Mistrzostwa Europy U-21 2017. Historia przeciwko Polsce

Mistrzostwa Europy U-21 to nie jest turniej, podczas którego ściany pomagają gospodarzom. Tylko raz w historii zdarzyło się, by mistrzem Europy została drużyna grająca przed własną publicznością. To nie wróży dobrze reprezentacji Polski.

Maciej Kmita
Maciej Kmita
WP SportoweFakty / Krzysztof Porębski
Polska jest gospodarzem mistrzostw Europy do lat 21 po raz pierwszy w historii. Dzięki temu Biało-Czerwoni mieli zagwarantowany udział w turnieju bez przebijania się przez eliminacje, w których nie powiodło się żadnej z jedenastu wcześniejszych reprezentacji Polski. Po raz ostatni zagraliśmy na mistrzostwach Europy w tej kategorii wiekowej w 1994 roku. O tym, jak dawno to było, niech świadczą wybrane nazwiska członków tamtej drużyny: Radosław Majdan, Jacek Bąk, Tomasz Hajto, Maciej Stolarczyk, Michał Probierz, Piotr Świerczewski, Cezary Kucharski czy Tomasz Rząsa. Inna epoka!

Finały w 1994 roku był jednocześnie pierwszymi, które zostały rozegrane w jednym kraju. Wcześniej mistrzostwa Europy U-21 nie miały gospodarza, a drużyny rywalizowały według klasycznego schematu mecz i rewanż w domu i na wyjeździe. Pierwszym w historii gospodarzem imprezy była Francja, ale rozegrany nad Sekwaną turniej wygrali Włosi, a Trójkolorowi otarli łzy brązowymi medalami.

Przed ME U-21 2017 oczekiwania wobec drużyny Marcina Dorny są wysokie. Każdy inny wynik niż wyjście z grupy, który jest równoznaczny z awansem do półfinału, będzie rozczarowaniem, a nie brak też głosów mówiących, że Biało-Czerwonych stać na sięgnięcie po złoto.

Historia jest jednak przeciwko reprezentacji Polski - do tej pory tylko raz zdarzyło się, by mistrzami Europy zostali gospodarze. Sztuka ta udała się w 2007 roku Holandii. Co ciekawe, trener Foppe de Haan nie miał do dyspozycji zawodników, którzy zrobili po turnieju duże kariery. Najbardziej znanymi mistrzami Europy z 2007 roku są dziś Ron Vlaar i Tim Krul. Gwiazdami turnieju byli wówczas Royston Drenthe (piłkarz mistrzostw) i Maceo Rigters (król strzelców). Obaj wylądowali na peryferiach futbolu i przedwcześnie zakończyli kariery. Rigters zawiesił buty na kołku w 2012 roku, a Drenthe przeszedł na emeryturę rok temu, w wieku 29 lat.

Gospodarzom żadnego z jedenastu innych turniejów nie udało się sięgnąć po mistrzostwo. Mało tego, jeszcze tylko jeden gospodarz dotarł do finału (Hiszpania, 1996), a raptem dwóch innych awansowało do półfinałów (Szwajcaria w 2002 roku i Szwecja w 2009 roku). Gospodarze trzech ostatnich mistrzostw odpadli już w fazie grupowej.

Gospodarze na mistrzostwach Europy U-21:

Edycja Gospodarz Mistrz Wynik gospodarza
1994 Francja Włochy IV miejsce
1996 Hiszpania Włochy wicemistrz
1998 Rumunia Hiszpania ćwierćfinał
2000 Słowacja Włochy IV miejsce
2002 Szwajcaria Czechy półfinał
2004 Niemcy Włochy faza grupowa
2006 Portugalia Holandia faza grupowa
2007 Holandia Holandia mistrz
2009 Szwecja Niemcy półfinał
2011 Dania Hiszpania faza grupowa
2013 Izrael Hiszpania faza grupowa
2015 Czechy Szwecja faza grupowa
2017 Polska - -

Mistrzostwa Europy U-21 2017 startują w piątek. W meczu otwarcia turnieju Polska zagra w Lublinie ze Słowacją. Rywalami Biało-Czerwonych w grupie A są też Szwedzi (19.06) i Anglicy (22.06).

ZOBACZ WIDEO Huesca walczy z Getafe o Primera Division [ZDJĘCIA ELEVEN SPORTS]

Polska zdobędzie medal ME U-21 2017?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×