Stal - Zagłębie: sensacja w Mielcu, beniaminek pokonał lidera!

W meczu 15. kolejki I ligi Stal Mielec sensacyjnie pokonała Zagłębie Sosnowiec 2:0. Tym samym mielczanie wydostali się ze strefy spadkowej, a sosnowiczanie stracili przewagę nad grupą pościgową.

Łukasz Witczyk

Zdecydowanym faworytem tej konfrontacji było Zagłębie Sosnowiec. Podopieczni Piotra Mandrysza przed 15. kolejką przewodzili w ligowej tabeli i mieli trzy punkty przewagi nad GKS-em Katowice. W dodatku w tym sezonie sosnowiczanie przegrali tylko jedno spotkanie. Stal co prawda zajmowała pozycję w strefie spadkowej, ale dwa z trzech ostatnich meczów kończyła zwycięstwami.

Od pierwszego gwizdka groźniejsi byli gospodarze. Już w 8. minucie Stal była blisko objęcia prowadzenia, ale wówczas nieznacznie spudłował Szymon Sobczak. Dla sosnowiczan był to sygnał ostrzegawczy, ale nie wyciągnęli wniosków z tej sytuacji. Co prawda lider uspokoił grę i zaczął wyprowadzać coraz groźniejsze ataki, ale i tak nie potrafił stworzyć zagrożenia pod bramką przeciwnika.

Z kolei Stal Mielec poszła za ciosem i w 26. minucie objęła prowadzenie. Po dograniu Krystiana Getingera z bramki wyszedł Jakub Szumski i wybił piłkę, która trafiła pod nogi Jakuba Żubrowskiego. Ten strzałem z dystansu zaskoczył Szumskiego i dał swojej drużynie prowadzenie. Gol podziałał na gospodarzy mobilizująco i w 34. minucie Sobczak był blisko podwyższenia prowadzenia. Na posterunku był jednak Szumski.

Po przerwie goście chcieli zrobić wszystko, by doprowadzić co najmniej do wyrównania i nadal zachować przewagę nad drugim w tabeli GKS-em Katowice. Sosnowiczanie starali się rozgrywać piłkę, konstruowali kolejne akcje, ale brakowało im pomysłu na zakończenie akcji. Najbliżej strzelenia gola był Jakub Wilk, który w 90. minucie uderzył z rzutu wolnego w spojenie. Wówczas na tablicy wyników było już 2:0 dla Stali.

Mielczanie prowadzenie podwyższyli w 76. minucie. Po kombinacyjnej akcji z najbliższej odległości Szumskiego pokonał Dorian Buczek, który chwilę wcześniej został wprowadzony na boisko. Asystę przy tym trafieniu zaliczył Getinger. Stal odniosła zasłużone zwycięstwo, stworzyła sobie więcej sytuacji i kontrolowała przebieg spotkania, dzięki czemu opuściła strefę spadkową.

Stal Mielec - Zagłębie Sosnowiec 2:0 (1:0)
1:0 - Jakub Żubrowski 26'
2:0 - Dorian Buczek 76'

Stal Mielec: Marek Kozioł - Sebastian Zalepa, Krzysztof Kiercz, Robert Sulewski, Piotr Marciniec (72' Dorian Buczek), Szymon Sobczak (75' Przemysław Lech), Jakub Żubrowski, Mateusz Cholewiak, Adrian Liberacki, Krystian Getinger (90' Piotr Głowacki), Kamil Radulj.

Zagłębie Sosnowiec: Jakub Szumski – Marcin Sierczyński, Arkadiusz Najemski, Krzysztof Markowski Żarko Udovicić, Tomasz Nowak, Robert Bartczak (75' Jakub Wilk), Dawid Ryndak (46' Martin Pribula), Sebastian Dudek, Vamara Sanogo (64' Tin Matić).

Żółte kartki: Vamara Sanogo, Jakub Wilk (Zagłębie Sosnowiec).

Sędzia: Zbigniew Dobrynin (Łódź).

Czy wygrana Stali Mielec jest sprawiedliwym rozstrzygnięciem?