Serie A: ważne zwycięstwo Empoli FC. Kosztowny faul Thiago Cionka

Piłkarze Empoli FC wygrali 1:0 z US Palermo na początek 19. kolejki Serie A. Decydująca bramka dla zespołu Łukasza Skorupskiego padła z rzutu karnego, który sprokurował Thiago Cionek.

PAP/EPA / EPA/CLAUDIO GIOVANNINI
Pojedynek w Empoli był pierwszym w Serie A po przerwie świątecznej. Przez ten czas kibice mogli nabrać apetytu na dobry futbol. Piłkarze przedłużali im post. Początek meczu nie był bowiem interesujący. Futbolówka krążyła bez ładu i składu, szybowała nad głowami zawodników. Cieszyli się ci odpowiadający za defensywę, ponieważ nie musieli hamować groźnych akcji. Wśród nich byli bramkarz Empoli FC Łukasz Skorupski oraz obrońca US Palermo Thiago Cionek.

Ciekawie zrobiło się około 25. minuty. Gospodarze zaatakowali i mieli trzy szanse na zdobycie gola. Lewan Mczedlidze spóźnił się o ułamek sekundy do płaskiego dośrodkowania, Assane Diousse chybił z dystansu, a Giuseppe Bellusci oddał jedyne, celne uderzenie przed przerwą. Paradą popisał się Josip Posavec, który podobnie jak Skorupski jest uznawany w Italii za zdolnego bramkarza młodego pokolenia.

Skorupski wykazał się po raz pierwszy w 57. minucie. Polak wyskoczył i sparował nad poprzeczkę strzał Mato Jajalo. To mógł być trudny moment, ponieważ Skorupski interweniował po blisko godzinie bezczynność. Drużyna z Sycylii zaczęła grać odważniej, a bramkarz Empoli bronił jeszcze uderzenie Robina Quaisona. Kilka lepszych ataków dało nadzieję kibicom US Palermo na pierwsze zwycięstwo na Stadio Carlo Castellani od dekady.

Nadeszła jednak 76. minuta i trener Giovanni Martusciello przeprowadził mistrzowską zmianę. Na boisko wpuścił Massimo Maccarone.

Po minucie 37-letni napastnik był już w polu karnym US Palermo i gdy składał się do strzału, został sfaulowany przez Cionka. Sędzia upomniał reprezentanta Polski żółtą kartkę i gwizdnął jedenastkę. Do piłki podszedł Maccarone i zdobył decydującego gola na 1:0! Dzięki zwycięstwu Empoli FC powiększyło do siedmiu punktów swoją przewagę nad rywalem w walce o utrzymanie.

Empoli FC - US Palermo 1:0 (0:0)
1:0 - Massimo Maccarone (k.) 78'

Empoli: Łukasz Skorupski - Vincent Laurini, Giuseppe Bellusci, Uros Cosić, Manuel Pasqual - Daniele Croce, Assane Diousse, Rade Krunić - Riccardo Saponara (65' Manuel Pucciarelli) - Lewan Mczedlidze, Guido Marilungo (76' Massimo Maccarone).

Palermo: Josip Posavec - Thiago Cionek (81' Alessandro Diamanti), Giancarlo Gonzalez, Edoardo Goldaniga - Andrea Rispoli, Mato Jajalo (83' Norbert Balogh), Alessandro Gazzi, Michel Morganella (75' Haitam Aleesami) - Bruno Henrique, Robin Quaison - Ilija Nestorovski.

Żółte kartki: Laurini (Empoli) oraz Morganella, Cionek, Henrique (Palermo).

Sędzia: Paolo Valeri.