Sandecja - Stal: triumf na wagę fotela lidera

W zaległym spotkaniu Nice I ligi Sandecja Nowy Sącz pokonała przed własną publicznością Stal Mielec 1:0. Tym samym gospodarze awansowali na pozycję lidera zaplecza Lotto Ekstraklasy.

Łukasz Witczyk

Faworytem meczu wydawała się być Sandecja Nowy Sącz, która w przypadku wygranej przesunęłaby się na pierwszą pozycję w tabeli i miała punkt przewagi nad dotychczasowym liderem - Zagłębiem Sosnowiec. Zadanie nie było jednak łatwe, bowiem rywalem była Stal Mielec. Zespół ten po rundzie jesiennej znajdował się tuż nad strefą spadkową, ale wiosną spisuje się dużo lepiej i przed tym meczem zajmowała jedenastą pozycję.

Początkowo to goście przeważali. Prym w ofensywnych poczynaniach beniaminka Nice I ligi wiódł Krzysztof Drzazga. O ile potrafił on z łatwością mijać kolejnych obrońców Sandecji, o tyle miał problemy ze skutecznym zakończeniem swoich akcji. Z biegiem czasu to gospodarze przejmowali inicjatywę. Po dwóch kwadransach Sandecja miała dobrą okazję do objęcia prowadzenia, ale Maciej Korzym nie zdołał oddać groźnego strzału.

Zespół z Nowego Sącza doskonale zdawał sobie sprawę z wagi tego spotkania i po przerwie odważniej ruszył do ataków. W 54. minucie Marek Kozioł uratował Stal przed stratą gola po groźnym strzale Wojciecha Trochima z szesnastu metrów. Dla mielczan był to sygnał ostrzegawczy, a gospodarze złapali wiatr w żagle i nadal stwarzali zagrożenie pod bramką przeciwnika.

Sandecja swego dopięła w 66. minucie. W pole karne dośrodkował Maciej Małkowski, a piłka trafiła pod nogi Grzegorza Barana. Ten wykorzystał niefrasobliwość obrońców i pewnym strzałem pokonał Kozioła. Kilka minut później przed szansą na zdobycie gola stanął Małkowski, ale tym razem świetną interwencją popisał się bramkarz mieleckiego klubu.

Gospodarze kontrolowali przebieg spotkania i nie pozwalali na wiele rywalom. Udało im się utrzymać korzystny wynik i zostali nowym liderem Nice I ligi.

Sandecja Nowy Sącz - Stal Mielec 1:0 (0:0)
1:0 - Grzegorz Baran 66'

Sandecja Nowy Sącz: Radliński - Kubań, Szufryn, Piter-Bućko, Słaby - Dudzic (77' Wdowiak), Baran, Gałecki, Trochim (84' Trafford), Małkowski - Korzym (63' Piszczek).

Stal Mielec: Kozioł - Zalepa, Kiercz, Sulewski, Milekić - Lech, Głowacki (86' Urbaniak), Drzazga, Panajotow, Radulj (62' Marciniec) - Buczek (70' Sadzawicki).

Żółte kartki: Kubań, Piszczek (Sandecja) oraz Milekić, Zalepa (Stal).

Sędzia: Sebastian Tarnowski.

Czy Sandecja Nowy Sącz awansuje do Lotto Ekstraklasy?