Towarzysko: Rosnąca w siłę Irlandia pokonała Szwajcarię, mizerna forma Słowacji

Irlandczycy, rywale Biało-Czerwonych w eliminacjach Euro 2016, okazali się lepsi od Szwajcarów w meczu towarzyskim (1:0). Zwycięstwa nie odniosła Słowacja, która mierzyła się z Łotwą (0:0).

Konrad Kostorz

Jedyny gol w Dublinie padł tuż po rozpoczęciu zawodów, a strzelił go głową obrońca Ciaran Clark po dograniu Shane'a Duffy'ego. Szwajcarzy na to trafienie nie znaleźli odpowiedzi i chociaż zagrali w silnym składzie na czele z Granitem Xhaką, Ricardo Rodriguezem i Breelem Embolo, musieli przełknąć gorycz porażki. Być może gdyby Vladimir Petković mógł wystawić Xherdana Shaqiriego, wynik byłby korzystniejszy dla Helwetów.

Irlandczycy w ciągu ostatniego roku doznali tylko jednej porażki - 1:2 z Polską - a poza tym zanotowali kilka bardzo obiecujących wyników. Pokonali Niemców (1:0) w eliminacjach MŚ i bez trudu wygrali barażowy dwumecz z Bośnią i Hercegowiną (1:1 i 2:0). Z taką formą ekipa Martina O'Neilla może okazać się czarnym koniem mistrzostw Europy.

Rozczarowali Słowacy, którzy nie potrafili złamać defensywy reprezentacji Łotwy, która nie należy do europejskiej czołówki. Na boisku pojawiło się aż czterech zawodników z Ekstraklasy: Ondrej Duda zagrał dla gospodarzy (90 minut), natomiast w zespole gości wystąpili: Vladislavs Gabovs z Korony Kielce (90 minut), Arturs Karasausks z Piasta Gliwica (wszedł w 81. minucie) oraz wprowadzony przed samym końcem Igors Tarasovs z Jagiellonii Białystok.