El. MŚ 2018: Brazylia spuściła lanie Argentynie, ciasno w walce o mundial

Reprezentacja Brazylii pozostała liderem eliminacji do mistrzostw świata w strefie CONMEBOL. Neymar i spółka wygrali 3:0 w klasyku z Argentyną. Między 3. a 8. miejscem w tabeli jest mała różnica.

Piłkarze reprezentacji Brazylii Getty Images / Jim Rogash / Na zdjęciu: Piłkarze reprezentacji Brazylii

Klasyk w Belo Horizonte był wydarzeniem wieczoru w Ameryce Południowej. Początek nie zapowiadał trzęsienia ziemi. Reprezentacje Brazylii i Argentyny faulowały tak często jakby w ich stroje przebrali się piłkarze z Wysp Brytyjskich. Do końca pojedynku gra była ostra, sędzia gwizdnął 46 fauli, ale na szczęście znalazł się również czas na finezję. Głównie dzięki Canarinhos.

Pierwsza bramka w 25. minucie była piękna. Philippe Coutinho wymienił podania z Neymarem, zabrał ze sobą obrońcę, ale że ten był za daleko, huknął zza linii pola karnego w okienko. Gwiazdor reprezentacji Brazylii dorzucił do asysty gola na 2:0 tuż przed przerwą. Po zagraniu Gabriela Jesusa wybiegł sam na sam z Sergio Romero i pokonał go płaskim uderzeniem.

Argentyna miała 15 minut, by przygotować plan na drugą połowę i spróbować uratować wynik, na boisko wszedł z ławki rezerwowych drugi napastnik Sergio Aguero, ale Lionel Messi i spółka nie mieli pomysłu na rozmontowanie obrony Brazylii. Nieliczne pożary w polu karnym gasił Alisson, konkurent Wojciecha Szczęsnego z AS Roma. Bardziej pachniało następnymi golami dla gospodarzy niż honorowym dla Albicelestes.

Skończyło się na wyniku 3:0, do którego doprowadził Paulinho po zagraniu Renato Augusto. To była druga, gorsza sytuacja podbramkowa pomocnika, którą paradoksalnie wykorzystał. Dzięki zwycięstwu gospodarze umocnili się na pozycji lidera, a sytuacja znokautowanych rywali jest coraz gorsza. Argentyna nie zwyciężyła od czterech kolejek, a szczególnie w drugiej połowie prezentowała się źle.

Wiceliderem jest Urugwaj, który wygrał na własnym stadionie 2:1 z Ekwadorem. Ciasno jest między 3. a 8. zespołem w tabeli. Różnica to ledwie 4 punkty. Grupę pościgową otwiera Kolumbia, która zremisowała bezbramkowo z dwukrotnym triumfatorem Copa America - Chile, a zamyka Peru. Los Incas zatriumfowali 4:1 w Paragwaju, choć na przerwę zeszli z golem straty do rywala. Pięć bramek padło również w spotkaniu dwóch najsłabszych reprezentacji. Wenezuela urządziła demolkę 5:0 Boliwii.