PNA: Egipt zaczął remisem. Awaryjne wejście i czyste konto 44-latka

Reprezentacja Egiptu zremisowała 0:0 z Mali pierwszy mecz w Pucharze Narodów Afryki. W pierwszej połowie na boisko wszedł 44-letni Essam El Hadary.

PAP/EPA
13. minuta była pechowa dla Ahmeda El-Shenawy'ego, bramkarza Egiptu. Jego pole karne przecięło niebezpieczne dośrodkowanie, otarło się o głowę Lassany Coulibaly'ego. Piłka wpadłaby do bramki, gdyby nie akrobatyczna interwencja. Golkiper upadł niefortunnie i uszkodził kolano. Próbował grać dalej aż zdecydował, że zmiana jest konieczna.

Zmiennikiem El-Shenawy'ego był Essam El-Hadary, który ma 44 lata. Na pierwszym w karierze Pucharze Narodów Afryki był w 1998 roku i wówczas przesiedział turniej na ławce rezerwowych. Egipt zdobył mistrzostwo, po czym trzykrotnie nie dostał się do strefy medalowej. W latach 2006-2010 ponownie rządził na kontynencie, a dziś próbuje wrócić na szczyt. Przed przerwą nie wysłał wielu sygnałów, że jest to realne.

W powietrzu rządziła reprezentacja Mali, ale przeskoczyć przeciwnika to jedno, a oddać celne uderzenie to drugie. Ta sztuka nie udała się ani razu, więc rezerwowy bramkarz rywala nie został sprawdzony. Faraonowie byli najgroźniejsi w 26. minucie. Mohamed Elneny strzelił blisko spojenia słupka z poprzeczką po podaniu Mohameda Salaha.

Po przerwie przyspieszyli Egipcjanie. Partner Wojciecha Szczęsnego z AS Roma Mohamed Salah zagroził Oumarowi Sissoko z rzutu wolnego, a jeszcze bliżej pokonania bramkarza Mali był w 54. minucie Marwan Mohsen. Zaczęło mocniej pachnieć golami, choć spotkanie nadal nie było specjalnie dynamiczne.

Selekcjoner Egiptu wprowadził na boisko nowego napastnika Kokę. Nie zdziałał wiele w przodzie, a najlepszą szansę, by zmienić bezbramkowy wynik miał Ousmane Coulibaly, który tylko potwierdził, że Mali króluje w powietrzu, ale nie grzeszy precyzją.

W grupie D prowadzi Ghana, która wcześniej pokonała 1:0 Ugandę.

Mali - Egipt 0:0

Mali: Oumar Sissoko – Ousmane Coulibaly, Molla Wague, Salif Coulibaly, Hamari Traore – Mamoutou N'Diaye, Yacouba Sylla – Sambou Yatabare (65' Yves Bissouma), Lassana Coulibaly (72' Samba Sow), Bakary Sako – Moussa Marega.

Egipt: Ahmed El-Shenawy (25' Essam El Hadary) – Ahmed Fathy, Ahmed Hegazy, Ali Gabr, Mohamed Abdel-Shafy – Tarek Hamed, Mohamed Elneny – Mohamed Salah (70' Ahmed Ramadan), Abdallah Said, Trezeguet – Marwan Mohsen (76' Koka).

Żółte kartki: Sow (Mali) oraz Salah, Fathy (Egipt).

Sędzia: Daniel Bennett (RPA).