El. LE: Ajax Amsterdam za burtą. W maju finał, w sierpniu wpadka

Ajax Amsterdam przegrał 2:3 z Rosenborgiem Trondheim i odpadł w IV rundzie eliminacji Ligi Europy. Koszmarnie zaprezentowało się Fenerbahce Stambuł. W fazie grupowej wystąpią kluby Tomasza Kędziory oraz Jacka Góralskiego.

piłkarze Rosenborgu PAP/EPA / EPA/OLE MARTIN WOLD / Na zdjęciu: piłkarze Rosenborgu
W poprzednim sezonie Ajax Amsterdam walczył w europejskich pucharach od lipca do maja. Tegoroczna kampania niedawnego finalisty Ligi Europy zakończyła się w sierpniu. Po przegraniu dwumeczu w eliminacjach Ligi Mistrzów z OGC Nice wicemistrz Holandii nie poradził sobie z Rosenborgiem Trondheim.

Początek rewanżu pokazał, że pierwsza porażka Ajaxu u siebie z klubem z Norwegii nie była przypadkiem. W Amsterdamie ekipa z Trondheim zwyciężyła 1:0, a u siebie prowadziła po 24 minutach. Do bramki Holendrów trafił strzałem głową Nicklas Bendtner, który schował się za plecami obrońców.

Po przerwie było jeszcze interesująco. W 60. minucie nastąpił przełom, ponieważ Amin Younes i Lasse Schoene strzelili dwa gole dla Ajaxu w 120 sekund i totalnie odwrócili układ sił w rywalizacji. Rosenborg znalazł się pod ścianą i zareagował pozytywnie na tę sytuację podbramkową. W końcowych 10 minutach decydujące bramki na 3:2 w rewanżu i 4:2 w dwumeczu strzelił Samuel Adegbenro.

Tomasz Kędziora znalazł się po raz pierwszy w jedenastce Dynama Kijów w europejskich pucharach. Drużyna Polaka startowała praktycznie od zera, ponieważ na Maderze zremisowała bezbramkowo z Maritimo Funchal. W 33. minucie rewanżu gospodarze sforsowali defensywę z Portugalii. Przy jej wydatnej pomocy, ponieważ Denysowi Harmaszowi asystował przeciwnik. Dwie minuty później Dynamo strzeliło drugą bramkę z rzutu wolnego. Kędziora i spółka musieli już tylko skutecznie przypilnować prowadzenia. Pozwolili sobie na jeden błąd bez poważnych konsekwencji i zwyciężyli 3:1.

W fazie grupowej wystąpi również Ludogorec Razgrad, do którego trafił latem Jacek Góralski. Mistrz Bułgarii nie powtórzył błędów sprzed miesiąca, kiedy przegrał na Litwie z Żalgirisem Wilno. Tym razem Ludogorec zremisował 0:0 z Suduvą Mariampol, co wystarczyło do awansu.

Tydzień temu za sensację uznano porażkę 0:2 Fenerbahce Stambuł z Vardarem Skopje. Drużyna z Macedonii stanęła przed historyczną szansą awansu do fazy grupowej Ligi Europy. W rewanżu nie przeważała, ale w samej pierwszej połowie oddała tyle samo celnych strzałów co przez całe spotkanie u siebie. Po przerwie Fenerbahce wściekle zaatakowało. Jednego gola zdobyło, ale później dostało dwie kary za brawurę. Skończyło się wynikami 2:1 w rewanżu i 4:1 w dwumeczu dla Vardaru. Fenerbahce odpadło z pucharów w równie wstydliwych okolicznościach jak Galatasaray Stambuł.

Galatasaray został wyeliminowany przez Ostersunds FK. Tydzień temu debiutant ze Szwecji przegrał 1:3 z PAOK-iem Saloniki wskutek dwóch goli Aleksandara Prijovicia. Rewelacja Ligi Europy musiała po raz pierwszy w krótkiej historii w pucharach gonić przeciwnika w rewanżu. Zadanie wykonała. Bohaterem zespołu był Saman Ghoddos, który trafił do bramki Greków dwukrotnie między 70. a 77. minutą.

Również dwa gole zdobył Aleksandr Kokorin dla Zenita Sankt Petersburg. Drużyna Roberto Manciniego  poradziła sobie z pogromcą Lecha Poznań - FC Utrecht dopiero w dogrywce.

Cieszą się kibice po obu stronach Belgradu, ponieważ w niezłym stylu awansowali piłkarze Partizana i Crveny Zvezda. W Chorwacji doszło do małego festiwalu niezwykłych goli, a Hajduk zremisował 1:1 z Evertonem. Dalej gra przedstawiciel Premier League.