LE: Piękna bramka, gorszy wynik Sparty Praga z Lazio Rzym

Piłkarze Sparty Praga prowadzili z Lazio Rzym po efektownym golu Martina Frydka. Przeciwnik potrafił doprowadzić do remisu 1:1 i jest ciut bliżej ćwierćfinału Ligi Europy.

PAP

Gospodarze wiedzieli przed meczem, jak silną bronią Lazio Rzym są rewanże na swoim terenie. Ponadto pamiętali, że Sparta nie wygrała żadnego w historii meczu we Włoszech. Obejrzeli zarazem mecz rzymian z Fenerbahce w poprzedniej rundzie, kiedy szybko ci stracili gola. Postanowili to wykorzystać.

Czesi rozpoczęli ofensywnie i w kwadransie otwierającym spotkanie oddali cztery strzały. W 13. minucie wyszli na prowadzenie. Martin Frydek dostał podanie od Davida Lafaty, po czym na dwa kontakty: przyjął sobie piłkę i huknął z powietrza do bramki. Ręce składały się do oklasków. Wolej idealny i Sparta wzorem Fenerbahce rozpoczęła dwumecz od wyniku 1:0.

Od tego momentu atakowało Lazio. Sparta broniła konsekwentnie i twardo. Ryzykowała co rusz wybijając piłkę na rzut rożny. W końcu rzymianie wymierzyli za to karę. Po szóstym dośrodkowaniu Lucasa Biglii z kornera Wesley Hoedt strzelił głową w Davida Bicika, który odbił piłkę pod nogi Marco Parolo. Dobitka była bezlitosna i pierwsza połowa zakończyła się remisem 1:1.

Wynik mógł być wyższy, ale swoją pracę wykonali sumiennie bramkarze. Federico Marchetti zatrzymał strzał Ladislava Krejciego, a David Bicik - Antonio Candrevy. Na bardziej zdenerwowanego obrazem widowiska wyglądał trener Lazio Rzym i krótko po przerwie zareagował dwiema zmianami.

Nie były to roszady pozytywne, a gra siadła. Dopiero w 57. minucie Antonio Candreva wyrwał wszystkich ze snu dźwiękiem obitej poprzeczki. Pomocnik Lazio Rzym złożył się kapitalnie do strzału z półwoleja i nieomal wrzucił piłkę za kołnierz Davida Bicika do bramki. Sparta dostała ostrzeżenie, ale nie potrafiła zagrać równie błyskotliwie jak na początku.

Najgroźniej pod bramką gości było po płaskim strzale Lukasa Marecka, który bez problemu zatrzymał Marchetti. Wynik 1:1 oznacza, że wszystko w dwumeczu jest otwarte. Ciut bliżej awansu są jednak rzymianie, którzy w przeciwieństwie do Sparty nie muszą, a mogą zdobyć gola w rewanżu.

Sparta Praga - Lazio Rzym 1:1 (1:1)
1:0 - Martin Frydek 13'
1:1 - Marco Parolo 38'

Sparta: David Bicik - Ondrej Zahustel, Jakub Brabec, Mario Holek, Costa Nhamoinesu - Martin Frydek - Lukas Vacha, Borek Dockal (59' Kehinde Fatai) - Lukas Marecek, Ladislav Krejci - David Lafata (62' Lucas Julis).

Lazio: Federico Marchetti - Abdoulay Konko (46' Dusan Basta, 66' Mauricio), Milan Bisevac, Wesley Hoedt, Stefan Radu - Sergej Milinković-Savić, Lucas Biglia, Marco Parolo - Antonio Candreva, Alessandro Matri (55' Senad Lulić), Balde Diao Keita.

Żółte kartki: Zahustel (Sparta) oraz Matri (Lazio).

Sędzia: Alberto Undiano Mallenco (Hiszpania).

Która drużyna awansuje do ćwierćfinału Ligi Europy?