Bundesliga: Bayern zwycięski, ale "Lewy" nieskuteczny. Derbowy popis Bayeru i hat-trick "Huntera"

Bawarczycy skromnie pokonali Herthę, a efektowne zwycięstwo w derbach nad 1.FC Koeln odniósł Bayer Leverkusen. Po wysokiej wygranej Werderu na ostatnie miejsce w tabeli powróciła Borussia Dortmund.

Konrad Kostorz
Bawarczycy wystąpili w Berlinie w jedenastce z pięcioma zawodnikami nastawionymi wyłącznie na ofensywę. W pierwszej połowie znalazło to odzwierciedlenie w grze mistrza kraju, który zepchnął Starą Damę do głębokiej obrony, nieustannie przebywał na jej połowie i osiągał nawet ponad 80 procent posiadania piłki!
Już w 2. minucie na listę strzelców mógł wpisać się Robert Lewandowski, jednak z pięciu metrów posłał piłkę nad poprzeczką. Skuteczniejszy okazał się Arjen Robben, którego uderzenia sprzed pola karnego nie zdołał zatrzymać Thomas Kraft. Holender otrzymał doskonałe podanie od Thomasa Muellera i bezbłędnie przymierzył z 18 metrów.Po zmianie stron obraz gry uległ zmianie, a dominacja lidera Bundesligi nie była już tak widoczna. Hertha potrafiła przeprowadzać obiecujące akcje ofensywne, lecz nie przekładało się to na dogodne sytuacje bramkowe. Manuel Neuer został zmuszony do wysiłku jedynie w 71. minucie po "petardzie" Ronny'ego z rzutu wolnego, kiedy na raty złapał piłkę.
Gol Arjena Robbena zagwarantował Bayernowi kolejne ligowe zwycięstwo Gol Arjena Robbena zagwarantował Bayernowi kolejne ligowe zwycięstwo
Sukces Bayernu powinien przypieczętować Lewandowski, jednak dwukrotnie zabrakło mu precyzji. Najpierw naciskany przez obrońcę posłał piłkę obok słupka, w 83. minucie wymanewrował już obronę Herthy, by następnie w idealnej pozycji oddać strzał wprost w bramkarza, a jeszcze tuż przed końcem regulaminowego czasu nie zdołał przerzucić piłki nad Kraftem. Nie był to z pewnością najlepszy dzień 27-latka, co jednak nie przeszkodziło Bayernowi w zainkasowaniu kolejnych trzech "oczek". W końcówce remis dla berlińczyków mógł uratować stoper John Anthony Brooks, lecz w dogodnej pozycji postawił na siłę zamiast dokładności i posłał piłkę ponad bramką.

Aptekarze nie dali żadnych szans derbowemu rywalowi z Kolonii, choć początek meczu na to nie wskazywał. Krótko po pierwszym gwizdku Bernd Leno zdaniem arbitra sfaulował "16" Matthiasa Lehmanna, a sam poszkodowany wykorzystał rzut karny. Pawła Olkowskiego i spółkę na więcej nie było jednak stać, a w końcówce defensywa beniaminka zupełnie się rozsypała.

Przy golach na 1:1 i 2:1 umiejętnościami egzekwowania rzutów wolnych błysnął Hakan Calhanoglu. Najpierw po próbie Turka Timo Horn "wypluł" piłkę przed siebie, a z prezentu skorzystał Karim Bellarabi. W 61. minucie golkiper Koeln nawet nie drgnął po perfekcyjnym strzale gwiazdy Bayeru ze stałego fragmentu. Później przydatność dla drużyny udowodnił Josip Drmić, który dwukrotnie zmusił do kapitulacji Horna i nadto asystował Bellarabiemu. W zwycięskiej ekipie całe zawody rozegrał Sebastian Boenisch.

Na czwartą pozycję w tabeli wspiął się - mimo wszystko dość nieoczekiwanie - FC Augsburg. Drużyna Markusa Weinzierla słabo radziła sobie przed przerwą i musiała odrabiać straty, ponieważ po podaniu Artjomsa Rudnevsa do siatki trafił Rafael van der Vaart. Po zmianie stron wystarczył jednak tylko kwadrans, by Jaroslav Drobny trzy razy musiał wyciągnąć piłkę z bramki. Nie popisała się tym razem dosyć solidna w tym sezonie linia obrony HSV, która została zbyt dużo przestrzeni gospodarzom. Przyczyną mogło być to, że w 35. minucie wskutek kontuzji z boiska musiał zejść Heiko Westermann.

Schalke 04 w Lidze Mistrzów się skompromitowało (0:5 z Chelsea), za to na krajowym podwórku wypadło całkiem nieźle i rozbiło Mainz. Klaas-Jan Huntelaar udowodnił, że nie zapomniał, jak strzela się gole i zapisał w dorobku hat-tricka, przy czym dwa razy asystował mu Eric-Maxim Choupo-Moting. Holender został tym samym współliderem klasyfikacji strzelców. Na uwagę zasługuje cudowny gol Tranquillo Barnetty, który z 25 metrów ulokował piłkę w okienku bramki Lorisa Kariusa.

Werder rozegrał najlepszy mecz w tym sezonie i zepchnął na ostatnią lokatę BVB. Bremeńczycy nie mieli żadnych problemów z ograniem beniaminka z Paderbornu, a fenomenalną bramkę z rzutu wolnego zdobył Zlatko Junuzović. W ofensywie na plus pokazał się nastoletni napastnik Davie Selke, z kolei trafienie Fina Bartelsa to przede wszystkim zasługa nieporadności defensywy SC. Ludovic Obraniak znalazł się poza kadrą meczową Werderu.