Początek nowej epoki w rosyjskim futbolu

26 marca 2016 roku rozpoczęła się nowa epoka w rosyjskim futbolu. W II połowie rozegranego w sobotę meczu towarzyskiego z Litwą w bramce zespołu Leonida Słuckiego stanął Brazylijczyk Guilherme - pierwszy naturalizowany Rosjanin w historii Sbornej.

Maciej Kmita
ZUMA/NEWSPIXPL Newspix / ZUMA/NEWSPIX.PL / ZUMA/NEWSPIX.PL

W I połowie spotkania z Litwą (3:0) między słupkami bramki reprezentacji Rosji stał Stanisław Kriciuk z FK Krasnodar, a Guilherme zastąpił go w przerwie.

Pierwszy w historii Sbornej naturalizowany reprezentant występuje w Rosji od dziewięciu lat. Jest wychowankiem Atletico Paranaense, a latem 2007 roku przeniósł się do Lokomotiwu Moskwa, stając się pierwszym w historii Priemjer-Ligi brazylijskim bramkarzem.

Barw stołecznego klubu broni do dziś, a od stycznia 2013 roku jest kapitanem Lokomotiwu. W Priemjer-Lidze rozegrał do tej pory 144 spotkania.

Rosyjskie obywatelstwo otrzymał pod koniec listopada minionego roku i już przy pierwszej okazji otrzymał powołanie od Leonida Słuckiego.

Guilherme ma spore szanse na to, by znaleźć się w kadrze Rosji na Euro 2016. Numerem jeden w bramce Rosji jest bezapelacyjnie Igor Akinfiejew z CSKA Moskwa, a jego pierwszym zmiennikiem jest Jurij Łodygin z Zenitu St. Petersburg, ale walka o miano numeru trzy w rosyjskiej kadrze jest otwarta.

Źródło: TVP S.A.