Towarzysko: Szkoci wygrali w Pradze, zmienne szczęście Skandynawów

Zdjęcie okładkowe artykułu: AFP
AFP

Reprezentacja Szkocji wygrała 1:0 mecz towarzyski na terenie Czechów. Spośród uczestników Euro 2016 przegrali również Szwedzi i Islandczycy.

W jedenastce Czechów znalazł się Kamil Vacek. Pomocnik Piasta Gliwice spędził na boisku w Pradze 76 minut. Owszem, jego drużyna miała 59 procent posiadania piłki, oddała trzy razy więcej strzałów celnych i 14 niecelnych, ale to Szkocja wygrała 1:0 po golu Ikechiego Anyi w 10. minucie.

Czesi przygotowują się do wyjazdu na Euro 2016. W eliminacjach byli lepsi od Islandczyków, Turków oraz Holendrów. Pierwsze spotkanie zagrają z potentatami z Hiszpanii. Szkoci rywalizowali bezskutecznie o bilety do Francji w polskiej grupie. Anya strzelił poprzedniego gola dla reprezentacji w Dortmundzie, gdzie Wyspiarze przegrali minimalnie z Niemcami.

Turcja podtrzymała miano niepokonanej od 2014 roku i ograła na swoim terenie 2:1 Szwecję, która wystąpiła bez Zlatana Ibrahimovicia. Dublet dla zespołu znad Bosforu strzelił Cenk Tosun, a być może zakończyłby mecz z hat-trickiem, gdyby nie kosmiczne pudło zaraz po przerwie.

Honorowe trafienie dla Szwedów było dziełem Andreasa Granqvista. Obrońca zachował się najlepiej po dośrodkowaniu ze stałego fragmentu. Obie reprezentacje wybierają się na czempionat do Francji. Turcy powalczą o pierwsze punkty z Chorwacją, a reprezentacja Trzech Koron z Irlandią.

Niedawno reprezentacja Islandii gościła na meczu towarzyskim w Polsce. Tym razem drużyna z dalekiej północy była w Danii, gdzie przegrała 1:2. Kibice zobaczyli wszystkie bramki w drugiej połowie. Gospodarzy uszczęśliwił dwiema Nicolai Joergensen, a rywal odpowiedział tylko golem honorowym Arnora Traustasona w 90. minucie.

Dania zobaczy Euro 2016 w telewizji, a Islandczycy zadebiutują w imprezie o tak wysokiej randze po eliminacjach, na których początku spisywali się rewelacyjnie. W meczu towarzyskim Lars Lagerbaeck zgrywał silną jedenastkę i skorzystał z czterech zmienników.

Czechy - Szkocja 0:1 (0:1) 0:1 - Ikechi Anya 10'

Turcja - Szwecja 2:1 (1:0) 1:0 - Cenk Tosun 32' 1:1 - Andreas Granqvist 72' 2:1 - Cenk Tosun 81'

Dania - Islandia 2:1 (0:0) 1:0 - Nicolai Joergensen 51' 2:0 - Nicolai Joergensen 54' 2:1 - Arnor Ingvi Traustason 90'

{"id":"","title":""}

Źródło: TVP S.A.