El. ME U-19: Zwycięska inauguracja! Karol Świderski bohaterem!

W pierwszym meczu II rundy el. ME U-19 reprezentacja Polski pokonała Irlandię Północną 2:1. Obie bramki dla Biało-Czerwonych zdobył Karol Świderski z Jagiellonii Białystok. W drugim meczu polskiej grupy Holandia zmierzy się z Ukrainą.

Maciej Kmita
WP SportoweFakty / Krzysztof Porębski

Podopieczni Rafała Janasa prowadzili od 13. minuty, gdy bezpośrednim strzałem z rzutu wolnego Bretta Longa pokonał Karol Świderski. Co ciekawe, 19-latek w ten sam sposób zdobył bramkę w ostatnim meczu ligowym z Wisłą Kraków. Rywale wyrównali 20 minut później. Centrę Marka Sykesa z rzut wolnego na gola zamienił Shayne Lavery.

Tuż przed przerwą Świderski był bliski zdobycia drugiej bramki, ale po jego strzale z obrębu pola karnego piłka uderzyła w poprzeczkę. W II połowie Świderski dopiął jednak swego i w 83. minucie zapewnił Polsce zwycięstwo 2:1. W czterech występach w el. ME U-19 napastnik Jagiellonii Białystok zdobył pięć bramek, trafiając do siatki rywali w każdym ze spotkań.

26 marca Polska zagra z Ukrainą, a 29 marca w ostatniej kolejce zmierzy się z gospodarzami, czyli Holandią. Polska również starała się o jego organizację, ale o tym, że spotkania zostaną rozegrane w Holandii, zadecydowało losowanie.

W I rundzie eliminacji zespół Rafała Janasa pokonał Bułgarię (1:0) i Cypr (3:0), a zremisował z Luksemburgiem (2:2) i awansował do kolejnej fazy z pierwszego miejsca w grupie.

Finały mistrzostw Europy do lat 19 odbędą się w Niemczech w dniach 11-24 lipca 2016 roku. Biało-Czerwoni po raz ostatni wystąpili na mistrzostwach Europy w tej kategorii wiekowej w 2006 roku. W 2001 roku prowadzona przez Michała Globisza Polska wywalczyła natomiast swój jedyny w historii tytuł mistrza Europy U-19.

Polska U-19 - Irlandia Północna U-19 2:1 (1:1)
1:0 - Świderski 14'
1:1 - Lavery 33'
2:1 - Świderski 83'

Skład Polski: Bartłomiej Drągowski - Piotr Kwaśniewski, Sebastian Chruściel, Mateusz Wieteska, Robert Gumny - Adrian Purzycki, Arkadiusz Górka (77' Mateusz Hołownia) - Kamil Jóźwiak, Hubert Adamczyk (61' Robert Janicki), Dawid Kownacki - Karol Świderski (87' Jakub Piotrowski).