El. Euro 2016: Norwegia wyprzedziła Chorwację, bohater Wikingów z brodą

Wikingowie wygrali 2:0 z Chorwacją. To ich pierwsze w historii zwycięstwo z tym rywalem. W drugim meczu grupy H Malta zremisowała 2:2 z Azerbejdżanem.

piłka nożna / piłka nożna

Pierwsza połowa wyglądała zupełnie inaczej niż mecz rozegrany w marcu. Chorwacja rozgromiła wówczas na swoim terenie Norwegów aż 5:1. W Oslo ciut lepiej wyglądali gospodarze - przez kwadrans atakowali, mieli stałe fragmenty, ale nie zmusili do interwencji Danijela Subasicia.

Z czasem obraz widowiska wyrównał się, a pierwsze celne uderzenie oddał Ivan Perisić. Piłka doturlała się ślamazarnie w rękawice Orjana Nylanda. Szczęścia poszukał również strzałem z dystansu Marcelo Brozović, ale nie wcelował między słupki. Publiczność miała prawo przysypiać i dopiero w ostatnim fragmencie przed przerwą zrobiło się goręcej.

W 29. minucie Vegard Forren pobiegł za piłką odbitą po dośrodkowaniu z rzutu wolnego, miał przed sobą tylko Subasicia i nadział się na jego interwencję "pajacykiem". Vis-a-vis bramkarza AS Monaco - Nyland musiał interweniować w 43. minucie, gdy główkował Mario Mandzukić.

Ten sam, dobrze zbudowany Chorwat wysłał sygnał o ataku swojego zespołu po przerwie. Tym razem główkował obok bramki. W 51. minucie stadion wybuchnął radością, ponieważ Jo Inge Berget zdobył prowadzenie po stałym fragmencie. Dopadł do piłki wrzuconej z rzutu wolnego, ograł jak juniora Darijo Srnę i strzelił płasko do bramki.

Berget został bohaterem wieczoru w Oslo. Zdobył również gola na 2:0 w bardzo podobny sposób w 69. minucie. Pomocnik z brodą ponownie położył Srnę, po czym z pomocą rykoszetu pokarał bramkarza rywali uderzeniem w krótki słupek.

Chorwacja nie odrobiła strat, przegrała w Oslo i spadła w tabeli za Norwegów na miejsce barażowe. W tej samej grupie Malta zremisowała 2:2 z Azerbejdżanem, a późnym wieczorem Włosi wygrali 1:0 z Bułgarią.

Norwegia - Chorwacja 2:0 (0:0)
1:0 - Jo Inge Berget 51'
2:0 - Jo Inge Berget 69'

Norwegia: Orjan Nyland - Omar Elebdellaoui, Even Hovland, Vegard Forren, Tom Hogli - Per Ciljan Skjelbred (90+1' Havard Nielsen), Alexander Tettey, Stefan Johansen (90+2' Havard Nordtveit), Markus Henriksen, Jo Inge Berget - Alexander Soderlund (90+3 Valon Berisha).

Chorwacja: Danijel Subasić - Darijo Srna, Vedran Corluka, Domagoj Vida, Sime Vrsaljko - Marcelo Brozović, Luka Modrić - Ivan Perisić, Ivan Rakitić (72' Nikola Kalinić), Marko Pjaca (63' Ivica Olić) - Mario Mandzukić.

Żółte kartki: Forren, Soderlund, Hogli (Norwegia) oraz Vrsaljko, Brozović, Olić (Chorwacja).

Sędzia: Viktor Kassai (Węgry).

Malta - Azerbejdżan 2:2 (0:1)