Islandia pokonana przez Czechów. Uczestnik mundialu "letni" w upale

Reprezentacja Islandii przegrała 1:2 mecz towarzyski z Czechami w Katarze. Drużyna z dublerami w składzie była mało błyskotliwa w ofensywie.

Kari Arnason (z lewej) i Gylfi Sigurdsson (z prawej) PAP/EPA / BIRGIR THOR HARDARSON / Na zdjęciu: Kari Arnason (z lewej) i Gylfi Sigurdsson (z prawej)
Reprezentacja Islandii rozpoczęła przygotowania do drugiej, dużej imprezy z rzędu. Po błyskotliwym występie na Euro 2016 drużyna z dalekiej północy wyprzedziła w eliminacjach do mistrzostw świata Chorwatów oraz Ukraińców. Islandczycy są na zgrupowaniu w Katarze, gdzie w środę temperatura powietrza oscylowała wokół 30 stopni Celsjusza. Sędzia zarządzał w tej sytuacji przerwy na uzupełnienie płynów.

W jedenastce Islandii było kilka eksperymentów. Pole manewru selekcjonera Heimira Hallgrimssona nie jest szerokie, mimo to sprawdził grupkę piłkarzy stanowiących drugi garnitur. Uczestnik mundialu był zobligowany do prowadzenia gry. Czesi sprawdzili, na co stać go w ataku pozycyjnym, a że stać było na niewiele, znudzeni postanowili zaatakować.

Już w 30. minucie Czesi mieli większe posiadanie piłki i prowadzili 1:0. W 19. minucie Tomas Soucek strzelił z powietrza po dośrodkowaniu Filipa Novaka. Kapitan Kari Arnason był biernym obserwatorem całego zdarzenia, choć powinien zablokować piłkarza Slavii Praga. Islandia trochę przyspieszyła w kwadransie przed przerwą, ale wyrównać nie potrafiła.

Po przerwie nie grał już Arnason, czyli obrońca, który nie popisał się przy golu. W 60. minucie opuścił boisko lider drugiej linii Birkir Bjarnason. Po tych roszadach Islandia straciła drugiego gola. Jan Sykora trafił do jej bramki kilka minut po pojawieniu się na boisku, a po raz drugi asystował Novak. Wynik poprawił uczestnikowi MŚ 2018 w 77. minucie Kjartan Finnbogason strzałem głową z bliska.

Drugim przeciwnikiem Islandii w Doha będzie Katar.

Islandia - Czechy 1:2 (0:1)
0:1 - Tomas Soucek 19'
0:2 - Jan Sykora 65'
1:2 - Kjartan Finnbogason 77'

Islandia: Runar Alex Runarsson - Hjortur Hermannsson, Sverrir Ingi Ingason, Kari Arnason (46' Rurik Gislason), Hordur Bjorvin Magnusson (46' Runar Sigurjonsson) - Johann Gudmundsson (46' Elmar Bjarnason), Olafur Skulason, Birkir Bjarnason (60' Arnor Traustason), Ari Skulason - Kjartan Finnbogason (86' Alfred Finnbogason), Vidar Orn Kjartansson

Czechy: Tomas Vaclik - Ondrej Celustka, Jakub Brabec, Marek Suchy, Filip Novak - Tomas Soucek, Antonin Barak (87' Robert Hruby) - Jan Kopic (62' Jan Sykora), Josef Husbauer (62' Martin Frydek), Jakub Jankto (87' Simon Falta) - Michael Krmencik (46' Josef Sural)

Żółte kartki: Arnason, Ingason (Islandia) oraz Soucek (Czechy)

Sędzia: Khamis Mohamed Al-Kuwari

Czy Islandia awansuje do fazy pucharowej mistrzostw świata?