El. Euro 2016: Anglicy nie do zatrzymania, jubileuszowy gol Rooneya, punkt San Marino po 13 latach!

Wayne Rooney w setnym występie w kadrze zdobył gola, a Anglicy pokonali na Wembley Słoweńców. Cenne zwycięstwo odniosła Austria, natomiast Liechtenstein i San Marino postarały się o sensacje.

Konrad Kostorz
Pierwsza połowa rywalizacji na Wembley nie dostarczyła dużych emocji. Obie drużyny grały zachowawczo i nie podejmowały ryzyka, a schematyczne ofensywne próby gospodarzy były powstrzymywane przez słoweńską linię obrony. Sytuacja zmieniła się w 57. minucie, kiedy po dośrodkowaniu z rzutu wolnego w pole karne Anglii Jordan Henderson interweniował tak niefortunnie, że nie dał szans Joe Hartowi i wpakował piłkę do własnej bramki.Synowie Albionu rzucili się do odrabiania strat i szybko zdołali wyrównać. Nim upłynęła godzina gry, Wayne Rooney wpadł w pole karne i został podcięty przez Bostjana Cesara. Arbiter bez wahania wskazał na "wapno", a rozgrywający setny mecz w narodowych barwach "Wazza" pokonał Samira Handanovicia, choć golkiper Interu Mediolan wyczuł jego intencje.
Kadrę Roya Hodgsona na prowadzenie wyprowadził Danny Welbeck, który wykorzystał gapiostwo obrońców Słowenii we własnym polu karnym po akcji Adama Lallany. Napastnik Arsenalu Londyn kilka chwil później znów cieszył się ze zdobycia bramki - tym razem nie zmarnował sytuacji sam na sam z bramkarzem po świetnym podaniu Raheema Sterlinga.

Rooney w jubileuszowym występie zdobył 44. gola w narodowych barwach i wskoczył na podium klasyfikacji najskuteczniejszych strzelców reprezentacji. Ustępuje już tylko Bobby'emu Charltonowi (49 trafień) i Gary'emu Linekerowi. Anglicy mają komplet punktów i chociaż eliminacje nie osiągnęły jeszcze półmetka, są już jedną nogą w finałach Euro 2016.

Po ważną wygraną nad Rosją sięgnęli Austriacy, którzy w Wiedniu zdobyli jednego, zwycięskiego gola - w 73. minucie Martin Harnik pomknął prawym skrzydłem i dograł do wbiegającego w pole karne Rubina Okotie, a napastnik 1860 Monachium dopełnił formalności. Zespół Marcela Kollera prezentował się nieco lepiej od Sbornej, ale kadrowicze Fabio Capello również mieli dogodnej okazje - w pierwszej połowie słupek ostemplował Aleksandr Kokorin. Gospodarze MŚ 2018 końcówce bieżącego roku nie zaliczą do udanej. Wszak w październiku tylko zremisowali ze Szwecją oraz Mołdawią.
Wayne Rooney ma już 44 gole w kadrze, a przed sobą tylko Gary'ego Linekera i Bobby'ego Charltona Wayne Rooney ma już 44 gole w kadrze, a przed sobą tylko Gary'ego Linekera i Bobby'ego Charltona
Po raz trzeci w historii zmagań w eliminacjach MŚ i ME udało się zapunktować reprezentacji San Marino. Europejski kopciuszek wcześniej zremisował z Turcją (0:0 w 1993 roku) oraz z Łotwą (1:1 w 2001 roku), a zatem wywalczył "oczko" po ponad 13-letniej przerwie! Wstydliwy wynik w Serravalle osiągnęli Estończycy (90 minut Konstantina Vassiljeva z Piasta Gliwice), którzy na początku eliminacji nieoczekiwanie wygrali ze Słowenią.

Mniejszym zaskoczeniem jest triumf Liechtensteinu z Mołdawią. Przypomnijmy bowiem, że reprezentacja z serca Alp w październiku zremisowała z silną kadrową Czarnogórą, a w poprzednich eliminacjach odebrała punkty Słowacji. Andrij Jarmolenko z Dynama Kijów zapewnił wygraną nad Luksemburgiem Ukrainie, popisując się hat-trickiem. Nasi sąsiedzi ze wschodu wygrali po raz trzeci z rzędu w turnieju eliminacyjnym.

Wyniki sobotnich spotkań 4. kolejki eliminacji Euro 2016:

Anglia - Słowenia 3:1 (0:0)
0:1 - Henderson (sam.) 57'
1:1 - Rooney (k.) 59'
2:1 - Welbeck 66'
3:1 - Welbeck 72'

Anglia: Hart - Clyne, Cahill, Jagielka (89' Smalling), Gibbs - Henderson, Wilshere, Lallana (80' Milner) - Sterling (85' Oxlade-Chamberlain) - Welbeck, Rooney.

Słowenia: Handanović - Brecko, Cesar, Ilić, Struna - Kirm (78' Ljubijankić) - Birsa (63' Lazarević), Kampl, Kurtić (75' Rotman), Mertelj - Novaković.

Austria - Rosja 1:0 (0:0)
1:0 - Okotie 73'

Austria: Almer - Klein, Dragović (86' Proedl), Hinteregger, Fuchs - Harnik, Leitgeb, Ilsanker, Arnautović (90+2' Sabitzer) - Junuzović - Janko (59' Okotie).

Rosja: Akinfiejew - Parszywluk, Bierezuck, Ignaszewicz, Kombarow - Głuszakow - Czeryszew (56' Jonow), Szyrokow, Fajzulin (75' Dziuba), Szatow (81' Dzagojew) - Kokorin.

Tabele eliminacji Euro 2016 ->>>

El. Euro 2016: Szkocja lepsza od Irlandii, Niemcy niegodni mistrzów świata, kompromitacja Grecji

Czy reprezentacja Anglii wygra rywalizację w grupie E z kompletem punktów?