CLJ: Legia w finale! Nieskuteczny Lech poległ po raz drugi!

Dramatyczny przebieg miał rewanżowy półfinał Centralnej Ligi Juniorów pomiędzy Lechem a Legią. Gospodarze ambitnie walczyli o odrobienie strat z Warszawy, ale byli nieskuteczni, zaś w końcówce cios zadali przyjezdni i to oni awansowali do finału.

Szymon Mierzyński
PAP/Bartłomiej Zborowski / PAP/Bartłomiej Zborowski

Poznaniacy mogli objąć prowadzenie już w 3. minucie. Kacper Chodyna przeprowadził wtedy kapitalny rajd, wypracował sobie sytuację sam na sam z Radosławem Majeckim, ale przegrał ten pojedynek i legioniści mogli odetchnąć. Odpowiedzieli natomiast dziesięć minut później, gdy zupełnie niekryty w polu karnym Konrad Michalak chybił strzałem z ostrego kąta.

Później spotkanie toczyło się pod dyktando Kolejorza, który jednak miał problemy ze stwarzaniem klarownych szans. Poznaniacy nader często uderzali z dystansu, lecz tym próbom brakowało jakości.

Ciekawiej było po przerwie. Legia odżyła w ofensywie po wejściu Eryka Więdłochy i jego dwa uderzenia napędziły lechitom sporo strachu. Znakomicie jednak obronił je Miłosz Mleczko. W Kolejorzu dwie dobre okazje miał natomiast Paweł Tomczyk. Najpierw nie potrafił pokonać Majeckiego z bliska, a później nieczystym strzałem wykończył podanie Tomasza Kaczmarka.

Gospodarze skomplikowali sobie sytuację w 78. minucie, gdy Filip Nawrocki popełnił bezmyślny, brutalny faul na Jakubie Szreku i to w niegroźnej sytuacji pod linią boczną. Sędzia Piotr Lasyk bez wahania sięgnął po czerwoną kartkę. Tego osłabienia poznaniaków nie było jednak widać, a w samej końcówce zrobiło się bardzo kontrowersyjnie. W 89. minucie Chodyna wychodził na czystą pozycję, jeszcze przed polem karnym został złapany przez Mateusza Hołownię i ten ciągnął go za koszulkę przez dobre kilka metrów. Arbiter przerwał grę, oszczędził legionistę pokazując mu tylko żółtą kartkę i podyktował rzut wolny, choć finał tej akcji miał miejsce już za linią szesnastki.

Ambitne ataki Lecha nic mu nie dały, zaś Legia w doliczonym czasie zadała decydujący cios. Grzegorz Aftyka pewnie wykorzystał rzut karny podyktowany za faul Jakuba Zagórskiego na Piotrze Cichockim. W dwumeczu zespół z Warszawy wygrał zatem 3:1 i to on awansował do finału Centralnej Ligi Juniorów, w którym zmierzy się z lepszym z pary Jagiellonia Białystok - Pogoń Szczecin.

Lech Poznań - Legia Warszawa 0:1 (0:0)
0:1 - Grzegorz Aftyka (k.) 90+3'
pierwszy mecz: 1:2, awans: Legia Warszawa

Lech Poznań: Miłosz Mleczko - Jakub Zagórski, Filip Nawrocki, Kacper Wojdak, Jan Andrzejewski (81' Kamil Szubertowski), Maciej Spychała (86' Maciej Kwasigroch), Jakub Moder (81' Damian Sierant), Kacper Chodyna, Marek Mróz, Paweł Tomczyk, Dawid Kurminowski (71' Tomasz Kaczmarek).

Legia Warszawa: Radosław Majecki - Jakub Szrek, Mateusz Wieteska, Mateusz Żyro, Mateusz Hołownia, Adrian Małachowski, Konrad Michalak (67' Piotr Cichocki), Aleksander Waniek, Miłosz Szczepański (81' Mikołaj Napora), Sebastian Szymański (73' Grzegorz Aftyka), Mateusz Leleno (53' Eryk Więdłocha).

Żółte kartki: Jakub Moder, Maciej Spychała, Paweł Tomczyk (Lech Poznań) oraz Aleksander Waniek, Mateusz Wieteska, Jakub Szrek, Mateusz Hołownia (Legia Warszawa).

Czerwona kartka: Filip Nawrocki /76' za faul/ (Lech Poznań)

Sędzia: Piotr Lasyk (Bytom).