licencjami nie powinien wchodzić w grę. Miejsce w konkretnej klasie rozgrywkowej nie jest też przedmiotem handlu bo o tym decyduje sportowa rywalizacja.
  prince Sport jest tylko i wyłącznie biznesem. Czysty sport funkcjonuje może tylko pod trzepakiem. Surowe przepisy nie uzdrowią niczego. Piłkę może uzdrowić wyłącznie kompletny system selekcji, szkolenia młodych zawodników i funkcjonowania klubów. A do tego potrzebne są właśnie pieniądze od cierpliwych inwestorów, wiedza merytoryczna i ciężka praca. I tych trzech elementów brakuje w Polsce. Proszę podać pozytywne skutki dla polskiej piłki nożnej pozostania Floty w I lidze.
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • Tomasovia Tomaszów Lubelski 0
  Ciekawi mnie fakt ile wyniesie flote kara za niedotrzymanie umowy sprzedaży. Właścicielem tego jest Stal i ma na to dokumenty więc sprzeczność nie przyznania licencji Stali na 1 lige PZPNu jest bezzasadne/.
  Roar jesli Flota sprzedała licencje, to juz jej chyba nie mposiada..., na tym polega chyba umowa kupna sprzedazy..., wlascicielem licencji jest Stal, tylko ze nie zostala dopuszczona, a z tego co wiem PZPN nie anulowal umowy, to o co chodzi?, czy Flota zwrocila kase, czy wyplaci nawiazke za niedotyrzymanie umowy kupna - sprzedazy, grajac dalej w 1 lidze? - stal jako ze jest wlascicielemlicencji, powinna widniec w tabeli, ewentualnie oddajac punkty walkowerem, gdyz nie zostala dopuszczona do rozgrywek przez "centrale" ... Polski paradox ps Bonini mial uzdrowic pilke i mialy byc same sukcesy- ale tak zle to jeszcze chyba nie bylo... tak w kadrze jak i druzynowce..
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • Tomasovia Tomaszów Lubelski 0
  To kolo nie wiesz co piszesz !!! Co nazywasz machlojami ??? legalnie odsprzedaną licencje ? weź sie schowaj ze swoimi głupimi wywodami
  Sergh Khan W końcu sport wygrał z kasą, machlojkami i kombinowaniem. To powinien być przepis w PZPN, że handel licencjami jest niedozwolony a jego próby powinny być karane spadkiem do najniższej klasy rozgrywkowej. Sport jest biznesem ale tylko w pewnej części. O miejscu w klasyfikacji czyli lidze w jakiej gra drużyna TYLKO I WYŁĄCZNIE POWINNA DECYDOWAĆ RYWALIZACJA NA BOISKU. Biznes ma miejsce tylko w postaci sponsoringu i kontraktowaniu piłkarzy. Działaczy próbujących nieuczciwie zdobyć awans swojego klubu powinno się odsunąć dożywotnio od sportu. Tylko surowe przepisy pozwolą na ozdrowienie polskiej piłki i prawdziwie sportową rywalizację.
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
Pokaż więcej komentarzy (10)
Pokaż więcej komentarzy (13)
Pokaż więcej komentarzy (13)
Pokaż więcej komentarzy (13)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×