Liga Europy: duża zaliczka Schalke 04, Besiktas lepszy w meczu mistrzów

Piłkarze Schalke 04 Gelsenkirchen wygrali 3:0 na stadionie PAOK-u Saloniki. Dużą zaliczkę w walce o awans do najlepszej szesnastki Ligi Europy wypracował sobie również Besiktas Stambuł.

PAP/EPA / EPA/FRIEDEMANN VOGEL

Schalke 04 Gelsenkirchen przeszło jak burza przez fazę grupową Ligi Europy. Obok Zenitu Sankt Petersburg oraz Szachtara Donieck miało najbardziej imponującą serię zwycięstw. W starciu z PAOK-iem Saloniki klub z Bundesligi zorganizował się szybko do ataku i w 27. minucie zdobył gola na 1:0. Guido Burgstaller przyczaił się w polu karnym i dobił piłkę do siatki po interwencji Panajotisa Glikosa. Schalke 04 dopełniło dzieła w końcówce spotkania, kiedy do wyniku 3:0 doprowadzili Max Meyer i Klaas-Jan Huntelaar.

Dwa gole padły tuż przed przerwą w starciu Hapoelu Beer Szewa z Besiktasem Stambuł. Autorami obu byli gospodarze. Najpierw William Soares zaskoczył własnego bramkarza, a następnie Elyaniv Barda wyrównał płaskim uderzeniem. Mistrz Izraela wyciągnął dłoń do zespołu znad Bosforu, a ten po przerwie chwycił całą rękę i zatriumfował 3:1.

AS Roma spisała się rewelacyjnie na El Madrigal w Villarreal. 13 lat temu została tam pokonana i praktycznie wyeliminowana z pucharów. Karta odwróciła się. Wicelider Serie A zemścił się, i dzięki zabójczej skuteczności, rozbił przedstawiciela Primera Division 4:0. Początkowo AS Roma była ostrożna, ale z czasem przystąpiła do ataku. Jej strzelec wyborowy Edin Dzeko strzelił klasycznego hat-tricka po przerwie, a bramkarz Alisson, który wystąpił zamiast Wojciecha Szczęsnego, zachował czyste konto. Włosi mają praktycznie zagwarantowane przepustki do następnej rundy. Na własnym stadionie nie przegrali choćby meczu w Serie A.

Trzy gole zdobył również Zlatan Ibrahimović. Szwed z Manchester United doprowadził w pojedynkę do wyniku 3:0 w spotkaniu z AS Saint-Etienne. Pierwszego gola zdobył z rzutu wolnego, drugiego po podaniu Marcusa Rashforda, a trzeciego z rzutu karnego. Ibrahimović sprawdził się w roli egzekutora stałych fragmentów, a jego drużyna odniosła czwarte z rzędu, domowe zwycięstwo w Lidze Europy. Do Francji pojedzie pilnować zaliczki.

Fiorentina nie dała szans Udinese. Zobacz skrót [ZDJĘCIA ELEVEN]

Dopiero w 80. minucie pojawił się na boisku Łukasz Teodorczyk w pojedynku RSC Anderlechtu z Zenitem Sankt Petersburg. W tym momencie drużyna Polaka prowadziła 2:0. Dość niespodziewanie, ponieważ wicelider ligi rosyjskiej był jesienią jak taran w pucharach. Zapłacił cenę za to, że od początku roku nie grał jeszcze o stawkę. Najważniejszym piłkarzem Anderlechtu był Frank Acheampong, który zdobył dwie bramki.

Bohaterką jedynego, bezbramkowego meczu w sesji wieczornej była Legia Warszawa, która zremisowała z Ajaksem Amsterdam.

W klasyfikacji strzelców prowadzi po świetnym występie Dzeko. Bośniak ma w dorobku osiem bramek. Jedną mniej zdobył Aritz Aduriz z Athleticu Bilbao. Baskowie rywalizowali w czwartek z APOEL-em Nikozja i zwyciężyli 3:2. Doświadczony Aduriz pokonał Boy Watermana raz w 61. minucie.