Podsumowanie 18. kolejki Bundesligi: Hoffenheim dalej liderem, zwycięski gol Wichniarka

18. kolejka Bundesligi przyniosła nam kilka niespodzianek, do których należy zaliczyć porażki Bayernu Monachium, Schalke 04, oraz pierwsze zwycięstwo na wyjeździe Arminii Bielefeld i to z wicemistrzem Niemiec Werderem Bremen. Zwycięską bramkę zdobył polak Artur Wichniarek.

Michał Żyrek

W ramach inauguracji 18. kolejki Bundesligi Hamburger SV pokonał na własnym stadionie wicelidera tabeli Bayern Monachium 1:0. Jedyną bramkę spotkania zdobył chorwacki napastnik Mladen Petric dla którego było to dziewiąte trafienie w tym sezonie. Dzięki temu zwycięstwu gospodarze wyprzedzili w tabeli właśnie Bayern Monachium.

W sobotę rozegrano sześć spotkań, w Hannoverze miejscowy Hannover 96 niespodziewanie pokonał Schalke 04 Gelsenkirchen 1:0. Dla gospodarzy było to ważne zwycięstwo w kontekście walki o utrzymanie w lidze, a bramkę zdobył już w ósmej minucie pomocnik Sergio Pinto. Na RheinEnergieStadion przyjechał VfL Wolfsburg, żeby zmierzyć się z 1.FC Koeln. Spotkanie zakończyło się remisem 1:1, najpierw w 34. minucie bramkę dla gospodarzy zdobył rumuński napastnik Marian Radu, wyrównanie padło na 17. minut przed końcem spotkania a autorem trafienia był Grafite. Szósta drużyna w tabeli, Borussia Dortmund podejmowała u siebie piąty Bayer Leverkusen. Kibice na Signal Iduna Park zobaczyli pierwszą bramkę w 36. minucie Alexander Frei, w 63. minucie wyrównał strzałem prawą nogą Patrick Helmes ustalając wynik spotkania, w drużynie gospodarzy zabrakło kontuzjowanego Jakuba Błaszczykowskiego, zaś w zespole z Leverkusen cały mecz na ławce rezerwowych spędził Tomasz Zdebel. W Berlinie miejscowa Hertha BSC Berlin pokonała Eintracht Frankfurt 2:1 po dwóch bramkach Marko Pantelicia, honorowe trafienie dla gości zanotował Benjamn Kohler, dzięki temu zwycięstwu klub z Berlina awansował na drugie miejsce w tabeli. W drużynie gospodarzy zabrakło miejsca dla Łukasza Piszczka, który przechodzi rehabilitację. Na Rhein-Neckar-Arena piłkarze TSG 1899 Hoffenheim wykorzystało potknięcie Bayernu i pokonało Energie Cottbus 2:0. Bramki dla beniaminka strzelali Demba Ba i wypożyczony z Werderu Brema Boubacar Sanogo, w drużynie gości nie wystąpił kontuzjowany Mariusz Kukiełka. Ostatnia w tabeli Borussia Moenchengladbach pojechała do Stuttgartu na mecz z miejscowym VfB Stuttgart. Bramki dla gospodarzy zdobyli Ciprian Marica i Mario Gomez. Zwycięstwo pozwoliło VfB awansować na siódme miejsce w tabeli.

18. kolejka zakończyła się w niedzielę. Do Bochum zmierzyć się z tamtejszym VfL Bochum przyjechał Karlsruher SC. W pojedynku dwóch walczących o utrzymanie drużyn lepsi okazali się gospodarze, którzy po trafieniach Christiana Fuchsa i Diego Klimowicza wygrali 2:0 co pozwoliło im na wydostanie się ze strefy spadkowej. W drużynie z Bochum zabrakło Marcina Mięciela. W Bremie zaś miejscowy Werder Brema podejmował Arminię Bielefeld. Goście objęli prowadzenie w 24. minucie po bramce Thorbena Marxa, jednak tuż przed przerwą wyrównał Portugalczyk Hugo Almeida. Remis utrzymywał się do 49. minuty, kiedy to Artur Wichniarek pokonał Tima Wiese i strzelając swoją jedenastą bramkę w rozgrywkach, dał Arminii pierwsze wyjazdowe zwycięstwo w tym sezonie.

W tej kolejce z Polaków na boisko wybiegł tylko Artur Wichniarek, który zaliczył pełne 90 minut, strzelając bramkę, a Kicker ocenił grę Polaka na 3 (1 - klasa światowa, 6 - występ poniżej krytyki).