Ranking UEFA: Legia w imieniu T-Mobile Ekstraklasy goni ligę cypryjską i chorwacką

Dzięki występom Legii Warszawa w Lidze Europejskiej T-Mobile Ekstraklasa pnie się w rankingu UEFA. Wojskowi mogą wprowadzić nasze krajowe rozgrywki na 17. pozycję.

Konrad Kostorz
Przed rozpoczęciem bieżącego sezonu T-Mobile Ekstraklasa plasowała się na 21. miejscu. Obecnie zajmuje 19. pozycję po wyprzedzeniu ligi izraelskiej oraz duńskiej. To zasługa Legii Warszawa, która w fazie grupowej Ligi Europejskiej wywalczyła aż 15 punktów.
Niewielki dystans dzieli zespół Henninga Berga reprezentujący ekstraklasę od ligi cypryjskiej oraz chorwackiej. Co istotne, żadna z nich nie ma już drużyn w europejskich pucharach i przy dobrej postawie Legii w fazie pucharowej LE zdołamy przeskoczyć na 17. lokatę.

W edycji 2014/2015 T-ME wywalczyła do rankingu więcej punktów nie tylko od Cypryjczyków, ale także od wyprzedzających nas Czechów oraz Austriaków. Najlepiej dotąd radzili sobie przedstawiciele Primera Division, którzy wywalczyli 12,78 punktu i minimalnie wyprzedzili kluby z Bundesligi (12,71). W pięcioletnim rankingu Niemcy nadal ustępują jednak Premier League.

Dodać trzeba, że wymierny zysk polskiej lidze dałby awans na 15. pozycję w rankingu. Daje ona bowiem możliwość wystawienia w eliminacjach Ligi Mistrzów dwóch drużyn. Reprezentanci lig z czołowej "10" klasyfikacji mają natomiast zagwarantowany udział w fazie grupowej Champions League.