Raport WP SportoweFakty: Droga do kadry wiedzie przez Legię

Skąd się biorą reprezentanci Polski? Sprawdziliśmy nazwiska debiutantów ze 100 ostatnich meczów Biało-Czerwonych i wniosek jest prosty - droga do kadry wiedzie przez Łazienkowską 3.

W 100 ostatnich spotkaniach - eliminacji do mistrzostw świata i Europy, towarzyskich w terminach i poza terminami FIFA - status reprezentanta Polski zyskało aż 99 zawodników. Wywodzą się oni z 39 różnych klubów: 20 polskich i 19 zagranicznych. Co ciekawe, dwa kluby dostarczyły kadrze świeżej krwi, występując na zapleczu Ekstraklasy: Dolcan Ząbki i PGE GKS Bełchatów. Pierwszy dał reprezentacji Rafała Leszczyńskiego, a drugi Macieja Wilusza. Po obu I-ligowców sięgnął Adam Nawałka.

Wniosek jest prosty - najkrótsza droga do reprezentacji Polski wiedzie przez Łazienkowską 3. 12 z 99 zawodników, którzy zadebiutowali w kadrze w 100 ostatnich meczach, zaliczyło swój premierowy występ w koszulce z orłem na piersi, będąc piłkarzami Legii Warszawa. Jako legioniści w kadrze zaistnieli Roger Guerreiro, Jakub Rzeźniczak, Maciej Rybus, Artur Jędrzejczyk, Ariel Borysiuk, Michał Kucharczyk, Rafał Wolski, Jakub Kosecki, Dominik Furman, Daniel Łukasik, Bartosz Bereszyński i Michał Żyro.

Drugim dostarczycielem kadrowiczów w branym pod uwagę okresie jest Lech Poznań. Grając dla Kolejorza, w reprezentacji zadebiutowali Tomasz Bandrowski, Grzegorz Wojtkowiak, Robert Lewandowski, Sławomir Peszko, Jakub WilkMarcin Kikut, Marcin Kamiński i Karol Linetty.

Fakt, że lechici i legioniści w ostatnich siedmiu latach szerokim strumieniem dostawali się do kadry - nie może zaskakiwać. W końcu w tym okresie kluby te zdobyły cztery z ośmiu mistrzostw Polski. Z drugiej strony, trzy tytuły od 2008 roku zgarnęła Wisła Kraków, a status reprezentantów Polski zyskało w tym czasie tylko czterech jej zawodników: Piotr Brożek, Patryk Małecki, Cezary Wilk i Michał Miśkiewicz. Ten ostatni natomiast trafił do kadry już po zakończeniu złotej ery Wisły. Z kolei ze Śląska Wrocław, który sięgnął po mistrzostwo w 2012 roku, wywodzi się tylko trzech debiutantów, ale Piotr Celeban i Antoni Łukasiewicz zaistnieli w kadrze już cztery lata wcześniej, a w sezonie mistrzowskim reprezentantem Polski stał się tylko Waldemar Sobota.

W omawianym okresie w kadrze pojawiło się aż siedmiu zawodników Górnika Zabrze, ale warto dodać, że czterech z nich do drużyny narodowej wprowadził Adam Nawałka. Za kadencji aktualnego selekcjonera reprezentantami Polski zostali Rafał Kosznik, Paweł Olkowski, Krzysztof Mączyński i Mateusz Zachara, którymi sam opiekował się przy Roosevelta 81. Grono kadrowiczów z Zabrza uzupełniają Piotr Madejski, Michał Pazdan i Arkadiusz Milik.

W latach 2008-2015 w Ekstraklasie występowało 26 klubów i tylko siedem z nich nie dostarczyło reprezentacji nowych twarzy: Zagłębie Sosnowiec, Górnik Łęczna, Groclin Dyskobolia Grodzisk Wielkopolski, Arka Gdynia, Łódzki Klub Sportowy, Podbeskidzie Bielsko-Biała i Termalica Bruk-Bet Nieciecza.

Sam Adam Nawałka do kadry wprowadził 17 nowych zawodników, którzy w momencie debiutu reprezentowali barwy Górnika Zabrze (4), Cracovii (2), Zawiszy Bydgoszcz (2), VfL Bochum (1), PGE GKS Bełchatów (1), Dolcanu Ząbki (1), VfL Bochum (1), Pogoni Szczecin (1), Wisły Kraków (1), Legii Warszawa (1), Ruch Chorzów (1), Modeny FC (1) i Lecha Poznań (1).

A jako zawodnicy których klubów w reprezentacji zadebiutowali zawodnicy, którzy wystąpili w el. Euro 2016? Tutaj znów prymie wiedzie Legia Warszawa (5), a dalsze miejsca zajmują Górnik Zabrze (4), Lech Poznań (3), Cracovia (2), Arsenal Londyn, Polonia Bytom, Steaua Bukareszt, Widzew Łódź, Piast Gliwice, Zagłębie Lubin, Girondins Bordeaux, FC Sion, Wisła Kraków, Groclin Dyskobolia Grodzisk Wielkopolski, Udinese Calcio, Śląsk Wrocław, Ruch Chorzów i Polonia Warszawa (po 1).

Przynależność klubowa* debiutantów w 100 ostatnich meczach reprezentacji Polski:

KlubLiczba debiutantów
Legia Warszawa 12
Lech Poznań 8
Górnik Zabrze, Polonia Warszawa 7
PGE GKS Bełchatów 6
Cracovia, Ruch Chorzów 5
Wisła Kraków 4
Widzew Łódź, Zagłębie Lubin, Śląsk Wrocław, Lechia Gdańsk, Polonia Bytom, Jagiellonia Białystok 3
Korona Kielce, Zawisza Bydgoszcz 2
Odra Wodzisław Śl., Piast Gliwice, Dolcan Ząbki, Pogoń Szczecin 1

* - tylko polskie kluby

Źródło artykułu: