El. Euro 2016: Cudowny rzut na taśmę i awans Turcji!

Reprezentacja Turcji pokonała 1:0 Islandię dzięki bramce zdobytej w ostatnich minutach w osłabieniu. Dzięki zwycięstwu i korzystnemu wynikowi w Rydze drużyna Fatiha Terima awansowała bezpośrednio na Euro 2016.

PAP

Bilety na mecz zostały wykupione dwa tygodnie temu. Tysiące Turków chciało zobaczyć jak ich reprezentacja robi milowy krok do Francji, a zarazem zamyka Holendrom drogę na pierwsze Euro od 1984 roku. We wtorek wszystkie wyniki ułożyły się po myśli gospodarzy, a po 90 minutach przyszedł czas na świętowanie powrotu na czempionat.

Początkowo Turcja skupiła się na defensywie. Przez kwadrans gospodarze nie zapędzali się pod bramkę Islandii, a jedyne, co było warte odnotowania, to uderzenia z dystansu Oguzhana Ozyakupa. Pierwsze zostało zablokowane, a drugie przeleciało pół metra obok bramki Ogmundura Kristinssona. W końcu Fatih Terim dał sygnał do ataku swoim najbardziej znanym podopiecznym. Arda Turan i Hakan Calhanoglu zaczęli robić zamieszanie w polu karnym Wyspiarzy i tych ratowali dopiero stoperzy lub bramkarz.

Za Islandczykami przyjechała do Konyi spora grupa kibiców. Zobaczyli to, z czego słynie ich drużyna narodowa - żelazną defensywę. Zdziałać coś w ataku próbowali Kolbeinn Sigthorsson i Birkir Bjarnason, ale najlepszym podsumowaniem występu gości w pierwszej połowie będzie cyfra zero. Tyle zdobyli goli, tyle oddali strzałów celnych, tyle oddali niecelnych.

Publiczność dowiedziała się, że w Amsterdamie jest korzystny wynik i zaczęła świętować. Na piłkarzy wpłynęło to demobilizująco. Obie drużyny czekały na tę jedną, jedyną szansę, co było mało atrakcyjne. Sytuacji nie podgrzała nawet bramka zdobyta przez Kazachów w Rydze. Fatih Terim wprowadził więc na boisko dwóch świeżych napastników. Dopiero w 89. minucie Selcuk Inan huknął z rzutu wolnego na wagę prowadzenia i awansu. Bramka była tym cenniejsza, że gospodarze grali w osłabieniu po czerwonej kartce dla Gokhana Tore!

W innym meczu grupy A Łotwa zmierzyła się z Kazachstanem. W składzie gospodarzy zameldowali się Vladislavs Gabovs, Valerijs Sabala oraz Deniss Rakels. Niespodziewanie przewaga optyczna i statystyczna była po stronie zespołu z dalekiego wschodu. Przez ponad godzinę nie potrafił udokumentować tego golem. Dopiero w 65. minucie Islambek Kuat trafił do siatki płaskim strzałem po podaniu z głębi pola.

Takie wyniki oznaczają, że bezpośredni awans z grupy A uzyskały trzy drużyny: Islandia, Czechy i Turcja. Holendrzy sensacyjnie zostają w domach. Dużymi przegranymi dnia są również Węgrzy, których czeka baraż.

Turcja - Islandia 1:0 (0:0)
1:0 - Selcuk Inan 89'

Turcja: Volkan Babacan - Sener Ozbayrakli, Serdar Aziz, Hakan Balta, Caner Erkin - Selcuk Inan - Volkan Sen (75' Umut Bulut), Ozan Tufan, Oguzhan Ozyakup (62' Gokhan Tore), Arda Turan - Hakan Calhanoglu (72' Cenk Tosun).

Islandia: Ogmundur Kristinsson - Ari Skulason, Kari Arnason, Ragnar Sigurdsson, Birkir Saevarsson - Birkir Bjarnason, Aron Einar Gunnarsson, Gylfi Sigurdsson, Johann Berg Gudmundsson - Jon Dadi Bodvarsson (83' Vidar Orn Kjartansson), Kolbeinn Sigthorsson (88' Alfred Finnbogason).

Żółte kartki: Cenk Tosun (Turcja) oraz Gudmundsson (Islandia).

Czerwona kartka: Gokhan Tore (Turcja) /77' - za faul/

Sędzia: Gianluca Rocchi (Włochy).

Łotwa - Kazachstan 0:1 (0:0)
0:1 - Islambek Kuat 65'

Łotwa: Andris Vanins - Vladislavs Gabovs, Kaspars Dubra, Kaspars Gorkss, Vitalijs Maksimenko - Aleksandrs Cauna (72' Eduards Visnakovs), Olegs Laizans, Arturs Zjuzins (83' Janis Ikaunieks), Aleksejs Visnakovs (57' Arturs Karasausks), Deniss Rakels, Valerijs Sabala.

Kazachstan: Stas Pokatilov - Konstantin Engel, Sergei Maliy, Yuri Longvinenko, Dmitri Shomko - Timur Dosmagambetov (68' Ulan Konysbayev), Islambek Kuat, Samat Smakov, Gafurzhan Suyumbayev - Sergei Khizhnichenko (90' Aleksei Schetkin), Tanat Nuserbayev (82' Mark Gurman).

Żółte kartki: Karasausks (Łotwa) oraz Kuat (Kazachstan).