LE: włoskie strzelanie. Atalanta Bergamo pobiła Everton

Atalanta Bergamo wygrała swój pierwszy mecz w europejskich pucharach po 26 latach. Pokonała 3:0 Everton. Postrzelała również inna włoska drużyna AC Milan. W jedenastce swoich drużyn byli Maciej Rybus oraz Jacek Góralski.

Bryan Cristante PAP/EPA / PAP/EPA/ELISABETTA BARACCHI / Na zdjęciu: Bryan Cristante
Atalanta Bergamo zagrała w europejskich pucharach po 26 latach nieobecności. W długim okresie przeżyła nawet spadek z Serie A. Mecz z Evertonem to pierwszy w jej historii z klubem z Anglii. Ekipę z Liverpoolu podjęła w Reggio Emilia, gdzie w poprzednim sezonie pierwsze kroki w pucharach stawiało US Sassuolo.

Przez kwadrans Atalanta kazała rozgrywać przyjezdnym. Efektem ataku pozycyjnego Evertonu był jedynie cwany lob Wayne'a Rooneya obok spojenia słupka z poprzeczką. Po poznaniu możliwości przeciwnika gospodarze przystąpili do ataku, a pikanterii ich ofensywie nadał obrońca Andrea Masiello. W pierwszej sytuacji podbramkowej strzał Włocha zatrzymał jedną nogą Maarten Stekelenburg. W 27. minucie Masiello już wpakował piłkę do bramki Holendra.

Od tego momentu poszło z górki. Przed przerwą Atalanta zdążyła wypracować przewagę 3:0. Pięknego gola sprzed pola karnego zdobył Alejandro Gomez. Piłka po strzale Argentyńczyka trafiła w okienko.

Everton nigdy nie przegrywał do przerwy 0:3 w europejskich pucharach. Nie rzucił się do szalonego pościgu, raczej minimalizował straty. Atalanta kontrolowała ruchy przeciwnika. Ponadto oddała strzał w poprzeczkę, więc mogła odnieść jeszcze wyższe zwycięstwo.

Przemysława Bargiela nie ma w kadrze, którą AC Milan zgłosił do Ligi Europy. Trener Vincenzo Montella dał szansę innym zawodnikom, którzy nie grają regularnie w Serie A. Zmiennicy dali radę. Po 20 minutach Rossoneri prowadzili 3:0 z Austrią Wiedeń. Przy golach mieli udział Hakan Calhanoglu, Nikola Kalinić oraz Andre Silva. Przedstawicielowi Serie A pozostało przypilnować przewagi. Zadanie wykonał z nawiązką. Milan zwyciężył 5:1. Hat-tricka strzelił Silva, pięknego gola Suso, a cała drużyna zrehabilitowała się za porażkę 1:4 z Lazio Rzym.

Po powrocie z Olympique Lyon do Rosji pewne miejsce w jedenastce Lokomotiwu Moskwa ma Maciej Rybus. Drużyna reprezentanta Polski zagrała na stadionie FC Kopenhaga, który był podrażniony porażką z Karabachem Agdam w eliminacjach Ligi Mistrzów. Lokomotiw zagrał poprawnie w obronie, gorzej w ataku i zremisował bezbramkowo.

Jacek Góralski grał w eliminacjach Ligi Europy w barwach Jagiellonii Białystok. Do kadry Ludogorca Razgrad mógł dołączyć przed fazą grupową i trener od razu desygnował Polaka do walki z Istanbul Basaksehir od pierwszej minuty. W pierwszej połowie Góralski i spółka nie pozwolili drużynie znad Bosforu na celny strzał pomimo 59 procent posiadania piłki. Druga połowa wyglądała podobnie i mistrz Bułgarii zremisował w Turcji 0:0.

Dynamo Kijów przystąpiło do spotkania ze Skenderbeu Korcza bez Tomasza Kędziory. W pierwszej połowie nie wyszło to stołecznej drużynie na dobre. W 39. minucie Gjergj Muzaka przebiegł się bezkarnie środkiem pola i uderzył zza pola karnego na 1:0 dla Skenderbeu. Wściekłe Dynamo zorganizowało się do ataku po przerwie i odwróciło wynik na 3:1.

Tak jak Tomasz Kędziory nie było w jedenastce Eugena Polanskiego, który w meczu z SC Braga wszedł na boisko z ławki rezerwowych. Dość niespodziewanie TSG 1899 Hoffenheim przegrało 1:2. Odnotować warto gola Tomasa Necida na 1:0 dla Slavii Praga w starciu z Maccabi Tel Awiw.