Sparingowo: Mistrz Polski lepszy od Litwinów

Przebywający na zgrupowaniu w Gniewinie Lech Poznań w pierwszym meczu sparingowym pokonał Atlantas Kłajpeda 2:0. Debiut w Kolejorzu zanotowało trzech graczy.

Michał Jankowski
Atlantas Kłajpeda to zespół występujący w lidze litewskiej. W trwającym sezonie zajmuje obecnie trzecie miejsce. Lech Poznań  do tego meczu przystąpił osłabiony brakiem kilku kluczowych zawodników, którzy dostali szansę na odpoczynek. W wyjściowym składzie znalazło się miejsce dla sprowadzonych Dariusza Dudki, Abdula Aziza Tetteha oraz Denisa Thomalli.
Od początku spotkania bardzo aktywny był David Holman. To właśnie on powinien w 6. minucie wyprowadzić Lecha na prowadzenie. Węgier popisał się świetną indywidualną akcją, ale w sytuacji sam na sam z bramkarzem uderzył obok bramki. Atlantas odpowiedział groźnym, ale niecelnym strzałem z dystansu w wykonaniu Maksima Maksimova.W 14. minucie poznaniacy przeprowadzili kapitalną zespołową akcję. Po kilku szybkich podaniach w dogodnej sytuacji znalazł się Holman i precyzyjnym strzałem z pola karnego umieścił piłkę w siatce. Zanim futbolówka przekroczyła linię bramkową odbiła się jeszcze od słupka. Lechici zdominowali środek pola i byli stroną przeważającą. Wynik podwyższył w 29. minucie Marcin Kamiński, który zamknął akcję po znakomitym dośrodkowaniu z rzutu wolnego Barry'ego Douglasa. Bramkarz Atlantasa zdołał wybić piłkę, ale sędzia uznał, że uczynił to już za linią bramkową i słusznie uznał gola. Po przerwie Lech również był stroną dominującą. Co prawda na początku drugiej połowy Atlantas umieścił piłkę w bramce Kolejorza, ale gol nie został uznany, ponieważ jeden z zawodników był na spalonym. W ekipie Mistrza Polski swojej szansy szukali Szymon Drewniak, Dariusz Formella oraz David Holman. Ich strzały były mocne, ale niecelne. W końcówce meczu tempo spadło i brakowało sytuacji strzeleckich.

Z nowych graczy najlepiej zaprezentował się Dariusz Dudka, który w pierwszej połowie grał jako środkowy obrońca, a po przerwie jako defensywny pomocnik i lewy obrońca. Doświadczony zawodnik nie tylko znakomicie przerywał akcję rywala, ale również popisywał się spokojem i dobrym rozegraniem piłki. Pozytywne recenzje zebrał też Tetteh. Warto odnotować, że bardzo aktywny był David Holman, który jesienią nie dostawał szans gry.

Mecz trwał 2x40 minut.

Lech Poznań - Atlantas Kłajpeda 2:0 (2:0)
1:0 - David Holman 14'
2:0 - Marcin Kamiński 29'

Skład Lecha Poznań: Maciej Gostomski (41' Krzysztof Kotorowski) - Kebba Ceesay, Dariusz Dudka, Marcin Kamiński, Barry Douglas (41' Jan Bednarek) - Łukasz Trałka (53' Szymon Drewniak), Abdul Aziz Tetteh (41' Maciej Wilusz) - Dariusz Formella, David Holman, Szymon Pawłowski (53' Jakub Serafin) - Denis Thomalla.