Cud w Krakowie. Najgorsza murawa Lotto Ekstraklasy zamieniona w dywan

WP SportoweFakty / Maciej Kmita
WP SportoweFakty / Maciej Kmita

Organizatorzy Mistrzostw Europy U-21 2017 stanęli na wysokości zadania i główna arena turnieju, czyli stadion Cracovii, jest gotowy na przyjęcie uczestników. W kilka tygodni krakowskie "kartoflisko" zamieniło się w piłkarski dywan.

- To kartoflisko nie nadaje się do gry! To jest nie do pomyślenia, żeby w takich warunkach grać mecz ekstraklasy - grzmiał w marcu trener Cracovii, Jacek Zieliński. To właśnie jego Pasy na co dzień korzystają ze stadionu im. Józefa Piłsudskiego, którego murawa od lat wygrywa niechlubny ranking na najgorszą w Lotto Ekstraklasie - za taką uznają ją sami zawodnicy polskiej ligi.

Wiosną murawa przy Kałuży 1 była w tak złym stanie, że przed marcowym meczem towarzyskim Polska U-21 - Włochy U-21 (1:2) obie drużyny poproszono o to, by zrezygnowały z oficjalnego treningu i pierwszy raz weszły na boisko dopiero w dniu spotkania. Nawierzchni nie pomagała nawet specjalna lampa do naświetlania, na którą w styczniu miasto Kraków, czyli właściciel obiektu, wydało blisko pół miliona złotych.

Organizatorzy turnieju zachowywali jednak spokój i byli pewni, że podczas turnieju murawa będzie w dużo lepszym stanie. Wpadki być nie mogło, bo stadion Cracovii to główna arena mistrzostw. W związku z tym, że przy Kałuży 1 rozegranych zostanie pięć spotkań w dwanaście dni (trzy fazy grupowej, półfinał i finał), dbałość UEFA o murawę na stadionie Pasów była szczególna.

ZOBACZ WIDEO ME U-21. Dawid Kownacki: Nerwy były ogromne

- Jakość trawy na stadionie Cracovii jest dobra, ale murawa jest przeciążona. Od pewnego czasu apelowaliśmy do klubu, by te obciążenia zmniejszyć i z tego, co wiemy, boisko jest już eksploatowane w mniejszym stopniu. Widać, że te zabiegi pomagają, więc nie obawiamy się, że tuż przed turniejem trzeba będzie wymieniać murawę. Nasi groundsmani wspólnie z pracownikami Cracovii opracowali plan pielęgnacji murawy - mówił nam wówczas rzecznik prasowy turnieju, Filip Adamus.

Organizatorzy nie zdecydowali się na ostateczne rozwiązanie, czyli wymianę nawierzchni, która została położona ledwie rok temu, a efekt pracy groundsmanów jest zdumiewający - tuż przed turniejem murawa przy Kałuży 1 zamieniła się z "kartofliska" w piłkarski dywan.

Mecze ME U-21 2017 na stadionie Cracovii:
18.06 - Dania - Włochy
21.06 - Niemcy - Dania
24.06 - Niemcy - Włochy
27.06 - półfinał
30.06 - finał

Świadek historii

Pierwotnie mistrzostwa miały ominąć Kraków, ale ostatecznie to pod Wawelem rozegranych zostanie najwięcej spotkań turnieju. To przy Kałuży 1 odbędzie się też ceremonia zamknięcia imprezy.

Stadion Cracovii ma swoje miejsce w historii polskiego futbolu. Po pierwsze, to najstarszy piłkarski obiekt w Polsce: stoi nieprzerwanie - choć pod różnymi postaciami - w tym samym miejscu już od 1912 roku. W 1914 roku zniszczyły go wojska austriackie, w latach 1921 i 1935 ucierpiał w huraganach, a w 16 grudnia 1963 roku doszczętnie strawił go pożar.

W 2009 roku stary stadion został zburzony, a na jego miejscu wzniesiono całkiem nowy obiekt, który zaprojektowało Estudio Lamela - odpowiedzialne między innymi za modernizację Santiago Bernabeu. Stadion wybudowano kosztem 156 mln zł i otwarto we wrześniu 2010 roku.

Obiekt Cracovii jest świadkiem historii polskiego futbolu. 8 maja 1913 roku Cracovia pokonała nań Wisłę w pierwszym meczu polskich drużyn rozegranym w ramach struktur FIFA. 21 sierpnia 1921 roku spotkanie Cracovia - Pogoń Lwów zainaugurowano w Krakowie pierwsze mistrzostwa Polski, w których tytuł zdobyły właśnie Pasy. 14 maja 1922 roku z kolei odbył się tu pierwszy mecz reprezentacji Polski na ziemiach polskich (Biało-Czerwoni ulegli Węgrom 0:3), a 3 czerwca 1923 roku w przegranym 1:2 spotkaniu z Jugosławią pierwszą bramkę dla reprezentacji Polski na ziemiach polskich zdobył Józef Kałuża.

W czasie Euro 2012 stadion Cracovii był obiektem treningowym reprezentacji Włoch, a w latach 2013-2014 był oficjalnym domem młodzieżowej reprezentacji Polski w el. ME U-21 2015.

Nazwa Stadion im. Józefa Piłsudskiego
Adres ul. Kałuży 1, Kraków
Rok otwarcia 2010
Pojemność 15 060 miejsc
Wymiary boiska 105m x 68m
Oświetlenie 2000 lx
Kategoria UEFA III
Komentarze (1)
avatar
gmk38
18.06.2017
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Pzpn powinien w wprowadzić jakies regulacje co do muraw w ekstraklasie bo przez większą część sezonu przypominaja azjatyckie stepy a nie boiska