MŚ 2018. Peru. Oczekiwanie na nowe złote pokolenie

Peruwiańczycy po 36 latach wracają na mistrzostwa świata. Kibice wciąż czekają na następców "złotego pokolenia" z lat siedemdziesiątych, którego największym sukcesem był ćwierćfinał.

Łukasz Witczyk
Łukasz Witczyk
reprezentacja Peru Newspix / Sebastian Castaneda / Na zdjęciu: reprezentacja Peru
Po raz piąty reprezentacja Peru zakwalifikowała się do mistrzostw świata. Pierwszy raz Peruwiańczycy na mundialu zagrali w 1930 roku, a na następny występ czekali 40 lat. Wtedy osiągnęli największy sukces w historii, jakim był awans do ćwierćfinału, gdzie ulegli Brazylijczykom. Fani w Peru od tego czasu czekają na kolejne wielkie sukcesy swoich rodaków.

Awans na mundial jest niewątpliwym sukcesem Peruwiańczyków. Musieli o niego walczyć w barażach z Nową Zelandią. Cel został osiągnięty i zespół, który w ostatnich sześciu latach dwukrotnie zajmował trzecie miejsce w Copa America znów może zachwycić świat. Zespół bez gwiazd skazywany jest na pożarcie, ale w Ameryce Południowej wielokrotnie udowadniał już swoją siłę.

Selekcjoner: Ricardo Gareca

Selekcjonerem reprezentacji Peru jest 59-letni Argentyńczyk, który znany jest przede wszystkim z pracy w Ameryce Południowej. W czasie swojej piłkarskiej kariery rozegrał 20 spotkań w reprezentacji i strzelił w niej pięć goli. Wielkich sukcesów nie odnosił, nie licząc dwóch mistrzostw Kolumbii i jednego tytułu w ojczyźnie.

ZOBACZ WIDEO "Damy z siebie wszystko" #4. Sławomir Majak: Adam Nawałka ma już plan

Również jako trener nie ma bogatej gabloty trofeów. Selekcjonerem reprezentacji Peru został 2 marca 2015 roku. Pod jego wodzą Peruwiańczycy zajęli trzecie miejsce w Copa America 2015, a rok później odpadli w ćwierćfinale. Celem przed nim postawionym był awans do mistrzostw świata. Udało mu się to założenie zrealizować, to jego największy sukces w karierze.

Gwiazda - Jose Paolo Guerrero:

33-latek to najlepszy strzelec reprezentacji Peru w eliminacjach do mundialu i jednocześnie jej kapitan. Zdobył pięć goli w trakcie walki o mundial. Zabrakło go jednak w meczach barażowych, gdyż był zawieszony na 30 dni za stosowanie niedozwolonych substancji. Obecnie jest zawodnikiem brazylijskiego Flamengo, ale wcześniej grał w Bayernie Monachium i Hamburger SV. Jest rekordzistą reprezentacji pod względem strzelonych bramek, ma ich 30.

Występy w mistrzostwach świata:

ćwierćfinał (1970)
druga faza grupowa (1978)
faza grupowa (1930, 1982)

Sukcesy:

Mistrzostwa świata: ćwierćfinał (1970), awans do II fazy grupowej (1978)
Copa America: 1. miejsce (1939, 1975), 3. miejsce (1927, 1935, 1949, 1979, 1983, 2011, 2015)

Eliminacje:

Peruwiańczycy rzutem na taśmę zapewnili sobie grę w barażu. Zespół ten w eliminacjach zajął piątą lokatę z 26 punktami na koncie. Takim samym dorobkiem mogło pochwalić się Chile i choć ekipa ta wygrała oba mecze z Peruwiańczykami, to miała gorszy bilans bramek we wszystkich spotkaniach. W barażu Peru pokonało Nową Zelandię (0:0, 2:0  i jako ostatnia reprezentacja zapewniła sobie grę na mundialu.

Warto wiedzieć:

- Peru zajmuje 11. miejsce w rankingu FIFA i według niego jest czwartą siłą na swoim kontynencie.

- Drużyna ta największe sukcesy odnosiła w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Następnie peruwiańską piłkę dopadł duży kryzys, który trwał przez kilka dziesięcioleci.

- W eliminacjach do poprzedniego mundialu Peru zajęło ostatnie miejsce

- Reprezentacja Peru awans na mundial zawdzięczać może... Chilijczykom, którzy walczyli o walkower w zremisowanym 0:0 meczu z Boliwią, kiedy to w barwach rywali wystąpił grający wcześniej dla Paragwaju Nelson Cabrera. Piłkarz ten zagrał też przeciw Peru, a Boliwia wygrała 2:0. Po weryfikacji Peru zyskało trzy punkty, a Chile "tylko" dwa. Były to punkty na wagę awansu do mundialu.

Czy reprezentacja Peru wyjdzie z grupy MŚ 2018?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×