Kokpit Kibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Skoki narciarskie
  • Tenis

Podkarpackie Centrum Piłki Nożnej w Stalowej Woli?

W Stalowej Woli ma szansę powstać stadion piłkarski z prawdziwego zdarzenia. Władze miasta chcą wybudować kompleks, który miałby służyć nie tylko lokalnym zespołom, ale także pełnić rolę ośrodka szkoleniowego.
Kamil Górniak
Kamil Górniak

Od dawna w hutniczym mieście wiele mówiło się o nowym stadionie piłkarskim. Poprzednie władze na czele z prezydentem Andrzejem Szlęzakiem były bliskie finalizacji inwestycji, stworzono projekt, ale do jego realizacji nie doszło. Wybudowano właściwie zaledwie jedną trybunę, której funkcjonalność pozostawia wiele do życzenia. Brak jest sanitariatów, w czasie deszczu kibice mokną, a gdy świeci słońce w upalne dni, to trudno jest wytrzymać, gdyż promienie słoneczne oślepiają kibiców. Obecny obiekt nosi wdzięczną nazwę "Bubel arena".

Nowa władza, nowe szanse

Po zmianach na stanowisku włodarza miasta pojawiała się nadzieja, że kibice w Stalowej Woli wreszcie doczekają się upragnionego stadionu. Prezydent Lucjusz Nadbereżny już w trakcie kampanii wyborczej przekonywał mieszkańców miasta, że nowy obiekt jest konieczny, gdyż będzie wizytówką miasta. Przede wszystkim wsparcie finansowe na samym początku otrzymała Piłkarska Spółka Akcyjna Stal Stalowa Wola, czyli II-ligowa Stalówka. Konsultowano różne możliwości dotyczące modernizacji stadionu, szukano możliwości pozyskania środków zewnętrznych.

Podkarpackie Centrum Piłki Nożnej

Niespodziewanie na kibiców spadła wiadomość, iż władze miejskie znalazły wręcz idealne rozwiązanie. Planuje się utworzyć w Stalowej Woli Podkarpackie Centrum Piłki Nożnej, które miałoby pełnić funkcję ośrodka sportowo – szkoleniowego dla kadr młodzieżowych piłki nożnej oraz kadry trenerskiej w zakresie kurso–konferencji oraz kursów instruktorskich dla kadry trenerskiej. Centrum to ma być głównym ośrodkiem szkoleniowym na Podkarpaciu, a korzystać z niego miałyby młodzieżowe kadry piłki nożnej Podkarpackiego ZPN, Lubelskiego ZPN, Świętokrzyskiego ZPN i Polskiego Związku Piłki Nożnej. Z centrum korzystać będą mogły również kluby sportowe z całej Polski, ze szczególnym uwzględnieniem regionu południowo-wschodniego i województwa podkarpackiego, gdzie brak jest ośrodków sportowych o tak wysokim standardzie, zapewniających kompleksową obsługę sportową i medyczną. Władze Stalowej Woli mają już akceptację zarówno Polskiego Związku Piłki Nożnej jak i Podkarpackiego ZPN-u. - Jest akceptacja strategicznego dla nas partnera, który później będzie decydował o kierunkach szkolenia i będzie brał pod uwagę Stalową Wolę - stwierdził prezydent Stalowej Woli.

Kompleks za 50 mln

Inwestycja jaka jest w planach miasta kosztować ma blisko 50 mln złotych, z czego wkład własny ma wynieść 20 mln o ile uda się odzyskać kwotę z podatku vat, czyli około 9 mln. Reszta pochodzić ma z Ministerstwa Sportu i Rekreacji. Powstałoby nowe boisko z podgrzewaną murawą, trybuna z zapleczem ma posiadać 2000 miejsc i sztuczne oświetlenie. Wszystko ma być zgodne z przepisami UEFA i PZPN. W skład kompleksu wchodziłoby także boisko sportowe o nawierzchni z trawy syntetycznej, które jest w trakcie budowy, dwa boiska treningowe, które zostałyby wybudowane w ramach tego projektu, kryta pływalnia (3 baseny, sauna) oraz hala sportowa z zapleczem w postaci sali sportowej, siłowni, 2 sal konferencyjnych oraz szatni. Przy obiekcie tym znajduje się również pływalnia odkryta składająca się z trzech basenów, boiska do piłki plażowej i siatkówki plażowej.

Kompleks w Stalowej Woli ma się składać z trzech boisk treningowych, jednego ze sztuczną nawierzchnią i płyty głównej z pełnym zapleczem socjalnym Kompleks w Stalowej Woli ma się składać z trzech boisk treningowych, jednego ze sztuczną nawierzchnią i płyty głównej z pełnym zapleczem socjalnym
Nowy stadion na 80-lecie klubu

Inwestycja miała się rozpocząć już w tym roku a koniec planowany jest na 2018 rok, kiedy to obchody 80-lecia powstania świętować będzie Stal Stalowa Wola. Miasto w 2017 i 2018 roku będzie więc musiało zapewnić środki na sfinansowanie tego projektu. W 2017 wkład własny wynosić będzie 7 mln 700 tys. zł a w 2018 - 12 mln 262 tys. zł. - Chcemy wykorzystać potencjał, który jest zamknięty w obrębie naszych budynków MOSiR. Dlatego będziemy ubiegać się o dofinansowanie z Ministerstwa Sportu na projekt dla kilku samorządów w skali kraju, z punktu widzenia strategicznych inwestycji sportowych. W ostatnich miesiącach trwały intensywne prace dotyczące przygotowania nowego projektu modernizacji budowy trybuny głównej wraz z całym kompleksem treningowym, tak aby projekt mógł uzyskać dofinansowanie zewnętrzne - zaznaczył prezydent Lucjusz Nadbereżny.

Zobacz wideo: Arkadiusz Malarz: Przez cały mecz byliśmy lepsi

Źródło: TVP S.A.

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (1):
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×