El. LE: Awans Jagiellonii, stoperzy wyręczyli napastników

Jagiellonia Białystok awansowała do II rundy el. Ligi Europy. W meczu z Dinamem Batumi długo zapowiadało się na nerwowe końcowe minuty, ale skończyło się pogromem. Wicemistrz Polski wygrał 4:0.

Dominik Polesiński
PAP / PAP/Artur Reszko

W rewanżowym meczu I rundy eliminacji Ligi Europy Jagiellonia Białystok miała wystąpić w roli srogiego nauczyciela. Dinamo Batumi przyjechało przyjąć kilka goli i wyjechać z Białegostoku ze spuszczonymi głowami. Tak sądzono. Spodziewano się strzelaniny, ale strzelby naładowano dopiero po przerwie.

Wicemistrz Polski długo bił głową w mur. Gruzini stanęli na własnej połowie, dobrze się przemieszczali i patrzyli jak Jagiellonia nieporadnie rozgrywa piłkę dość daleko od ich bramki. Na trybunach wzdychano za Konstantinem Vassiljevem, bo nikt nie potrafił dograć do Cilliana Sheridana. Skrzydłowi również nie mieli swojego dnia. Dośrodkowań było mało, a jak już centrowano to "do nikogo".

Długo utrzymywał się bezbramkowy remis. Męki "Jagi" skończyły się wraz z golem strzelonym głową przez Gutieriego Tomelina po centrze z rzutu rożnego. Za przykładem kolegi podążył drugi środkowy obrońca - Ivan Runje. Gole stoperów przedzieliło trafienie Fiodora Cernycha, a w doliczonym czasie ukąsił jeszcze wprowadzony z ławki Łukasz Sekulski. I tak z męczarni białostoczanie płynnie przeszli do pogromu.

Jagiellonia przez ostatni kwadrans miała ułatwione zadanie. Tornike Tarkhnishvili obejrzał dwie żółte kartki i osłabił drużynę. Podopieczni Ireneusza Mamrota świetnie wykorzystali liczebną przewagę i końcówkę zagrali jak starzy wyjadacze.

W II rundzie el. Ligi Europy czeka już Gabala FK. Klub z Azerbejdżanu to już bardziej wymagającym rywal. Pierwszy mecz Jagiellonia rozegra 13. lipca i będzie to spotkanie wyjazdowe.

Jagiellonia Białystok - Dinamo Batumi 4:0 (0:0)
1:0 - Gutieri Tomelin 58'
2:0 - Fiodor Cernych 81'
3:0 - Ivan Runje 88'
4:0 - Łukasz Sekulski 90+3'

pierwszy mecz: 1:0, awans: Jagiellonia Białystok

Jagiellonia Białystok: Marian Kelemen - Łukasz Burliga, Gutieri Tomelin, Ivan Runje, Guilherme Sitya, Jacek Góralski (82' Damian Szymański), Taras Romanczuk, Arvydas Novikovas (73' Przemysław Mystkowski), Dmytro Chomczenowski, Fiodor Cernych, Cillian Sheridan (84' Łukasz Sekulski).

Dinamo Batumi: Anatoli Timofieiev - Archil Tvildiani (87' Beka Varshanidze), Nika Mgeladze, Boris Makharadze, Dato Kvirkvelia, Anzor Sukhiashvili, Giorgi Kavtaradze (62' Otar Martsvaladze), Temuri Szonia, Tornike Tarkhnishvili, Elguja Grigalashvili (78' Mirza Partenadze), Jaroslaw Kvasov.

Żółte kartki: Tvildiani, Mgeladze, Tarkhnishvili (Dinamo).

Czerwona kartka: Tarkhnishvili (Dinamo) - 75' /za drugą żółtą/.