Porażka Borussii Dortmund. Łukasz Piszczek na ławce. Gol Aubameyanga

Borussia Dortmund przegrała w Berlinie z Herthą 1:2. Gospodarze zmniejszyli dystans do zespołu prowadzonego przez Thomasa Tuchela do trzech punktów.

Michał Piegza
PAP/EPA / Felipe Trueba
Przed meczem obydwa zespoły dzieliło sześć punktów. Borussia w środę grała w Lidze Mistrzów z Benficą i Thomas Tuchel dał odpocząć kilku podstawowym zawodnikom, w tym Łukaszowi Piszczkowi.

Pierwsze minuty należały do gości, ale swoich okazji nie potrafił wykorzystać Andre Schuerrle. Konkretniejsi byli gospodarze, którzy w 11. minucie objęli prowadzenie. Vedad Ibisević odebrał piłkę Matthiasowi Ginterowi, wbiegł z nią w pole karne i dograł do Salomona Kalou, który uderzył do pustej bramki.

Gol dodał gospodarzom pewności. Berlińczycy uzyskali przewagę i stworzyli sobie kilka kolejnych okazji do podwyższenia wyniku. W 15. minucie Kalou uderzył z około 16 metrów, a Roman Burki sparował piłkę na korner. Po chwili ten sam zawodnik sytuacyjnie przymierzył w kierunku bramki, piłka przeszła między nogami Marca Bartry, ale sprzed linii wybił ją Raphael Guerreiro.

Borussia groźniej zaatakowała dopiero pod koniec pierwszej części. Dobrze w bramce Herthy zachowywał się jednak Rune Jarstein. Kilkadziesiąt sekund po przerwie powinien być remis. Po dośrodkowaniu z linii końcowej, niewidoczny wcześniej, Pierre-Emerick Aubameyang nie trafił w piłkę stojąc przed pustą bramką. Odpowiedź Herthy mogła być zabójcza. Per Ciljan Skjelbred uderzył z pola karnego, jednak nie trafił.

Nie kleiła się gra Borussii, ale w 55. minucie doprowadzili do wyrównania. Shinji Kagawa zakręcił defensywą gospodarzy podał do Aubameyanga, a ten uderzył pod poprzeczkę. Chwilę później mogło być 1:2, ale Gonzalo Castro w sytuacji sam na sam nie trafił w bramkę.

Zdobyty przez gości gol dodał pewności przyjezdnym, którzy zaczęli wierzyć w wygraną w Berlinie. Gospodarze po przestoju także w końcu zaatakowali i w 71. minucie ponownie prowadzili. Z rzutu wolnego fenomenalnie uderzył Marvin Plattenhardt. Burki nie miał szans na obronę mocnego strzału z ok. 17 metrów.

Borussia przegrywając 1:2 rzuciła się do ataku. Trener gości przeprowadzał zmiany, ale rezultat nie ulegał zmianie. W 83. minucie sprzed pola karnego uderzył Schuerrle, jednak przestrzelił. Lepszej okazji goście już w meczu nie mieli i musieli pogodzić się z porażką.

Hertha Berlin - Borussia Dortmund 2:1 (1:0)
1:0 - Kalou 11'
1:1 - Aubemayang 55'
2:1 - Plattenhardt 71'

Hertha Berlin: Rune Jarstein - Peter Pekarik, Sebastian Langkamp, John Anthony Brooks, Marvin Plattenhardt - Niklas Stark, Per Ciljan Skjelbred - Genki Haraguchi (90+4' Sami Allagui), Vladimir Darida, Salomon Kalou (81' Maximilian Mittelstaedt) - Vedad Ibisević (66' Mitchell Weiser).

Borussia Dortmund: Roman Burki - Matthias Ginter, Marc Bartra, Marcel Schmelzer - Gonzalo Castro (76' Ousmane Dembele), Shinji Kagawa, Julian Weigl, Raphael Guerreiro - Erik Durm (76' Christian Pulisić), Andre Schuerrle (83' Mikel Merino) - Pierre-Emerick Aubameyang.

Żółte kartki: Langkamp, Weiser (Hertha) oraz Ginter, Bartra, Dembele, Pulisić (Borussia).

Sędzia: Robert Hartmann.

Borussia Dortmund zakończy sezon na podium?