El. LM: Valencia CF wraca do elity, zaskakujący los pogromcy Lecha Poznań

Nietoperze nie straciły przewagi dwóch goli w hitowym rewanżu z AS Monaco. Podobnie jak drużyna z Księstwa nieskuteczną pogoń za przeciwnikiem przeprowadził FC Basel.

Dwumecz francusko-hiszpański zapowiadano jako pojedynek finalistów Ligi Mistrzów z XXI wieku. AS Monaco chciało nawiązać do wiosny 2004 roku, gdy w drodze do Gelsenkirchen, dwukrotnie odrabiało stratę do przeciwnika w rewanżu na swoim stadionie. Z Estadio Mestalla reprezentant Ligue 1 przywiózł niekorzystny wynik 1:3.
Także rewanż ułożył się po myśli Nietoperzy, które objęły prowadzenie w 4. minucie. Fantastycznym lobem z linii pola karnego popisał się Alvaro Negredo. AS Monaco zerwało się jeszcze do ataku, nie załamało rąk i wyrównało dzięki Andrei Raggiemu. Drużyna z Księstwa potrzebowała dwóch goli, a czas uciekał. Na dodatek Valencia sprawiała dobre wrażenie i nie dopuszczała do zagrożenia pod własną bramką. Po przerwie nie cofnęła się i wydawało się, że kontroluje sytuację.

Na kwadrans przed końcem dodatkowe emocje zapewnił nie pierwszym, marnym zagraniem Mathew Ryan. Po błędzie bramkarza piłkę do siatki wkopał Elderson i AS Monaco miało kwadrans na doprowadzenie do dogrywki. Nie udało się i w żadnej z kul w losowaniu grup Ligi Mistrzów nie znajdzie się klub z Księstwa. Do elity wracają Nietoperze.

Malmoe FF zadbało o emocje w rewanżu z Celtikiem w doliczonym czasie pierwszego meczu. Pogromca Red Bull Salzburg zdobył gola kontaktowego na 2:3 i następnym mógł wywrócić sytuację do góry nogami. We wtorek w szwedzkiej prasie nakręcano atmosferę, a Malmoe wyszło ofensywną jedenastką. Szwedzi dopięli swego w 23. minucie, gdy Markus Rosenberg główkował celnie po dośrodkowaniu z rzutu rożnego, który sam wywalczył. Także po kornerze Celtic Glasgow trafił do siatki, jednak sędzia dopatrzył się złamania przepisów w walce o górną piłkę.
Celtowie nie mają powodu do uśmiechu - nie zagrają w Lidze Mistrzów Celtowie nie mają powodu do uśmiechu - nie zagrają w Lidze Mistrzów
Generalnie pojedynek był pełny walki nieraz brutalnej, nieraz na pograniczu faulu. Malmoe FF podjęło rękawice, nie przestraszyło się i na przerwę zeszło z przewagą gola, a mógł ją jeszcze podwyższyć Nikola Djurdjić, który w samej końcówce miał dwie wyborne szanse. Raz nie trafił w piłkę i raz nadział się na interwencję Craiga Gordona.

Drużyna z Malmoe trafiła do bramki ponownie po przerwie. Gordon dwoił się i troił, by uratować Szkotów, ale skoro za wroga miał nawet własnego obrońcę - nie dał rady. Gola samobójczego zdobył po następnym, zabójczym dośrodkowaniu z rzutu rożnego Dedryck Boyata i zrobiło się 2:0. W tej sytuacji Celtowie nie mieli sił fizycznych oraz psychicznych, by jeszcze zaatakować. Z awansu cieszyli się Szwedzi.

W grupie Ligi Mistrzów wylądował także mistrz Izraela - Maccabi Tel Awiw, który pokonał w dwumeczu faworyzowany FC Basel. Pogromca Lecha Poznań dostał sygnał ostrzegawczy już u siebie, gdy pierwszy raz w historii nie pokonał Maccabi. W rewanżu wyszedł na prowadzenie w 11. minucie, ale nie cieszył się nim długo. Decydującego o awansie zespołu z Tel Awiwu gola zdobył Eran Zahavi po podaniu Nikoli Mitrovicia z głębi pola. FC Basel może spotkać się w tym sezonie jeszcze z klubem z Polski w Lidze Europy, o ile oczywiście nasi reprezentanci potwierdzą awans.

Sukces w dwumeczu o Ligę Mistrzów przypieczętowali piłkarze Dinama Zagrzeb i Szachtara Donieck. Chorwaci zrobili to pewnie, a wicemistrzowie Ukrainy po nerwowym, zremisowanym 2:2 pojedynku z Rapidem Wiedeń. Dokończenie rywalizacji o awans do elitarnych rozgrywek w środę.