KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

PZPN zajął się sprawą Dawida Nowaka

Polski Związek Piłki Nożnej poinformował, że rzecznik dyscyplinarny związku Adam Gilarski wszczął postępowanie wyjaśniające w sprawie Dawida Nowaka, u którego wykryto substancje zabronione.

Maciej Kmita
Maciej Kmita

Postępowanie w sprawie Dawida Nowaka będzie toczyło się zgodnie z modelowymi zasadami antydopingowymi. Rzecznik dyscyplinarny PZPN po zapoznaniu się z całością dokumentacji podejmie decyzję odnośnie czasowego zawieszenia zawodnika.

"W przypadku potwierdzenia zarzutów Dawidowi Nowakowi grozi kilkuletnia dyskwalifikacja" - czytamy w komunikacie PZPN.
16 października Komisja do Zwalczania Dopingu w Sporcie poinformowała Cracovię, że w wyniku badań przeprowadzonych 26 września podczas treningu w próbce "A" pobranej od Nowaka stwierdzono wykrycie substancji zabronionej - stanozololu. To steryd anaboliczno-androgenny wpływający przede wszystkim na poprawę siły.

- Stanozolol to najczęściej wykrywany przez komisje antydopingowe środek, jeśli chodzi o sterydy anaboliczno-androgenne. Jest on wykorzystywany głównie przez zawodników dyscyplin siłowych - wyjaśnia SportoweFakty.pl Dyrektor Biura Komisji Michał Rynkowski.

Nowak zwróci się do Komisji do Zwalczania Dopingu w Sporcie z prośbą o przeprowadzenie analizy próbki "B", ale formalnie taka prośba jeszcze nie wpłynęła. Komisja przewiduje, że jeśli Nowak zgłosi się do niej w tym tygodniu, wynik badania próbki "B" znany będzie do 5 listopada.

Do czasu ostatecznego wyjaśnienia oraz wyniku analizy próbki "B" Nowak nie będzie powoływany do kadry meczowej Cracovii, ale normalnie bierze udział w treningach drużyny Roberta Podolińskiego. Co najważniejsze, Pasom nie grozi kara w postaci walkowera za jakikolwiek mecz, w którym Nowak wystąpił w bieżącym sezonie.

30-latek jest zawodnikiem Cracovii od czerwca 2013 roku. Wcześniej w latach 2006-2013 występował w PGE GKS Bełchatów. W polskiej ekstraklasie rozegrał 169 spotkań i zdobył 50 bramek. Jego kontrakt z Pasami jest ważny do czerwca 2015 roku.

Nowak ma na koncie osiem występów w reprezentacji Polski. Po raz ostatni w narodowych barwach zagrał 6 lutego 2011 roku w meczu towarzyskim z Mołdawią. W listopadzie 2013 roku Adam Nawałka powołał go na towarzyskie mecze ze Słowacją i Irlandią, przewidując go do gry w tym drugim spotkaniu, ale Nowak nie mógł w nim wystąpić ze względu na uraz ścięgna Achillesa.

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
Zgłoś błąd
PZPN
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×
  Sport na ×