El. LM: Legia poznała potencjalnych rywali, Zenit i Salzburg uratowane, Sparta i Dinamo za burtą

Sparta Praga, Dinamo Zagrzeb i Partizan Belgrad odpadły z walki o fazę grupową Ligi Mistrzów! Dalej grają za to m.in. Slovan Bratysława, AaB Aalborg oraz waleczny Ludogorec Razgrad.

Konrad Kostorz

Zenit przegrał na Cyprze 0:1 i musiał być bardzo ostrożny w rewanżu. Każdy stracony gol oznaczał bowiem konieczność odniesienia co najmniej dwubramkowego zwycięstwa. W ataku AEL-u wystąpił autor jedynego gola w pierwszym meczu Łukasz Gikiewicz (rozegrał 86 minut), ale tym razem nie skierował piłki do siatki.

Rosjanie przez ponad godzinę grali z przewagą jednego zawodnika, lecz wygrana nie przyszła im łatwo. Strzelecki impas dopiero w 55. minucie przełamał Jose Salomon Rondon, wykorzystując dośrodkowanie Olega Szatowa. Kolumbijczyk miał ogromny udział także przy drugim golu, bowiem po jego strzale formalności dopełnił Danny. Ekipa Andre Villasa-Boasa zwyciężyła ostatecznie aż 3:0, ale nie zachwyciła. Sparta Praga po triumfie 4:2 nad Malmoe u siebie była faworytem dwumeczu przed rewanżem, jednak trafienia znanego z gry w Bundeslidze Markusa Rosenberga zadecydowały o sukcesie Szwedów. Zaskoczeniem jest również odpadnięcie Dinama Zagrzeb pomimo wygranej 1:0 na wyjeździe. Mistrz Danii triumf zawdzięcza napastnikowi Andersowi Jacobsenowi, który dwukrotnie posłał piłkę do bramki. Kibice z Półwyspu Jutlandzkiego mają więcej powodów do radości, bowiem w walce o "32" liczy się również FC Kopenhaga, która wypunktowała ukraińskie Dnipro, nie tracąc przez 180 minut ani jednego gola.
Dużych emocji dostarczyła rywalizacja w serbskiej stolicy, gdzie udał się Ludogorec. Bułgarzy - rewelacja poprzedniej edycji Ligi Europejskiej - prowadzili już 2:0, jednak w końcówce nie mogli pozwolić sobie nawet na chwilę wytchnienia. Bramkowy remis zapewnił im jednak awans i rozstawienie w losowaniu decydującego etapu kwalifikacji. Dalej gra także jeden z głównych faworytów eliminacji, naszpikowany gwiazdami Red Bull Salzburg. Austriacy już przed przerwą odrobili straty z Azerbejdżanu dzięki bramkom Martina Hinterregera i wyeliminowali Karabach. Łatwej przeprawy nie miała także Steaua z Łukaszem Szukałą na środku obrony. Awans Rumunów w konfrontacji z Kazachami ani przez chwilę nie był jednak zagrożony.

Popis skuteczności w meczu z Feyenoordem dał Demba Ba. Pozyskany z Chelsea Londyn napastnik Besiktasu Stambuł uzyskał hat-tricka i odprawił wicemistrza Holandii. Warto odnotować również osiągnięcie Slovana Bratysława, który jeszcze nigdy nie grał w fazie grupowej. Słowacy w IV rundzie eliminacji na pewno nie będą jednak faworytami.

Losowanie par zaplanowano na najbliższy piątek, 8 sierpnia. Spotkania decydujące o tym, które drużyny wezmą udział w "piłkarskim raju", odbędą się 19 i 20 sierpnia oraz 26 i 27 sierpnia.