Liga Europy: Thriller w Dortmundzie! Milik mógł być bohaterem Ajaksu

Szczęśliwy pościg Borussii, remis Ajaksu i pokaz siły Napoli - to najważniejsze wydarzenia meczów 1. kolejki Ligi Europy w grupach A-F.

Maciej Kmita
PAP

W wyjściowym składzie Ajaksu Amsterdam zabrakło Arkadiusza Milika, który dopiero pierwszy raz w sezonie wylądował na ławce rezerwowych. Miejsce Polaka na środku ataku zajął nominalny środkowy pomocnik, Davy Klaassen. - Milikowi trudniej jest grać na małej przestrzeni, a Celtic ma dużych, silnych obrońców, więc uznałem, że potrzebuję zawodników, którzy będę bardziej mobilni przy statycznych napastnikach, ale gdyby Milik grał dobrze w ostatnich meczach, nie zmieniałbym go - wyjaśnił tuż przed spotkaniem trener Ajaksu, Frank de Boer.

Wicemistrzowie Holandii musieli gonić wynik już od 8. minuty, gdy Nir Biton wykorzystał prostopadłe podanie Krisa Commonsa i pokonał Jaspera Cillessena silnym uderzeniem z 10 metrów. Ajax wyrównał po fantastycznej akcji w trójkącie Amin Younes-Davy Klaassen-Viktor Fischer, a gol zdobyty przez tego ostatniego był 600. bramką Ajaksu w rozgrywkach UEFA, ale Szkoci odzyskali prowadzenie jeszcze przed przerwą za sprawą Mikaela Lustiga, któremu z rzutu rożnego asystował Commons.

Milik wszedł do gry po godzinie, a na kwadrans przed końcem oddał niezły strzał z rzutu wolnego, po którym Craig Gordon nie musiał jednak interweniować, a w 80. minucie po centrze Anwara El-Ghaziego Polak zagłówkował w słupek bramki Celtiku. W 75. minucie na boisku zameldował się z kolei Lasse Schoene i to właśnie Duńczyk uratował Ajaksowi remis, pokonując Gordona zagraniem z rzutu wolnego. W doliczonym czasie gry przed szansą na strzelenie zwycięskiego gola stanął Milik, ale po centrze Mitchella Dijksa z lewej strony zagłówkował nad bramką Celtiku.

W najbardziej "polskim" meczu 1. kolejki Ligi Europy Borussia Dortmund Łukasza Piszczka pokonała przed własną publicznością z FK Krasnodar Artura Jędrzejczyka. Piszczka, który dopiero co wyleczył uraz mięśniowy, zabrakło w "11" BVB, a zastępujący go Matthias Ginter znalazł się w centrum wydarzeń. Najpierw w 12. minucie spotkania dał się bardzo łatwo ograć Fiodorowi Smołowowi, który po minięciu reprezentanta Niemiec wystawił piłkę jak na tacy Pawłowi Mamajewowi, a ten pewnym strzałem z kilku metrów pokonał Romana Weidenfellera. W doliczonym czasie gry I połowi Ginter naprawił swój błąd z 12. minuty, głową zamieniając na gola dośrodkowanie Joo-Ho Parka z lewej strony, a w 92. minucie spotkania Ginter odwdzięczył się Koreańczykowi, który po jego centrze efektownym "szczupakiem" zdobył zwycięskiego gola. Piszczek całe spotkanie obejrzał z ławki, a Jędrzejczyk rozegrał pełne 90 minut.

Legia Warszawa na inaugurację przegrała na wyjeździe z FC Midtjylland 0:1 po samobójczym zagraniu Michała Kucharczyka, a w drugim meczu jej grupy pokaz siły urządziło Napoli. Włosi rozbili na San Paolo Club Brugge aż 5:0, a ozdobą spotkania było trafienie Jose Callejona na 1:0 - Hiszpan zaskoczył bramkarza Belgów efektownym lobem zza linii bocznej pola karnego.

Przylot na Kontynent nie pomógł Liverpoolu w przełamaniu niemocy. The Reds zaledwie zremisowali w Bordeuax z miejscowymi Żyrondystami i to już czwarty z rzędu bez ekipy Brendana Rodgersa bez zwycięstwa.

W kategoriach niespodzianek można rozpatrywać zwycięstwa Molde FK w Stambule z Fenerbahce i Rapidu Wiedeń z Villarrealem. Wiedeńczycy przegrali dwa ostatnie ligowe mecze, podczas gdy Villarreal w tym czasie zdobył komplet punktów. Hiszpanie do przerwy prowadzili z Rapidem 1:0, by w osiem minut po przerwie przegrywać już 1:2. To pierwsza w sezonie porażka ekipy z El Madrigal.

Sukcesem azerskiej Gabali Dawida Pietrzkiewicza jest z kolei bezbramkowy remis z PAOK-iem Saloniki. Polski bramkarz obejrzał spotkanie z ławki rezerwowych.